Kétszáz alkalommal riasztották tegnap délutánig a tűzoltókat a szombat esti viharok miatt – tájékoztatta lapunkat Hosszú Enikő, a BM Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának sajtóügyeletese. Mint mondta, a műszaki mentési feladatok száma különösen Budapesten és Pest megyében nőtt meg. A sajtóügyeletes hozzátette: legtöbbször utakra, épületekre és elektromos vezetékekre dőlt fák, vízzel elárasztott pincék miatt hívták a tűzoltókat.
Budapesten, a Gazdagréten megrogyott egy kétszintes ház tetőszerkezete, Szigetszentmiklóson pedig két családi házra fa dőlt. A Somogy megyei Kaposkeresztúron a templomkert kerítését és egy kilométernyi utat rongált meg a vihar, és elsodort tíz köbméternyi sódert. Az egyetlen könnyebb sérülésről a Szentendrei-szigetről, a kisoroszi kempingből érkezett hír, ahol egy lakókocsira dűlő fa ága sebzett meg egy nőt.
A budapesti tűzoltóságtól megtudtuk: szombat reggeltől tegnap reggelig 87 alkalommal riasztották őket fővárosi és környékbeli káresetekhez. Tegnap még folyt a mentés, délutánig újabb 40 alkalommal kérték a segítségüket. Leggyakrabban közlekedést, épületet veszélyeztető fákat távolítottak el; vasárnap hajnalban még több mint száz tűzoltó dolgozott folyamatosan. A tűzoltókat – tapasztalataik szerint – nagyobb viharok után közvetlenül főként vízzel elárasztott pincék, mélyen fekvő lakóhelyiségek, garázsok kármentesítése miatt hívják, másnap inkább a kidöntött fákat jelzik a polgárok.
A Katasztrófavédelmi Főigazgatóság sajtóügyeletesének tájékoztatása szerint a megszokottnál jóval több alkalommal hívták a viharok miatt a tűzoltókat Győr-Moson-Sopron és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben is. Tegnap Pécelen, Veresegyházán, Dunabogdányban a vihár által kidöntött fák eltávolításához kérték a tűzoltók segítségét.
Csütörtök-péntekig bármikor bárhol számíthatunk az országban erős záporra, zivatarra – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Bóna Márta meteorológus. Közölte: a magaslégköri feltételek kedveznek kialakulásuknak, de időjárási front nincs hazánk fölött.
A meteorológus hozzátette: szombat este az ország több területét érte rendkívül heves zápor, zivatar, amelyek kitörését különösen erős szél előzte meg. Legerősebben Somogy megyében és a Dunakanyarban tombolt a vihar. Így a Dorog közeli Táton 54 milliméter, míg a Somogy megyei Taszáron 61 milliméter eső, azaz kéthavi mennyiség zúdult le rövid idő alatt.
A főváros pontjain felállított mérőállomások egyikét sem érte el a szél és az eső, ezért a mérések nem támasztják alá a Budapesten történteket. A károk mértéke viszont arra enged következtetni, hogy a szél sebessége jóval meghaladta az óránkénti száz kilométert.
Kína: csaknem nyolcszáz áldozat júniusban. Kínában az idén 793 halottja volt a júniusi viharoknak és áradásoknak, amelyek 3,6 milliárd dollárnak megfelelő összegű károkat okoztak. A nyári viharok és a nyomukban keletkező áradások Kínában júniusban egymillió lakóépületet, iskolák százait döntötték romba vagy rongálták meg. A viharok súlyos károkat okoztak az úthálózatban, és elektromos vezetékeket károsítottak, nyolcmillió hektáron elpusztították a termést – jelentette szombaton az Új Kína hírügynökség. A természeti csapások Csianghszi, Fucsien, Huan, Hupej, Kujcsou, Senhszi, Szecsuán tartományokban és Kuanghszi-Csuang autonóm területen okozták a legnagyobb károkat.
Varga Mihály: Jövőbeni munkámmal is Magyarország stabilitását és gyarapodását szolgálom