A vizsgálat során két intézmény kapta a legrosszabb minősítést. Korábban már lapunk is beszámolt arról, hogy az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézethez a jelentős adósságállomány miatt, az Országos Gyógyászati Központhoz pedig szakmai és strukturális problémák miatt kellett miniszteri biztost kinevezni.
Rácz Jenő, az egészségügyi tárca helyettes államtitkára elmodta: a Sportkórház adósságállománya nem ért el kritikus szintet, ezért közvetlen beavatkozásra – például kincstári vagy miniszteri biztos kinevezérére – nincs szükség. A „veszélyes” besorolást az indokolta, hogy tartozásuk hirtelen emelkedett meg, ezért különös figyelemmel kell kísérni az intézmény gazdálkodását.
Indokolatlannak tartja az aggodalmat Berkes István, a Sportkórház főigazgató-főorvosa. Mint mondta: a tavalyi évben valóban megemelkedett az adósságállomány. Ennek egyrészt az volt az oka, hogy a 116 éves épületeken a szükséges felújításokat saját költségvetésükből hajtották végre.
Berkes István szerint az adósságállomány növekedésének másik oka, hogy a kiemelten az ágy mellett dolgozók a törvényben előírtnál nagyobb béremelést kaptak. A minisztériumi jelentés arról számol be, hogy tavaly év végi adatok szerint az intézmény adósságállománya 61 millió forint volt. A főigazgató elmondása szerint ezt mára sikerült 45 millióra csökkenteni, amiből a hatvan napon túli adósság az ötmilliót sem éri el.
Szentkirályi Alexandra levelet írt Lázár Jánosnak