Súlyosabb a rablás megítélése

Idén bekerült a büntető törvénykönyv rendelkezései közé az a minősítő rendelkezés, amely szerint az is fegyveresen elkövetett bűncselekménynek számít, ha lőfegyver vagy robbanóanyag utánzatával követik el a bűntettet. A változás miatt a szerdai, az M1-es autópályán végrehajtott riasztópisztolyos támadás – ma még ismeretlen – tettesei is súlyos büntetésre számíthatnak.

2002. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lényeges változás a minősítő rendelkezés módosítása, mert korábban nem lehetett a súlyosabb megítélésű, fegyveresen elkövetett rablásként minősíteni azt, ha valaki mondjuk fegyverutánzattal hajtotta végre a bűncselekményt – nyilatkozta lapunknak Sándor Zsuzsa, a Fővárosi Bíróság büntetőbírája. Elmondta: a büntetés kiszabásakor a rablás alapesetének büntetési tételével, azaz kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel számolhattak a fegyverutánzattal próbálkozók, áprilistól azonban már egységesen öttől tíz évig terjedő büntetést kaphatnak, akik fegyveresen elkövetett bűncselekményért állnak a bíróság elé.
Ebben az esetben a jogalkotói szándék a büntetőbíró szerint nem a szigorítás volt, hanem egy joghézag megszüntetése azzal, hogy megfordították a szemléletet, és a sértett szemével értékelték a bűncselekményt. A szakértő dönti el, hogy mi minősül fegyvernek, ha pedig nem lett meg az elkövetői eszköz, mérlegelés kérdése, hogy mely minősítő rendelkezést alkalmazza a büntetés kiszabásakor a bíróság.
A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság rablási alosztályának vezetője, Baár Pál alezredes tapasztalatai szerint kedvelt elkövetői eszköz a fegyverutánzat, főként a pénzintézeti, pénzforgalommal foglalkozó vállalkozások, illetve a magánlakások elleni rablásoknál. A felderített esetek többségében riasztópisztolyokat és sokféle olyan eszközt használtak, amely nem minősül fegyvernek – állítja az alezredes. Amikor a törvényi változás hatályba lépett, a rendőrség egyik belső rendelkezése eltörölte a „fegyvernek látszó tárgy” szakzsargont és egységesen a „feltehetően lőfegyverrel” kifejezés használatára hívták fel a rendőrségi közlemények megfogalmazóit. Ezt akkor használják, ha első ránézésre nem egyértelmű, hogy éles lőfegyverrel van dolga a rendőrnek, így jelentésében az utóbbi kifejezéssel kell körülírnia az elkövetési eszközt – mondta Baár Pál. Arra a kérdésünkre, hogy van-e visszatartó ereje ennek a rendelkezésnek, a rablási alosztályvezető úgy fogalmazott: mivel még csak április óta hatályos a törvényi kiegészítés, tapasztalatok még nincsenek, ám a bűnözők többsége tud a változásról.
Az a legfontosabb, hogy milyen hatást kelt a sértettben, ha fegyverrel vagy annak utánzatával fenyegetik – véli Jován László ügyvéd. Hiszen manapság már olyan tökéletes fegyverutánzatokat gyártanak, hogy áldozat legyen a talpán, aki egy fenyegetett helyzetben megállapítja, hogy éles vagy csak játékfegyverről van szó. Lényegében a hatás ugyanaz annak ellenére, hogy a fegyveres rablások többségében nem is használják az elkövetők fegyverüket. Tehát egy műanyag játék pisztoly is ugyanúgy alkalmas az akarat megtörésére, mint egy éles lőfegyver.
***
Riasztópisztollyal tüzeltek a támadók. Tíz hónap óta először szerdán újra gépkocsit raboltak trükkös módon Győr-Moson-Sopron megyében – közölte a megyei rendőrség sajtósa. Elmondta: Ausztriában egy magyar nő kilencéves kisfiával Hegyeshalom felé tartott terepjárójával az M1-es autópályán, amikor melléjük ért egy kék villogós, sötét színű Opel Astra, és utasa karjelzéssel megállította őket. Az Opelből kiszálló férfi odalépett a kocsiban ülő nőhöz, aki gyanút fogott, és nem tett eleget a felszólításnak, hogy nyissa fel a gépkocsi csomagtartóját. Az alacsonyabbik támadó ekkor egy riasztófegyverrel kétszer rálőtt az asszonyra. A rabló felrántotta az ajtót, kilökte a nőt és kisfiút a terepjáróból. A két kocsival a rablók Hegyeshalom irányába elmenekültek. Az egyik támadó 40-45 év körüli, 170-175 cm magas, átlagos testalkatú, enyhén pocakos, sötétbarna, rövid, göndör hajú férfi. Társa 40-45 év körüli, 185 cm magas, atletikus testalkatú, sötét, rövid hajú, markáns, csontos arcú, zöldesbarna szemű, napbarnított férfi, bajuszt és többnapos borostát viselt. A megye rendőrfőkapitánya félmillió forintot ajánlott fel a nyomravezetőnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.