Budapesten arat a droghalál

A tavalyi tapasztalatok alapján a tavasztól nyár végéig tartó időszakban magas lehet a kábítószer miatti halálesetek száma az országban. Különösen igaz ez a fővárosban, amelyet a kereskedők a térség egyik központi elosztóhelyévé változtattak egy évtized alatt. A dílerek a rendőrség szigorúbb fellépésének hatására némileg visszaszorultak, az iskolák környékét már elhanyagolják, és inkább a forgalmas plazákba járnak, ahol sok a fiatal és gyengébb a hatósági ellenőrzés. Ugyanakkor a több mint hétezer budapesti drogfüggő számára csak mintegy ötven ágyat tudnak biztosítani a fővárosban.

2002. 07. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly 32 túladagolásos haláleset fordult elő a fővárosban, idén egyelőre tíz esetet tartanak számon – tudtuk meg Schön Pétertől, a Budapesti Rendőr-főkapitányság kábítószer-bűnözés elleni alosztályának vezetőjétől. A csökkenés annak köszönhető, hogy kevesebb szennyezett anyag került a fogyasztókhoz, és a rendőrség többször foglalt le többkilónyi heroint a kereskedőktől.
Az osztályvezető tájékoztatása szerint a bevásárlóközpontok környékén kívül Budapest főbb kábítószer-elosztóhelyei között tartják számon az Oktogon környékét, a Liszt Ferenc teret, a Moszkva teret, egyes gyorsbüféket, teraszkávézókat és szórakozóhelyeket. Különösen „frekventáltnak” számítanak a belső kerületek, de a IV., a VI., a VII. és a VIII. kerület mellett sok a fogyasztó és a kereskedő a XIII., a XV. és a XXI. kerületben is. A halálesetek mindig heroin fogyasztása miatt következtek be, ettől a szertől tavaly nyáron szinte hetente haltak meg emberek Budapesten. A közvélemény megdöbbenéssel fogadta például, hogy már az I. kerületi Mária téren is holtan találtak egy kábítószeres fiatalembert. 2001. február 15-én emiatt hunyt el az a 30 év körüli férfi is, akire a XV. kerületi Bethlen Gábor utca egyik lakásában találtak. Négy nap múlva heroin-túladagolásba halt bele egy kortársa a II. kerületi Szilágyi Erzsébet fasor 157. szám alatti társasház egyik lakásában. Másnap szintén kábítószer-túladagolás okozta vesztét egy 19 éves fiatalembernek az Üllői út 91/A egyik földszinti lakhelyén. Március 13-án egy túladagolás miatt elhunyt 25 éves férfit találtak Angyalföldön, az Ipoly utca egyik lépcsőházában. Alíg több mint tíz nap múlva, szintén egy lépcsőházban bukkantak rá egy fiatalember holttestére a IV. kerületi Lebstück Mária utca egyik lakóházában. Az áldozat vélhetőleg kábítószer-túladagolásban hunyt el. Tavaly április 15-én a VII. kerületi Rumbach Sebestyén utca egyik lakóházának földszintjén, a lift előtt fedeztek fel a lakók egy holttestet. A 35 éves férfi valószínűleg a kábítószer áldozata lett. Két nap múlva egy 23 éves férfi holttestét lelték meg Óbudán, a Szőlő utca egyik házában, a halál okozója ez esetben is a kábítószer lehetett. 2001. május 3-án a kábítószer-túladagolás okozta annak a 22 éves fiatalembernek a halálát, akit a XIII. kerületi Üteg utca egyik lakóházának lépcsőházában találtak meg.
Minden bizonnyal a heroin végzett azzal a 20-25 év körüli fiatalemberrel is, akit a XVIII. kerületi Csontváry Kosztka Tivadar utca egyik lakóházának lépcsőházában találtak meg két nappal később. Tíz nap sem telt el, amikor egy 25-30 év körüli férfi holttestére bukkantak egy XI. kerületi áruház gyorséttermének mosdójában. A halál oka nagy valószínűséggel szintén túladagolás lehetett. Tavaly június 9-én herointúladagolás miatt meghalt egy 26 év körüli nő a VIII. kerületben, a Baross tér 21. számú ház előtt. Egy, a rendőrségi vizsgálat szerint kábítószer-túladagolásban meghalt, 30 éves férfi holttestére találtak tíz nap múlva a Nyugati téri aluljáró egyik WC-jében is. Augusztus 1-jén feltételezhetően kábítószer-túladagolás miatt halt meg az a 26 éves fiatalember, akinek holttestét a XIII. kerület egyik orvosi rendelőjének mosdójában találták meg. Augusztus 19-én kábítószer-túladagolás miatt vesztette életét egy 23 éves fiatal férfi, akinek holttestére a III. kerületi Hímző utca egyik lakásában bukkantak rá. A heroin áldozata lett az a 21 éves budapesti fiatalember is, akit egy angyalföldi lakótelepi ház lépcsőfordulójában találtak augusztus 22-én.
A tavalyi adatok elgondolkoztatóak és egyértelművé teszik, hogy különösen fontos a határozott fellépés a kereskedők ellen a fővárosban. Természetesen ezzel még nem kezelhető a probléma, hiszen a függő fiatalokat valahogy el kell látni és kísérletet kell tenni a leszoktatásukra. Magyarországon a szakértők szerint közel tízezerre tehető a drogfüggők száma. Egyelőre azonban mindössze 25 detoxikálót és körülbelül 170 ágyat tartanak fenn a kezelésükre az egész országban. A főpolgármesteri hivatal tájékoztatása szerint jelenleg 7164 drogfüggőt tartanak nyilván Budapesten, ugyanakkor csak két intézményben biztosíthatnak számukra detoxikálóhelyet és ágyakat. A Nyírő Gyula Kórházban 22, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet addiktológiai osztályán alig több mint húsz ágyat adhatnak a drogbetegeknek. A rehabilitációs otthonokban is kevés a férőhely, a szakértői önsegítő csoport, az egyházak egy része, civil szervezetek és szociális munkások segítik a herointól szabadulni kívánó fiatalok utókezelését. A drogosokkal foglalkozó intézmények környékén gyakran felzúdul a lakosság, mert a nepperek megjelennek a területen, potenciális vevőkört látva a betegekben. Nemrég például ezért javasolta a Jász utcai drogambulancia átköltöztetését a Nyírő Gyula Kórházba a XIII. kerületi önkormányzat. Gellért Lajostól, a helyi önkormányzat sajtóreferensétől megtudtuk, hogy a lakosságtól több panasz érkezett az intézmény miatt, mivel a létesítmény közelében bölcsőde, iskola és játszótér is van. A szülők féltették a gyermekeiket a kereskedőktől és az eldobott fecskendőktől, illetve az sem tetszett nekik, hogy a kicsinyek naponta találkozhattak a gondozottakkal.
A rendőrség és a helyi polgárőrség ezért rendszeresen járőrözött a környéken, elriasztva a felelősségrevonástól tartó kábítószer-fogyasztók egy részét. A kerület az átköltöztetés fejében 35 millió forintos visszatérítendő támogatást is nyújt a kórház számára.
A rendőrök szerint pozitív példának tekinthető a Sziget Fesztivál programja, amelyen civil szervezetek nagy csoportja tart drogmegelőző és a függőknek segítséget nyújtó rendezvényeket. Ehhez mintegy hétmillió forint támogást nyújt a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium, amely külön sátrat is felállít a szigeten a Nemzeti Drogportál 24 órás stábjának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.