Nem tett vallomást a rendőrségen K. Ede Krisztián, így a bűncselekmény elkövetéséről sem nyilatkozott – tudatta a Magyar Nemzettel Lantos Gyöngyi ügyvéd. Elmondása szerint csak ma tud védencével négyszemközt beszélni, amikor felismertetési eljáráson kell részt vennie. A védő úgy fogalmazott: a rendőrségnek nincs elég bizonyítéka K. Ede Krisztián ellen, ráadásul még azt sem tudni, hogy tényleg felismerte-e valaki.
H. László tagadja a bankrablás elkövetését, de ezen megnyilatkozáson kívül nem tett vallomást – mondta Kiss Attila ügyvéd, aki nem érti, hogyan került képbe védence, hiszen információi szerint nem ismerték föl őt a tanúk, de a házkutatáskor sem foglaltak le olyan eszközt vagy tárgyat, amely a bűncselekmény elkövetésére utalhatott volna. Az azonban az ügyvéd szerint sem véletlen, hogy K. Ede Krisztiánnal együtt kerültek a rendőrség látókörébe.
Áttörés lehet az ügyben, ha a gyanúsítottaktól levett minták eredménye pénteken megérkezik – vélte Garamvölgyi László, az ORFK kommunikációs igazgatója.
A bíróság előzetes letartóztatást elrendelő határozata szerint a gyanúsítottak a nyomozati iratok alapján alaposan gyanúsíthatóak azzal, hogy 2002. május 9-én az Erste Bank móri fiókjába, ügyfélfogadási időben beléptek, a bejárati ajtó fölött elhelyezett biztonsági kamerát festékszóróval lefújták, majd tüzet nyitottak a bankban tartózkodó alkalmazottakra és ügyfelekre.
A rendőrség közleménye szerint a nyomozáskor sikerült olyan tanúkat felkutatni, akiknek voltak információik a bűncselekmény elkövetésének körülményeiről, illetve elkövetőiről. Több tanú felismerte a bankfiók ajtajában álló K. Edét.
Mint ismeretes, 2002. május
9-én 12 óra és 12.30 közötti időben – a móri Erste Bank ügyfélfogadási idejében – ismeretlen tettesek az alkalmazottakra, a biztonsági őrre, valamint az ügyintézés miatt ott tartózkodókra tüzet nyitottak, és elraboltak 7,3 millió forintot.
A támadásban hat ember a helyszínen, kettő pedig a kórházban halt bele sérüléseibe.
A Budai Központi Kerületi Bíróság több emberen elkövetett emberölés alapos gyanúja miatt helyzete előzetes letartóztatásba K. Ede Krisztiánt, valamint H. Lászlót. A fenti cselekményre vonatkozó alapos gyanút a kihallgatott tanúk vallomásai, az általuk adott személyleírások, fényképes és személyes felismertetése, házkutatások és lefoglalások, valamint a rendőri jelentések támasztják alá. A bíróság a döntést azzal indokolta, hogy szabadlábon hagyásuk esetén tartani lehet a gyanúsítottak szökésétől, elrejtőzésétől, a nyomozás meghiúsításától, valamint a bűnismétlés veszélyétől.
A végzés ellen a gyanúsítottak és védőik fellebbeztek.
Információink szerint a két gyanúsított nyomára alvilági tipp alapján jutott a rendőrség. Igaz, az alvilág nem csak a hétfői akciót segítette. Rendőrségi informátorunk szerint ez egy volt a sok közül, amely végül – eddigi ismeretük szerint – eredményre vezetett.
A két, előzetes letartóztatásba helyezett férfi Csepelen nőtt fel, így innen eredhet ismeretségük. H. László elfogásáig is Csepelen élt, K. Ede viszont egy ideje Zuglóban lakott, de szülei jelenleg is a budapesti sziget lakói. Úgy tudjuk, hogy nem tartoztak egyik bűnözői csoporthoz sem, de együtt követtek el több bűncselekményt, többek között – információink szerint – zálogházi rablásokat, pénzszállító autók kifosztását. Mindkét gyanúsított ügyvédje azt mondta: azért vállalta az ügyet, mert ilyen kegyetlen, erőszakos, brutális bűncselekményt nem tud védencéről elképzelni.
Azonban K. Ede Krisztián ellen jelenleg hivatalos személy elleni erőszak miatt folyik bírósági eljárás, H. László pedig korábban felfüggesztett börtönbüntetést kapott a bíróságtól. A férfi egyébként a francia idegenlégiót is megjárta. Úgy tudjuk, hogy K. Ede Krisztián vállalkozóként tevékenykedett, H. Lászlónak viszont nem volt munkája, korábban a családi vállalkozásukban segített.
Rendőrségi informátorunk szerint a bizonyítás szinte nehezebb lesz, mint a gyanúsítottak elfogása. Hozzátette: a májusban kiadott fantomképek meglehetősen hasonlítanak a gyanúsítottakra, a problémát viszont az okozza, hogy a gyanúsítás szerint a bankban tevékenykedő H. Lászlót csak egy tanú látta, így az ő felismertetése nehezebb lesz, mint feltételezett bűntársáé. Forrásunk annyit azonban megjegyzett: az ügy kimozdult a holtpontról. Arra a kérdésünkre, hogy Farkas Róbertet keresik-e még a móri ügyben, úgy válaszolt: még mindig keresik, mert nem kizárt, hogy az elkövetők hárman voltak.
Garamvölgyi László kérdésünkre elmondta: úgy tűnik, a rendőrség azon verziója erősödött meg, hogy a tettesek motivációja a bármilyen áron történő pénzszerzés volt.
*
A rendőrség május kilencedikén hatalmas erőket vetett be a nyomozásba, lezárták az utakat, a határállomásokon szigorított ellenőrzést vezettek be, és megerősítették a zöldhatár védelmét. Már a bankrablás elkövetése után két órával megnevezett a rendőrség két személyt, akik összefüggésbe hozhatók a bűncselekménnyel. Egyikük, Horváth Szilárd hamarosan feladta magát, de utóbb kiderült, hogy a móri bankrablással mégsem gyanúsítható. A másik körözött személy, Farkas Róbert azóta sem került elő. A rendőrség időközben felkérte a környező országok rendőrségi illetékeseit, hogy végezzenek adatgyűjtést saját területükön. A tv2 információja szerint a szerb hatóságok azonosították azt a géppisztolyt, amellyel a gyilkosságokat elkövették – azt nem tudni, hogyan került az országba a fegyver.
Július 8-án két hónappal meghosszabbították a móri bankrablás ügyében indított nyomozás határidejét. A rendőrség mintegy 15-20 veszélyes bűnöző elfogására indított hajtóvadászatot, valamennyiükről feltételezték, hogy potenciális elkövetői lehetnek a móri rablógyilkosságnak. Az elmúlt időszakban többüket elfogták, július 22-én, hétfőn, 74 nappal a példátlanul brutális bűncselekmény elkövetése után pedig rendőrkézre került az a két 27 éves férfi is, akik a rendőrség közleménye szerint alaposan gyanúsíthatók a móri rablógyilkosság elkövetésével.
Autóbalesetben meghalt egy német állampolgár Zalában