Józsefvárosban, az eredetileg néhány száz négyzetméteren működő Rákóczi úti cukrászda most 1400 négyzetméter alapterületen várja augusztustól a a vendégeket – jelentette ki lapunknak Fehér Miklós, a Friss Kft. igazgatója. Mint elmondta, régi álma volt, hogy feltámassza hamvaiból a Hauer cukrászdát. Fehér Miklós érzelmileg is kötődik a cukrászdához, hiszen nagyapja, aki cukorkagyáros volt, ismerte a dinasztiaalapító Hauert. Tervei szerint az épület hármas funkciót töltene be: a hagyományokat folytatva cukrászdaként működne, de rendezvényközpont és kulturális centrum is lenne, ahol kamarakoncerteket és irodalmi eseteket rendeznek majd. Irodalmi szalont is nyitnak, amelyhez Faludy György írót kérték fel, aki nevét adta a nemes szándékhoz. Fehér Miklós maga is verselget, az Ármádia kiadónál jelent meg a kötete, amelyhez Faludy György írta az előszót. A tulajdonos reméli, hogy hamarosan a pesti polgárság kulturális találkozóhelye lesz a patinás cukrászda.
A nyolcvanas években az Orient Vendéglátó Vállalat volt a cukrászda tulajdonosa, ők 1989-ben bezárták az épületet. Később a Hauer cukrászda helyiségei és a névhasználat is a józsefvárosi önkormányzat tulajdonába került. Tulajdonjogára Hauer Rezső, a dinasztiaalapító unokája, cukrász és dzsessz-zenész pályázott. Fehér Miklóssal együtt megalakították a Hauer-Friss Kft.-t, azonban a felek nézeteltérései miatt Hauer Rezső kiszállt az üzletből, így később már csak a Friss Kft. kapott lehetőséget a tradicinális cukrászda megnyitására. Az unoka a Junior Vendéglátóval együttműködve a IX. kerületi Boráros téri Duna-házban nyitott cukrászdát, és névhasználati pert kezdett a Friss Kft.-vel szemben.
Időközben Fehér Miklós – állítása szerint – az elsőszülött Hauer-leszármazottal kötött megállapodást, akit szintén Rezsőnek hívnak. A Friss Kft. vezetője által elmesélt történet meglehetősen bizarr: a cégalapító Hauer Rezső a II. világháború alatt hadifogságba került, és mire hazatért, feleségének és fiának nyoma veszett. Újra megnősült, s az új házasságból született fiút is Rezsőnek keresztelték. Később előkerült az elveszett gyermek is, így Fehér szerint most két „elsőszülött” Hauer Rezső tart igényt a névhasználatra.
A régi külsőt és belsőt tükröző Hauer cukrászda a legmodernebb technikai berendezéseket rejti. Sok pénzbe került a Rákóczi út forgalmát kiszűrő zajszigetelés és a korszerű klímaberendés, amelyet a faborítású oldalfalak mögé és a mennyezet fölé építettek be. A 300 négyzetméteres belső udvart fedő üvegkupola mediterrán hangulatot árasztva szolgál0 a betérő vendégek pihenésére. Itt fog állni egy tizennyolc négyzetméteres színpad is, amelyet a legkorszerűbb hang- és fénytechnikával szerelnek fel. Fehér Miklós szándéka szerint a régi idők hangulatos szórakozóhelyeit idézi majd a cukrászda: aki végigsétál a kaputól a belső udvarig, a XIX. és XX. század fordulójának békebeli nyugalmát találja meg. A cégtulajdonos úgy tervezi, hogy alapítványt hoz létre a cukrászda és a kulturális központ üzemeltetésére. A cukrászda nyereségét a kulturális programok finanszírozására fordítják majd. Fehér Miklós úgy érzi, tartozik ezzel a Hauer névnek és saját családjának is, akik annak idején szintén az édességiparban tevékenykedtek, övék volt a Szövetség utcában működő Tímár cukorkaüzem.
A néhány éve még romos épület újjáépítésére pályázatot írt ki a cég, s a munka során az 1870-ben épült ház eredeti terveit használták fel. A beruházás 400 millióba került, amelynek nagy részét a Friss Kft., valamint Fehér Miklós és családja állta, de a Széchenyi-terv pályázatán is nyertek 60 millió forintot., A kivitelezés során nemcsak a vendégeket fogadó helyiségek, hanem a konyha berendezései is a legmodernebbek lesznek. Az ügyvezető szerint a sütemények kizárólag természetes anyagokból, a legkorszerűbb eszközökkel készülnek, a régi receptek alapján. Ételszínezéket és mesterséges anyagokat nem alkalmaznak. A gyümölcsös krémekben és parfékban aroma helyett valódi gyümölcs lesz majd.
Hauer Rezső, aki magát az egyetlen örökösnek tartja, lapunknak elmondta: jó, hogy rendbe hozzák a lepusztult Rákóczi úti helyiséget, azonban várhatóan még ez évben bíróság dönt a névhasználatról és a sütemények forgalmazásáról is. Hozzátette: szerinte csak mese a másik Hauer-örökös története, az eredeti receptek az ő kezében vannak, más nem jogosult Hauer-süteményeket árulni. Úgy véli, a józsefvárosi üzlet megnyitása nem befolyásolja a Duna-házban található cukrászdát, ahol valóban az eredeti receptek alapján készült termékek kaphatók.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben