Mór: ma elkészülnek a DNS-tesztek

Ma készül el a móri bankrablás szerdán előzetes letartóztatásba helyezett két gyanúsítottjának, H. Lászlónak és K. Ede Krisztiánnak a DNS-tesztje. Ha a levett minták egybevágnak a bankfiókban talált DNS-maradványokkal, akkor a felismertségen túl további bizonyítékok támaszthatják alá a két férfi bűnösségét.

2002. 07. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunkat arról tájékoztatta Kiss Attila, H. László védője, hogy ha a mai DNS-teszt eredménye terhelő lesz védencére, akkor átgondolja a védelem további ellátását. Az ügyvéd elmondta: mivel tegnap H. Lászlót nem hallgatták ki, K. Ede Krisztián felismertetési eljárásán vett részt. A két tanú nem azonosította K. Ede Krisztiánt, így a kísérlet eredménytelenül zárult. H. László korábbi felismertetése sem hozott eredményt, ezért – az ügyvéd szerint – a rendőrségnek nincs elegendő bizonyítéka ügyfele ellen. A védő nehezményezte, hogy a nyomozó hatóság nem értesítette a tegnapi házkutatásokról, így nem tudta megmondani, hogy H. László mely korábbi tartózkodási helyén jártak a rendőrök. Lantos Gyöngyi ügyvéd, K. Ede Krisztián védője tegnap nem kívánt nyilatkozni lapunknak. Anynyit azonban közölt: csak a DNS-teszt eredményének ismeretében árul el részleteket az ügyről.
Több helyszínen is házkutatást tartottak tegnap a rendőrök – értesült a HavariaPress. A két gyanúsított lakásán és korábbi búvóhelyein bombakereső kutyákkal próbáltak lőszert, fegyvert és robbanóanyagot felkutatni. DNS-mintát vettek az ételmaradékokban található nyálból, rögzítették a nyomokat, amelyek segíthetnek kideríteni, kik jártak a két gyanúsítotthoz.
Bűnügyi helyszíneken kétféle nyomtípust regisztrálhatnak a nyomszakértők: a biológiai és a tárgyakhoz kötődő anyagmaradványokat – mondta el lapunknak Ilonczai Attila, a BM Bűnügyi Szakértői és Kutatóintézetének helyettes vezetője. A fizikus szakértő úgy fogalmazott: az anyagok kölcsönhatása miatt többféle nyomot rögzíthetnek. Az elkövető ruházata például a bűncselekmény helyszínén érintkezhet bármilyen tárggyal, amely ha festett, akkor nyomai megtalálhatók, illetve kimutathatók az öltözéken. A szakértő szerint célszerű a nyom eredetét vizsgálni, mivel nem biztos, hogy épp a helyszínen talált anyagmaradványokat hordozza a tettes ruházata, hanem például a lakókörnyezetéből szedte azt fel.
Woller János igazságügyi hemogenetikus, az intézet DNS-laborjának szakértője lapunknak elmondta: DNS-vizsgálatot humán és nem emberi anyagmaradványokból is készítenek. Az intézet technikai felszereltsége lehetővé teszi, hogy a szakértők csaknem teljes bizonyossággal megállapítsák az elkövető DNS-ének személyes jellegét. Az eredmény attól függ, hogy mihez kell a vélemény, milyen kérdésre keresik a nyomozók a választ. Az anyagmaradványok állapota és mennyisége dönti el, hogy hány sejtre van szükség a DNS vizsgálathoz. Többféle eljárásnak vetik alá a maradványokat, s meghatározzák az azokból kinyert sejtek DNS-profilját. Az eredményt azután összevetik a gyanúsítottól vett mintákkal. Tíz DNS-szakasz összessége adja az egyedi sajátosságokat. Azonban ha több feltételezett tettes van egy ügyben, akkor elég, ha azok DNS-töredékprofilját állítják össze, s azt vetik össze a helyszínen talált maradvány DNS- mintájával. Ha a töredék megegyezik a teljes DNS-szakasz valamelyikével, akkor lehet a vizsgálatot tovább folytatni – állította a szakember.
Ismeretes: május 9-én, dél körül a móri Erste Bankban fegyveresek tüzet nyitottak az alkalmazottakra, a biztonsági őrre, valamint az ügyfelekre és elraboltak 7,3 millió forintot. A támadásban hatan a helyszínen, ketten pedig később a kórházban életüket vesztették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.