Megpecsételődött a Tabán sorsa

„Ennek a helynek vége, főváros, köszönet érte!” – hangoztatta egy kis csoport a fővárosi fiatalok kedvelt nyári szórakozóhelyén az egyik esti sörözés közben, a Rác fürdő melletti Rác-kertben. A vendéglátóhelyről az utóbbi években minden nyáron olyan híreket lehetett hallani, hogy bezárják, mert a helyén beruházók akarnak építkezni. Az idén augusztusban valóra válik a rendszeresen itt szórakozók rémálma, a söröző megszűnik, és soha többet nem nyitják meg a nagyközönség előtt.

2002. 07. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négyemeletes szálloda építését tervezik a tabáni területre, ahová legfeljebb a gyógyfürdőzni szándékozó hotelvendégeket engedik be, akik a tervek szerint siklón utazhatnak majd fel a Gellért-hegy oldalán egészen a Citadelláig. Ehhez nem egy fa kivágására lesz szükség az országos védelem alatt álló Gellért-hegyen és a Tabánban, ahol parkolót és mélygarázst szándékoznak létesíteni. A térség övezetátsorolását már januárban elfogadta a Fővárosi Közgyűlés, ezzel a jelentős zöld felületű intézményi területből olyan ingatlanná vált, ahol 35 százalékos a legkisebb zöld felület mértéke.
Mint ismeretes, nem vezetett eredményre a Fővárosi Közgyűlés januári ülésének kezdetére a Rác fürdő átépítése kapcsán a tabáni fák megmentésére szervezett zöldtüntetés sem, pedig a szervezők még egy Emlék a Tabánból elnevezésű figyelemfelkeltő ajándékcsomagot is átnyújtottak a jelen lévő főpolgármester-helyetteseknek és a frakcióvezetőknek. A masnival átkötött fogpiszkálódoboz szimbolikusan a Tabánban kivágandó fákat, az elpusztítandó zöld területet jelképezte.
A városatyák tanácskozásán egyedül a MIÉP-frakció voksolt nemmel a Rác fürdő projektjére. A frakció nehezményezte a környezetpusztítást, a hévízforrásokat veszélyeztető mélygarázs építését, és feleslegesnek nevezték a tömegközlekedési eszköznek nem tekinthető, Gellért-hegyre tervezett siklót is, mivel ez nem képes kiváltani a tömegközlekedést, és megépítéséhez rengeteg fát kéne kivágni a Gellért-hegy oldaláról. Demszky Gábor főpolgármester kijelentette, hogy nem okoz környezetpusztítást a beruházás. Ezt erősítette meg Schneller István fővárosi főépítész is, aki egy kérdésre válaszolva elmondta: a részletes rendezési tervben még 1997-ben az elvesző zöld felületnél jóval nagyobb zöld felületet biztosítottak a Gellért-hegy más területén. Szálka Miklós (Fidesz) kifogásokat emelt ugyan, de szintén támogathatónak ítélte az elképzelést, és megjegyezte: szerinte egy-egy tabáni rendezvény alkalmával több növény pusztul el, mint amennyi a szálloda építésénél fog.
Lenkei Péter, a Levegő Munkacsoport egyik vezetője szerint viszont a fürdőszálló gazdag nyugati turistáknak épül, a tervezett mélygarázs pedig a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága szakvéleménye szerint is veszélyeztetheti a föld alatti hévízforrásokat. Kőhalmi István, a Városi Biciklizés Barátai Egyesület elnöke úgy vélekedett: a polgárok csak tehetetlenül szemlélhetik, hogyan döntenek a megkérdezésük nélkül egy ilyen esztelen beruházásról, amely csak a magánérdekeknek kedvez.
Farkas Edit, a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága vezetőjének helyettese szerint a siklóépítés megvalósulhat, ha úgy dönt a hatóság, hogy engedélyezi a létrehozását, mert csak a fokozottan védett területeken tiltja a törvény az olyan tevékenységet, amely nem a természet védelmét szolgálja. A konkrét terveket még nem ismerik, de ezek tanulmányozása során a szakértői osztályoknak meg kell vizsgálni az építkezés hatásait földtani, tájvédelmi, élővilág-védelmi és erdészeti szempontból. A szakhatóság tájvédelmi felügyelőjétől megtudtuk azt is, hogy eredetileg nem értettek egyet az övezetátsorolással.
A térség intézményi területté válásával ugyanis jelentősen csökkenhet a zöld felület a Tabánban, és az építkezés érintheti azokat a hővízforrásokat is, amelyek törvényi oltalom alatt állnak. Egy 1997-es miniszteri rendelet alapján pedig a Gellért-hegy is országos védelem alatt áll, így elképzelhetetlennek tűnt, hogy az oldalában siklót létesítsenek. Később azonban egyeztető tárgyalást tartottak a fővárossal, és kiderült, hogy 1995-ben a hatóság elődjének számító természetvédelmi igazgatóság már elfogadta a javaslatot, és hozzájárult a sikló nyomvonalához is. Ebben az évben azonban a Gellért-hegy még nem számított országosan védett területnek.
Végül a Duna–Ipoly Nemzeti Park szakemberei úgy döntöttek, hogy módosítják álláspontjukat. Úgy támogatták az övezetátsorolást, ha az építési engedélyezési tervek benyújtása előtt komplex hidrogeológiai vizsgálatokat és tájképvédelmi szempontoknak megfelelő látványtervet nyújtanak be a hatósághoz. A siklóról majd később döntenek, hiszen ez nem volt tárgya az övezetátsorolásnak.
A szállodaépítés terveit még nem látták az engedélyezési eljárás szakhatóságának számító Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) illetékesei sem. Bende Csaba, a hatóság budapesti felügyelője arról tájékoztatta lapunkat, hogy a hivatal már 2001 decemberében hozzájárulást adott az építési terület övezetátsorolásához, és örökségvédelmi szempontból egyetértett a szállodaépítéssel is. Mivel az építési engedélyt a KÖH adja ki, a tervek ismeretében döntenek majd arról, hogy milyen mértékben befolyásolja a világörökség arculatát az építkezés.
A Rác fürdő rekonstrukciós munkálatai már megkezdődtek – jelentette ki lapunk kérdésére a Rác Nosztalgia Kft. ügyvezetője. Bornemissza Miklós elmondta azt is: a Rác Termál Központhoz kapcsolódó szálloda építése ugyancsak elkezdődött. Bornemissza Miklós a részletekről egyelőre nem nyilatkozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.