Perbeszédében az ügyész Czeizel Endrét hétrendbeli, az elkövető nevelése alatt álló személy sérelmére elkövetett emberkereskedelemben találta bűnösnek mint bűnsegédet. Emiatt kettőtől tizenkét évig terjedő börtönbüntetést szabhat ki a bíróság, ám a vád képviselője tegnap kifejtette: mivel az orvos nemzetközi és hazai elismertsége, a köz javára végzett munkája, büntetlen előélete és bűnsegédi magatartása a javára írható, ezért hosszabb, de próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetést, valamint pénzmellékbüntetés kiszabását kérte a bíróságtól.
Körmendy-Ékes Judit, az ORTT jelenlegi elnöke is vádlottja az ügynek. Őt egy olyan hazai örökbefogadás lebonyolításával vádolják, amelyért az örökbefogadónak fizettek, ám a magyar és a nemzetközi jogszabályok ezt tiltják.
Az ügyész vádbeszédében részletesen ismertette a vád tárgyává tett amerikai örökbeadásokat, az ezzel kapcsolatos, Czeizel Endre vezette egészségügyi központban a külföldi örökbeadásokat intéző M. Zoltán és a tengerentúli adoptálásokra szakosodott ügynökiroda vezetőjének, Gáti Mariannak a levelezését. Ezekből az ügyész szerint kiderül, hogy a bűncselekményeket szervezetten követték el. Czeizel Endre mindenről tudott, és több ezer dollárt is kapott, ugyanúgy, mint titkára, M. Zoltán. A levelezésből az is kiderült, hogy a gyermekek eladását darabra számolták, és azután kapták meg az érdekeltek a pénzüket Gáti Marianntól. A tanúk vallomásai is erősítették a vád álláspontját. Eszerint ha a genetikust egy család azzal kereste fel, örökbe adnák a még meg nem született gyermeküket, Czeizel elmondta nekik, hogy ha Magyarországon nem sikerül, akkor Amerikában van egy személy, aki legalább egymillió forintot adna az újszülöttért. Az ügyész szerint bebizonyosodott, hogy az emberkereskedő bűnszervezet a magyar gyámügyet és a jogszabályokat kikerülve adta-vette az újszülötteket.
Jövő kedden a védőbeszédekre kerül sor.
Varga Mihály: A jövő évi költségvetéssel a családokat és a vállalkozásokat is erősítjük