Pert nyert az Ezüsthajó Kft.

Tóth András MSZP-s képviselő megsértette az Ezüsthajó Kft. jó hírnevét azzal, hogy megalapozatlanul állította: a Bánk bán című filmnek két eltérő költségvetése van, és a költségvetésből ki akartak venni hozzávetőlegesen 150 millió forintot – állapította meg tegnap a II–III. Kerületi Bíróság elsőfokú ítéletében.

2002. 07. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eltiltotta az országgyűlési képviselőt a bíróság a további jogsértésektől, valamint kötelezte, hogy saját költségén az ítélet jogerőre emelkedését követően a Népszabadság és a Magyar Hírlap című napilapokban, fizetett hirdetés formájában nyilatkozatot tegyen közzé – amelyet küldjön meg a tv2 Tények, Jó estét, Magyarország! és Jó reggelt, Magyarország! című műsorának is –, amelyben elismeri a jogsértést. Az MSZP-s képviselőnek a per költségeit is ki kell fizetnie.
Az Ezüsthajó Kft. azért indított helyreigazítási pert Tóth András szocialista képviselő ellen, mert az 2001 júniusában több fórumon nyilatkozva megsértette a cég személyéhez és jó hírnevéhez fűződő jogát. A bíróság vizsgálta az Ezüsthajó Kft. perbeli képességét. Mivel Tóth András nyilatkozataiban egyértelműen kiderült, hogy a cégre vonatkoznak állításai, a bíróság nem vitatta a cég jogát a per megindításához. A bíróság megvizsgálta azon dokumentumokat is, amelyeket Tóth csatolt a bírósági iratokhoz, s amelyeket a sajtóban akként hozott nyilvánosságra, hogy azokat a Bánk bán irataival együtt kapott meg. Azonban a bíróság az iratok valóságtartalmát nem tudta megállapítani, mivel Tóthnak is csak fénymásolat állt rendelkezésére, az Ezüsthajónál pedig nem találtak ilyen dokumentumokat.
A bíróság nem vitatta el a képviselő azon jogát és kötelességét, hogy ha a birtokába került dokumentumok alapján kételye támad egy ügylet iránt, azt nyilvánosságra hozza, ám a bírói tanács szerint ebben az esetben Tóth nem járt el körültekintően. A bíróság megállapította: a képviselő nem véleményt mondott, hanem tényt közölt, amit semmilyen tekintetben nem tudott alátámasztani a per során.
A bíróság kitért arra is, hogy Tóth András korábban a per felfüggesztését kérte azzal az indokkal, hogy a bíróság várja meg a kormányváltáskor indult, az Országimázs Központ elleni eljárás befejezését. Ezt az indítványt a bíróság azzal utasította el, hogy nem merült fel olyan konkrét körülmény, amely alapján meg lehetett volna állapítani, hogy a hatóság vizsgálja-e a kérdéses dokumentumokat. Mindezekre figyelemmel a bíróság helyreigazításra kötelezte a szocialista képviselőt. Az ítélet nem jogerős.

Panasz az ügyÉszségi határozat ellen. Megpanaszolta az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága azt az ügyészségi határozatot, amelyben a Fővárosi Főügyészség kötelezi a rendőrhatóságot, hogy adja ki az Ezüsthajó és a Happy End törvénytelenül lefoglalt iratait. A rendőrség arra hivatkozott, hogy az ügyészség az iratok kiadásával akadályozza a nyomozást. Az ügyészség azonban elutasította a panaszt, mert álláspontjuk szerint a rendőrségnek a büntetőeljárási törvény értelmében nincs panaszjoga. Az ügyészség újra felhívta a rendőrség figyelmét: csak alapos gyanú alapját képező iratokat tarthat magánál a nyomozó hatóság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.