Tíz drognagyfőnök rács mögött

Körülbelül tíz, a kábítószer-kereskedelem felső vezetőihez tartozó személy tölti büntetését, vagy ül előzetes letartóztatásban Magyarországon. Egy szakember szerint a lebukások mögött több ország rendőrségeinek titkos munkája áll. A rendőrség – és nem csupán a magyar – általában csak a drogfutárok elfogásáról ad hírt, azt is csak szűkszavúan. A nyomozásban részt vevő országok így védik saját informátoraik életét és munkájukat.

2002. 07. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon jelenleg nyolc-tíz, a drogkereskedelem felső köreiből származó bűnöző tölti büntetését, vagy van előzetes letartóztatásban, őrizetben – tudta meg lapunk. Drogfutárokat meglehetősen gyakran sikerül elfogni, de ez ritkán a véletlen műve: általában hosszadalmas, nemzetközi felderítő munka előzi meg. A határállomásokon a bűnügyi felderítés és a kockázatelemzés adatai alapján szűrik ki és ellenőrzik a szokásosnál szigorúbban azokat, akik vélhetően drogot csempésznek.
Kockázatelemzéskor a szakemberek felmérik, hogy például a repülőgépre szállónak melyik ország az úti célja, milyen okból utazik, mennyi pénzt visz magával, milyenek lehetnek az anyagi körülményei. Számít az utazó kora, csomagjainak mennyisége, felszerelése is. – Drogcsempészetre vállalkozót nem nehéz találni – tette hozzá a szakember. Viszonylag jól megfizetik, világot lát és egyikük sem számít arra, hogy éppen őt fogják el. Nemrégiben ezzel a módszerrel figyeltek fel két magyar fiatalemberre, akik a Holland Antillákról szállították a drogot Magyarországra.
A szakértő szerint a fogások a rendőrségek titkos együttműködésének eredményei, ezért nem igazán mérvadó, hogy éppen melyik ország társszervezetei fogják el a szállítmányt. Általában az akcióban közreműködő, az információt szállító országok neve sem kerül nyilvánosságra, ezzel is védik saját informátoraik életét, és további munkájukat. Rendőrségek közötti együttműködés eredménye volt például az Isztambulban drogot szállító, és ezért néhány hete lefoglalt magyar turistabusz lebukása is. Ugyanilyen – másik országból érkezett – füles alapján ellenőriztek nemrégiben egy Ausztriából Magyarországra drogszállítmánnyal hazatérő fiatalembert, aki azóta előzetes letartóztatásban van. Néhány nappal ezelőtt a borsi határátkelőhelynél a román hatóságok őrizetbe vettek egy 25 éves nőt. Magyar rendszámú gépkocsijában 40 kilogramm, négymillió dollár értékű heroint találtak. A magyar rendőrség azonnal értesült az esetről, és egy óra múlva megkezdte a hazai szálak felderítését.
Ugyanez történik, ha nálunk bukik le drogfutár: a nyomozók faxon, telefonon veszik fel a kapcsolatot az érintett országgal, vagy a hazánkba akkreditált külföldi rendőrökhöz, attasékhoz, összekötőkhöz fordulnak. Az bizonyosnak tűnik, hogy Magyarországon, akár egész Európában, a nigériai, ukrán, orosz, grúz, szlovák, albán, román, olasz maffiák meglehetősen szerteágazó szervezetet építettek ki maguknak. Érdekeltségeik átfedik egymást, gyakran együttműködnek, és a különböző területeket – például drog, prostitúció, emberkereskedelem – egyaránt behálózzák. A svájci, finn, svéd és dán bűnözők viszont meglehetősen ritkán fordulnak meg Magyarországon.
A szakember elmondta: Európa összes országával, de még az amerikai és az ausztráliai hatóságokkal is napi kapcsolatot tartanak a magyar nyomozók. Segítik munkájukat az ENSZ-től érkező rendszeres elemzések is a kábítószer-csempészeti módszerekről, tendenciákról. Így a határokon mostanában alaposabban ellenőriznek bizonyos típusú anyagot és árufajtát szállító járműveket.
A drogútvonalak közismertek, leggyakrabban a Balkánról, volt szovjet tagköztársaságokból, mostanában a Holland Antillákról és Marokkóból – Franciaország érintésével – érkezik a drog Magyarországra.
Egy hónappal ezelőtt Nagylaknál 84 kilogramm, 600 millió forint értékű heroint foglaltak le a pénzügyőrök, és gyakori a kisebb mennyiségek lefülelése is. De néhány száz kiló drog elfogása nem jelent hiányt a piacon, az elkobzott szállítmányokat azonnal pótolják, hiszen a nagyon szegény országok termelőinek ez egyetlen lehetőségük a túlélésre. Így például néhány hónappal ezelőtt Afganiszánban visszafogták a máktermelést, helyét azonnal elfoglalták a Burmából, Tádzsikisztánból, Kazahsztánból érkező szállítók.
***
Lebukás Taorminában. Az olaszországi Taorminában tegnap 17 személyt tartóztattak le kábítószer-kereskedelmi hálózatban való részvétel gyanújával. Mint arról beszámoltunk, néhány nappal ezelőtt Szatmár közelében nászmenetnek álcázott rendőrök 38 kábítószer-kereskedőt fogtak el egy hétvégi házban, amikor a környék keresztapjaként ismert főnök születésnapját ünepelték. A nyomozók szerint a drogkereskedők találkozójának célja a romániai kábítószer-maffia megszervezése volt. Az első vizsgálatok szerint a Násznép Kommandó elnevezésű akció során négy, legfőképpen Szatmár, Arad, Temes és Kolozs megyében működő hálózatot számolt fel a román rendőrség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.