Ármegállapodás a segédeszközökről

Valószínűleg nem kell többet fizetnie a lakosságnak a gyógyászati segédeszközökért legalább az év végéig, mert a gyártók és a forgalmazók képviselői tegnap tudomásul vették az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) áremelési ajánlatát, aminek többletköltségét a biztosító állja.

2002. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kettő–öt százalékkal emeli szeptembertől az OEP a gyógyászati segédeszközök támogatását, annak ellenére, hogy a gyártók és a forgalmazók 7–15 százalékos termelői áremelést akartak elérni. A cégek korábban még azt is kilátásba helyezték, hogy szabad áras termék lévén egyoldalúan, a betegek terhére árat emelnek.
Az OEP javaslatának elfogadását ahhoz a feltételhez kötötték, hogy a biztosító augusztus 31-ig dolgozza ki az évenkénti ártárgyalások irányelvét: rögzítse, hogy az egyeztetések mikor kezdődnek, meddig tartanak, mikor hirdetik ki az új árakat, és mi történik akkor, ha erre valamilyen ok miatt nem kerül sor.
– Ha ez nem történik meg, akkor a cégek egyoldalúan döntenek az árakról – mondta Mezei Zoltán, a Gyógyászati Segédeszköz Forgalmazók Országos Szövetségének elnöke. Szerinte erre a kiszámíthatósághoz van szükség, jelenleg ugyanis még azt sem tudják, hogy egy ár meddig marad érvényben. Úgy fogalmazott: nem megegyezésről, hanem az OEP javaslatának tudomásulvételéről van szó. Szerinte ugyanis a biztosító nem volt teljesen korrekt, bár azzal tisztában vannak, hogy a kassza alultervezettsége miatt korlátozott a mozgástere. Mezei szerint az OEP korábban kettő–öt százalékos termelői áremelésről beszélt, most azonban kiderült: csak a támogatás mértékét emelik ennyivel, tehát a tényleges áremelés ennél kisebb lesz, ha nem száz százalékban támogatott termékről van szó. Például egy ezerforintos segédeszköznél – amiből ötven százalékot áll a biztosító, ötvenet pedig a beteg fizet – a kétszázalékos termelői áremelés azt jelentené, hogy a gyártó 1020 forintért adhatja az eszközt. Ehelyett azonban csak a biztosító ötvenszázalékos része nő meg, azaz a végső ár 1010 forint lesz.
*
Megkezdte az OEP az ágazatban dolgozók átlagosan ötvenszázalékos béremelésének előkészítését – jelentette az MTI.

Gyógyszergyártók egyeztetnek. Egy olyan megállapodásról egyeztetnek a gyógyszergyártók a jövő héten, amely szerint az idén csak a tavalyi, a tervezettnél magasabb infláció miatt kieső 2,1 százalékos kompenzációra tartanak igényt, az idei évre járó áremelésre pedig csak jövőre. A javaslatot a legnagyobb magyar gyártó, a Richter Rt. fogalmazta meg. Ismeretes: a cégeknek az Orbán-kormánnyal kötött megállapodás szerint júliustól ötszázalékos áremelésre lett volna lehetőségük, ám ezt az új kormány nem engedélyezte. Fekete Tibor, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének szóvivője elmondta: átgondolják a javaslatot, és azután döntenek róla. Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Szövetségének elnöke szerint nekik fontosabb lenne az új készítmények befogadása a támogatotti körbe, mint az áremelés. Persze annak a cégnek, amelyiknek nincs „befogadásra váró” terméke, szüksége van áremelésre is, még ha arra halasztva kerül is sor. Csakhogy – tette hozzá – az egészségbiztosító nem erről tárgyal a cégekkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.