Nem csendesülnek a könyvelési botrányok. A hét első tengerentúli kereskedési napja azzal telt el, hogy a brókerek megpróbálták csitítani az eladási lázban égő befektetőket, de sajnos a próbálkozás sikertelen maradt. New Yorkban már nem hiszik el a spekulánsok, hogy létezik olyan cég, amelynek a könyvelése rendben lenne. Még az oly kedvezőnek mutatkozó beszerzői menedzserindex értéke sem tudta megfordítani a piaci hangulatot. A tőzsdei zuhanások egyik meghatározó szereplője, a „bűnös” Xerox tegnap mentegetőzve közölte, hogy az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyeletnek megküldte az 1997–2000. évekre vonatkozó átértékelt éves beszámolóját.
Vegyesen indult a kereskedés tegnap Délkelet-Ázsiában, mivel az amerikai technológiai piac bezuhanása hatással volt a hongkongi és Srí Lanka-i piacokra. Tokióban viszont a korrekciós próbálkozás gyümölcsét élvezhették a befektetők: a Nikkei 225 vezető részvényét jegyző mutató 0,25 százalékkal erősödött. Elemzők újból rámutatnak, hogy a spekulánsok és az alapok új piacokat keresnek befektetéseiknek, bár tegnap a dollár kurzusa igencsak meglódult, de a szakértők véleménye továbbra is igaznak tűnt.
„Kivonul” a tőke Európából is, miután kiderült, hogy a francia Vivendi is megpróbált némi könyvelési manipulációt végrehajtani, sőt még az Arthur Andersen „sáros” kézjegye is megjelent az elkönyvelési próbálkozáson. A multinacionális Vivendi háza tájáról az elnök-vezérigazgató lemondatása és ezáltal az adósság felhalmozása miatti „bóvli” hitelminősítés is növelte az általános tőkepiaci drámát. Aki eddig New Yorkból átjött Európába befektetni, most menekül – jelentette ki egy milánói spekuláns tegnap délután. A tőzsdei gyengülések mellett az Európai Unió tagállamainak makrogazdasági adatai érdemeltek nagyobb figyelmet, azonban azokra már nem voltak kíváncsiak a „batyujukkal elsétáló” tőzsdések. Az euróövezet üzleti hangulatát nem kell már ecsetelni, viszont a hivatalos adatok megerősítik a befektetők megnyilvánulásait. Az unióban az átfogó gazdasági hangulati index 0,3 ponttal 99,6-re csökkent. A német gazdasági minisztérium szerint a német gazdaság teljesítménye fél százalékkal nőtt a második negyedévben az elsővel összevetve, éves összehasonlításban pedig 0,75 százalékkal bővült a GDP értéke, de ez a hír sem hatott a piacon. Hasonlóan könyvelték el Wim Duisenbergnek, az Európai Központi Bank elnökének a nyilatkozatát is, amikor az euróövezetbeli inflációs nyomásról és jegybanki reakciójáról szólt.
Mivel az FTSE-, a DAX- és a CAC-mutatók lefelé mozogtak, a magyar tőzsde sem lóghatott ki a sorból. Budapesten a BUX értéke 60 pontos csökkenéssel indította a kereskedést, és a lassuló trend végigasszisztálta az egész üzletmenetet. A zárás pillanatában az index 176,92 ponttal előző szintje alatt állt, amit a tegnapi nyertes papírok beesése indukált. A forgalom 5,5 milliárd forintra csökkent, ezzel is jelezvén, hogy a magyar piac első lépcsőben, már túlzottan olcsónak tekinthető. Szakértők szerint a tegnapi BUX-gyengülés a napokban folytatódhat. A vesztesek a vezető részvények és azon belül is a 33 forinttal zuhanó Matáv volt. A nagy kapitalizációjú részvények sorából a Mol 165 forinttal, az OTP 45 forinttal lett olcsóbb. A nap nyertese a TVK lett 7,4 százalékos drágulásával.
Még Elon Musk is megosztotta a Fidesz EP-képviselőjének bejegyzését