Siófok népszerű Aranypart kempingje és az északi parti Balatonfüred kemping már hetek óta várja a vendégeket. Amint vezetőiktől megtudtuk, a borúlátó előrejelzésekkel ellentétben a pünkösdi ünnepnapok után sem ürültek ki a sátortáborok, és a főszezoni előfoglalások is biztatók. A 3200 férőhelyes és 92 nyaralóházzal csábító füredi nyári szálló vezetője, Hamar László lapunknak elmondta: a múlt hét közepén még csak ötszáz vendége volt a kempingnek, ám a hét végén újabb csoportok jöttek, főként Németországból, Hollandiából és Dániából. Füreden a korábbiaknál tágasabb hely várja az autóval érkezőket, a kemping parcelláit ugyanis nyolcvanról száz négyzetméteresre bővítették.
A szántódi rév közvetlen szomszédságában – néhány méterre attól a helytől, ahol a szerelmes poéta, Csokonai rácsodálkozott a szemközti Tihany szépségére – a hét végén „csillaghullás” volt. Amint arról hírt adtunk, Halmos Gábor, a Siótour Rt. vezérigazgatója adta át az első táborozóknak a 25 millió forintos költséggel felújított, egyről kétcsillagosra „váltott” Rév kempinget. A 92 lakókocsit befogadó közvetlen vízparti nyári szállónak, a Balaton-part leghosszabb ideig nyitva tartó kempingjének főként azok az elő- vagy utószezont választó külföldiek örülnek, akik az ugyancsak legkorábban induló és legtovább közlekedő balatoni kompokon kelnek át Tihanyba, vagy érkeznek a túlpartról Szántódra.
Júliusban és augusztusban telt ház lesz a tó huszonkét északi és déli parti kempingjében – állítja Halmos Gábor, a Siótour vezérigazgatója és Tóth Béla, a Balatontourist marketingigazgatója. Az új tulajdonosi kézbe került siófoki turisztikai cég első embere elégedett az előszezoni vendégforgalommal, és kiváltképpen arra alapozza optimizmusát, hogy a déli part kempingjeiben nyolc éve megkezdett vizesblokk-felújítási program a végéhez közeledik, továbbá, hogy a családi kempingezés feltételeit javítandó – Széchenyi-tervi pályázati pénzből és saját forrásból – több tízmillió forintot költhettek a sátortáborok játszótereinek kialakítására, korszerűsítésére. Ez utóbbinak is tulajdonítható, hogy az autós turizmust összefogó, szervező nagy nyugat-európai klubok katalógusaiban rendkívül előkelő helyen jegyzik a Siótour-kempingeket.
Hasonló fejlesztésekről tájékoztatta lapunkat Tóth Béla, a Balatontourist Rt. marketingigazgatója is. Az északi part kempingjei gyermekmedencéinek, nyaralóházainak és vizesblokkjainak korszerűsítésére a veszprémi turisztikai szervezet idén 175 millió forintot költött, és hogy az immár harmadik alkalommal sorra kerülő „motoros őrület”, a Harley Davidsonnal száguldozók nemzetközi találkozójának résztvevői is jól érezzék magukat, a paloznaki Nyárfa és az egykori alsóörsi autós kempinget összevonták, idén nyártól Európa Kemping–Alsóörs néven üzemeltetik.
A Balaton nyári szállásadóinak optimizmusába mindazonáltal némi kétség is vegyül. Mivel a tó vendégeinek jó része Nyugat-Európából érkezik, nem titkolják: a kontinens gazdasági helyzete, az euró árfolyamának alakulása kedvezőtlenül hathat a balatoni kempingturizmusra is. Nemkülönben az üdülési főszezoni időjárás, a tó vízminősége és vízmennyisége. Ugyanakkor abban is bíznak, hogy – miközben tartós marad a magyar idegenforgalom német, dán és holland orientációja – a volt szocialista országot is célba vevő turisztikai marketing eredményeként a kevésbé módos cseh, szlovák, lengyel és orosz családok, meg a vonattal érkező hátizsákos fiatalok újra felfedezik Magyarországot, és sátrat vernek a legkedvezőbb balatoni szállásdíjjal csábító kempingekben.
*
Élményfürdő épül Isaszegen, az egymilliárd forintos beruházáshoz az önkormányzat negyvenmillió forint költséggel termálkutat fúratott, és elkészültek a tervek is – közölte Tóthné Pacs Éva, a tízezer lakosú település polgármestere az MTI-vel. A fejlesztéshez az önkormányzat 250 millió forinttal járul hozzá, félmilliárd forintot a Szécheny-terv keretében pályáztak meg, amiről még nem született döntés, de számítanak tőkeerős befektetőkre is. A polgármester elmondta: a környék jó adottságainak kihasználására az önkormányzat 11 hektáros saját területet jelölt ki a létesítmény megvalósítására, ennek egy része ritka természeti értékeket őriz.
Marcaliban strand és gyógyfürdő épülhet annak a több mint egymilliárd forint értékű beruházásnak az eredményeként, amelyhez 360 millió forint támogatást nyert el az önkormányzat a Széchenyi-terv pályázatán – közölte Sütő László polgármester. Elmondta: bár tervek már 1977-ben készültek, a somogyi városnak ez lesz az első strandja, amely most kiegészülhet egy gyógyfürdővel és a szándékok szerint később egy 200 ágyas gyógyszállóval. A fejlesztés alkalmassá teheti a várost arra, hogy bekapcsolódjon a gyógyturizmusba.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának