Sokmilliós csalás roncsautókkal

Közel huszonkilencmillió forintos, bizonyított csalást állapított meg a rendőrség tényekkel, dokumentumokkal, adatokkal alátámasztva a főváros kezelésében lévő közterületekről autóroncsokat elszállító cég ügyében – mondta el lapunknak Varsányi Péter, a Fővárosi Közterület-felügyelet vezetője, aki hozzátette: ez az összeg még emelkedhet. Jelenleg a fővárosi köztereken nyolcvannégy roncsautóról van tudomása a felügyeletnek – elszállításuk a napokban megkezdődik.

2002. 07. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két évvel ezelőtt nevezték ki Varsányi Pétert a Fővárosi Közterület-felügyelet élére. 2000-ben a főpolgármesteri hivatal értesítése alapján száztizenhétmillió forintot irányzott elő a következő, 2001-es évre. Azonban a januártól áprilisig terjedő, első negyedéves időszakban az összegből kilencvenhétmillió forint elfogyott, ami a legóvatosabb becslések alapján nyolcezer darab gépkocsi elszállítását feltételezte. Varsányi Péter azonnal belső vizsgálatot rendelt el, mert kiderült: a gépkocsikat begyűjtő Alman Kft. telephelyén maximum háromszáz autó fér el úgy, hogy közben figyelembe kell venni a kötelező három hónapos tárolási időtartamot is. A nyilvánvaló ellentmondás hatására Varsányi különösen nagy kárt okozó csalás miatt feljelentést tett ismeretlen tettes ellen a Budapesti Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi főosztályán, ahol elrendelték a nyomozást. A házkutatás során dokumentumokat foglaltak le, illetve a közterület-felügyelet roncsautók beszállításával kapcsolatos adatokat tartalmazó számítógépét. A rendőrség ingatlan-, okmány- és gépjárműszakértőt is kirendelt, továbbá több mint negyven tanút meghallgatott a nyomozás folyamán, akik valamilyen formában kapcsolatba kerültek a roncsautók elszállításával. A múlt héten befejeződött nyomozás után bebizonyosodott: tényekkel, dokumentumokkal és adatokkal alátámasztva a szakértői véleményeket is figyelembe véve közel huszonkilencmillió forintos csalásra derült fény, amely összeg azonban még emelkedhet. A rendőrség az ügy iratait vádemelési javaslattal megküldte a fővárosi ügyészségnek. Az ügy egyetlen gyanúsítottja az Alman Kft. ügyvezető igazgatója, akit, ha bebizonyosodik bűnössége, egytől öt évig terjedő szabadságvesztésre ítélhetnek.
Időközben a főpolgármesteri hivatal új pályázatot írt ki a roncsok elszállítására, amit az új cég a napokban meg is kezdett. A még 2001 júniusában felszámolt Alman Kft. által a főváros kezelésében lévő közterületeken hagyott roncsautók száma jelenleg nyolcvannégy darab. Varsányi Péter hozzátette: – Természetesen tudjuk, hogy a főváros területén ennél több, az enyészetnek átadott gépjármű található, elsősorban a peremkerületi lakótelepeken és a kertvárosi részeken, de erről a fővárosnak pontos és megbízható adata nincs. Ezen roncsok elszállítása elsősorban az adott kerületi önkormányzat feladata. Végül a közterület-felügyelet vezetője lapunknak beszámolt arról is, hogy okulva az esetből a roncsautók elszállításának menete olyan biztonsági garanciákkal bővült, amely kizárja a visszaélési lehetőségeket. A legújabb módszer értelmében amikor a közterület-felügyelő a helyszínre érkezik, fényképet készít az elhagyott autótestről és egy értesítőt helyez el rajta. A tulajdonosnak így két-három nap áll a rendelkezésére, hogy az értesítés után a megfelelő helyre szállítsa gépkocsiját.
Ellenkező esetben az alközponton keresztül a diszpécserszolgálatnak jelzik a gépkocsi megtalálási helyét, és a közterület-fel-ügyelet megrendeli az elszállítást végző cégtől az elszállítást. Utolsó fázisként a közterület-felügyelő az elvitel pillanatában újabb fényképet készít az autóról, majd attól a pillanattól kezdve a teljes felelősség a szállító céget terheli.
Arra a felvetésre, hogy vajon hogyan fordulhatott elő ez a csalássorozat, Varsányi Péter egy 1984-ben hozott igazgatói utasításra hivatkozott, amely még 2000 első negyedévében is szabályozhatta a roncsautók begyűjtésének menetét, és amelyben véleménye szerint rengeteg jogi kiskapu volt. Másrészt – tette hozzá – a kérdéses időpontban a közterület-felügyeletnek már nem volt igazgatója, de ő még nem volt kinevezve. Ez csak májusban történt meg.
A BRFK gazdaságvédelmi osztálya lezárta a nyomozást a fővárosi roncsautók elszállításával foglalkozó cég ügyvezetője, P. József ellen, s jelentős kárt okozó csalás bűntette miatt vádemelési javaslatot nyújtott be a Fővárosi Főügyészségre – értesült lapunk Borbély Zoltántól az ügyészség szóvivőjétől. Hozzátette: a bűncselekmény 1–5 évig tartó szabadságvesztéssel büntethető.
A Főpolgármesteri Hivatal 1990-ben kötött szerződést egy a Főspedből alakult, gépjárművek szállításával foglalkozó céggel, amelynek P. József volt az ügyvezető igazgatója. A szerződés szerint a cégnek a közterületeken, illetve a közlekedési útvonalakon hagyott rendszám nélküli autókat kellett elszállítania, és 90 napig tárolnia. A kft. tevékenységére a Főpolgármesteri Hivatal 2000. évre 112 millió forintot különített el, ám a cég által áprilisig benyújtott számlák összege 97 millió volt, amit ki is fizettek. A Fővárosi Közterület-felügyelettel történt egyeztetéskor azonban kiderült: a cég a ténylegesen elvégzett szállítások többszöröséről állított ki számlákat. Ezért 2000 júniusában a Főpolgármesteri Hivatal büntetőfeljelentést tett P. József, a kft. ügyvezetője ellen. A nyomozáskor a rendőrség megállapította, hogy P. József 2000. januártól májusig jelentős túlszámlázással közel 29 millió forint kárt okozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.