Nem történt előrelépés a móri ügyben

Bajban vannak a móri ügyben nyomozó rendőrök, miután tegnap kiderült: az összehasonlító DNS-tesztek nem vezettek eredményre. Nem egyeznek a móri bankfiókban rögzített és a hétfőn elfogott két gyanúsítottól, H. Lászlótól és K. Ede Krisztiántól vett minták. A két férfi előzetes letartóztatása egy hónapon belül lejár, a hoszszabbítást a bíróság nem fogja elrendelni a jelenleg rendelkezésre álló bizonyítékok alapján. Ezt Garamvölgyi László, az ORFK kommunikációs igazgatója is elismerte lapunknak.

2002. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hozzátette: változatlanul a két huszonhét éves férfi a bankrablás gyanúsítottja, s további DNS-teszteket végeznek el a tőlük vett mintákon. Szerinte vannak olyan maradványok, amelyeket meg kell tisztítani, ami több időt igényel.
Garamvölgyi kijelentette: az, hogy nem sikerült a teszt, nem azt jelenti, hogy nem járhattak az elkövetéskor a helyszínen. Hiszen azok a tanúk, akiket május 9-én a bank bejárata elől műszaki okokra hivatkozva elküldött az egyik tettes, azt „százszázalékosan” felismerték K. Ede Krisztián személyében. A csütörtöki és a tegnapi felismertetéseken viszont azok a tanúk vettek részt, akik a bankból kilépő tetteseket látták. Ők valóban nem ismerték fel a gyanúsítottakat. A bankfiókban talált DNS-minta a szóvivő szerint vagy vétlen személytől származik, amire kevés az esély, vagy egy harmadik elkövetőé lehet, aki még ismeretlen a rendőrség számára.
A rendőrség jelenleg új bizonyítékok beszerzésén dolgozik, valamint további tanúkat keresnek a móri ügyben. A két gyanúsított búvóhelyein tartott házkutatások is eredménytelenek voltak, nem lett meg a pénz, de a gyilkossághoz használt Skorpió géppisztolyokat és lőszereket sem találták meg – mondta el Garamvölgyi László.
Lantos Gyöngyi ügyvéd, K. Ede Krisztián védője a tegnap nyilvánosságra hozott DNS-teszt eredményéről elmondta: igazolva látja azt a már meggyanúsításkor hangoztatott álláspontját, miszerint védencének nincs köze a móri rablógyilkossághoz. Hozzátette: a tanúk ráadásul nem ismerték fel védencét sem a csütörtöki, sem a tegnapi felismertetési eljáráson. Az ügyvédnő szerint legfeljebb egy tanú láthatta védence személyében a móri bankrablót, de mivel ekkor nem volt jelen, ezt teljes bizonyossággal nem állíthatja. Mint elmondta: K. Ede Krisztián továbbra sem tett vallomást, ugyanis nincs miről beszélnie. A férfi alibijéről szólva Lantos Gyöngyi megjegyezte: az eljárás jelen szakaszában nem hozakodik elő vele, de szilárd alibje van védencének. Az eljárás eljutott egy olyan szakaszba, hogy a rendőrségnek nincs megdönthetetlen bizonyítéka védencével szemben – tudatta Lantos.
Kiss Attila ügyvéd, H. László védője kifejezetten örül a DNS-tesztek eredményének. Hozzátette: ismeretei szerint a házkutatá-sok sem vezettek eredményre, ráadásul H. Lászlót sem ismerték fel a tanúk. „E a három körülmény ismeretében kijelenthetem, hogy lényegesen gyengült a védencem elleni alapos gyanú” – fogalmazott Kiss Attila. Az ügyvéd szerint tényként lehet innentől kezdve kezelni, hogy H. Lászlónak nincs köze a móri vérengzéshez. Védence egyébként továbbra is hallgat, nem tesz vallomást.
Futó Barnabás büntetőügyekkel foglalkozó ügyvéd szerint emberölés miatt nem tarthatják bent a két, a móri üggyel meggyanúsított férfit, ugyanis a hírek szerint alaposan meggyengült a gyanú ellenük. Tekintve, hogy csak néhány tanúvallomás áll a nyomozó hatóság rendelkezésére, ez kevés az előzetes letartóztatás fenntartásához. Ráadásul az ügyvéd tapasztalatai szerint többféleképpen is folyhat a felismertetési eljárás. Nemegyszer a rendőrök ezt szabálytalanul folytatják le: eleve a tanú elé teszik a gyanúsított fényképét, és úgy kérdik, hogy felismeri-e. Ezzel szemben a tanúnak vagy több fényképből, vagy több ember közül kell kiválasztania azt a személyt, akit tettesként felismer.
Az ügyvéd úgy véli: a hírek szerint a rendőrök birtokában vannak DNS-mintáknak, különféle nyomoknak, de ezek nem egyeznek a két gyanúsítottéval, tehát nem jártak a bankfiókban, vagy nem hagytak maguk után nyomot. A DNS-teszt azonban önmagában sem lenne elegendő az emberölés bizonyításához, hiszen ez a bíróság előtt csak közvetett bizonyítéknak számít. Hozzátette: igaz döntő fontosságú lehet.
Lapunk úgy tudja, hogy ha lejár az előzetes letartóztatása a két gyanúsítottnak, a rendőrség az ország több helyszínén elkövetett zálogházi rablásokkal és pénzszállító autók kifosztásával gyanúsítja meg őket. Így mindenképpen rács mögött maradnak, csak az a kérdés, hogy az előbb említett bűncselekményekre van-e annyi bizonyítéka a nyomozó hatóságnak, hogy a bíróság előtt is megálljon az alapos gyanú.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.