Citadella-terasz: teljes bontást ír elő a határozat

2002. 07. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bontási engedélyt kapott a Citadella 4U Kft. a Gellérthegyen lévő lődomb területén engedély nélkül felépített teraszkávézóra a Kulturális Örökségvédelmi Hivataltól (KÖH). A cég bontási terveit csak műszaki kiegészítésekkel fogadták el, így az építtetőnek helyre kell állítania az eredeti állapotot, mégpedig tizenöt napon belül.
Műszaki kiegészítésekkel elfogadta a Citadella 4U Kft. bontási tervét a KÖH – közölte Fiedler Péter, a hivatal hatósági igazgatója. Ez azt jelenti, hogy a társaságnak a határozat kézhezvételtől számított tizenöt napon belül le kell bontania a gellérthegyi lődomra engedély nélkül épített Citadella Garden néven megnyitott teraszkávézót és illemhelyeket. A hatósági igazgató tájékoztatása szerint a hivatal már május 15-én elutasította a cég fennmaradásiengedély-kérelmét és elrendelte az eredeti állapot visszaállítását, ennek ellenére folytatták az építkezést. Amikor az eredeti terepszint felett is építeni kezdtek, a hatóság elindított egy újabb eljárást, amelyben határozatot hoztak a terasz terepszint feletti részeinek bontásáról.
Bende Csaba műemléki vezető felügyelő tudatta azt is, hogy a Citadella melletti lődomb a katonai fellegvár részének tekinthető és 1965 óta műemléki védettséget élvez. 1987-ben a Világörökség részévé nyilvánított, műemléki jelentőségű területen áll, amely 1997-ben természetvédelmi terület lett.
Torma István, a KÖH ásatási bizottságának elnöke elmondta: a Citadella környékén már 1904 óta régészeti kutatások folynak, amelyek kimutatták, hogy egy Krisztus előtti kelta törzs települése volt a területen. A gellérthegyi építkezések többször megrongálták az itteni leleteket, de a hegy tetején található lődombot a XIX. században feltöltötték, így sikerült megőrizni a jelentős értékek egy részét. Ezért itt bármilyen földmunkához előzetes régészeti kutatás és hatósági engedély szükséges.
Újságírói kérdésre az elnök kijelentette: a terület fejlesztésének hosszú távú elképzeléseit pozitívan véleményezte a hatóság, de ebben egy mélygarázs kialakításáról volt szó és nem teraszépítésről. Egy régészeti feltárás után megépített mélyparkoló szerinte nem csonkította volna a dombot, és a leletegyüttest sem. Torma István beszámolt arról is, hogy a régészek a teraszépítéskor a földmunka falában érintetlen leletekre találtak, és ez bizonyítja a károkozást.
Mint ismeretes, a területen nemcsak a régészeti értékek miatt volt tilos elkezdeni az építkezést. A KÖH szerint a térségre nincs érvényes szabályozási terv, az itteni teraszépítéshez nem adott tulajdonosi hozzájárulást a Kincstári Vagyoni Igazgatóság, és a főváros szabályozási keretterve sem engedi meg a Citadella környezetében lévő zöldterület beépítését. Ugyanakkor hiányzik a kerületi tűzoltóparancsnokság, az ÁNTSZ, a Duna–Ipoly Nemzeti Park és a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség engedélye is.
Veres István, a Citadella 4U Kft. ügyvezető igazgatója továbbra is tagadja, hogy leletek sérültek volna az építkezés alatt. Szerinte az is megkérdőjelezhető, hogy a Citadella és környéke a Világörökség része. A cégvezető a bécsi levéltárban és a Budapest Gyűjteményben felkutatott dokumentumokra hivatkozva szakértők felvonultatásával kívánja bizonyítani, hogy nem pusztítottak el régészeti értékeket.
A KÖH tudományos igazgatója, Jankovich-Bésán Dénes elhárította kérdésünket arról, hogy a Világörökség részének számító, természetvédelmi területen valóban fák kivágását tervezik-e egy lanovka építése miatt. A Rác fürdőnél készülő beruházásról csak annyit mondott: ezek egyelőre olyan tervek, amelyeket még nem fogadtak el a szakhatóságok.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.