Üdülőtelepet építenének a Tétényi-fennsíkra

Továbbra is húzódik a Tétényi-fennsík egészének országos védettség alá helyezése. A terület legkritikusabb része a korábban hadiüzemként működő egykori mechanikai művektől északra lévő 16 hektáros telek, amelyen üdülőtelepet kíván létesíteni egy befektető. A természetvédelmi hivatal egyelőre csak azon területek védetté nyilvánítását javasolta, amelyeknél megvan a tulajdonosok hozzájárulása, de nem mondtak le a fennsík többi részének megóvásáról sem.

2002. 07. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre még harcolniuk kell a környezetvédőknek és a hatóságoknak a fővárost övező zöld gyűrű egyik utolsó összefüggő elemének, a természetvédelmi szempontból is igen értékes Tétényi-fennsík területének megvédéséért. A fennsík egyik utolsó, ökológiai szempontból is nagy értéket képviselő térségében, a mechanikai művektől északra lévő, mintegy 16 hektáros domboldalon a helyi önkormányzat támogatásával üdülőparkot tervez a Nemax Kft.
Az ingatlannak csak a tíz százalékát építhetik be, de a szakértők szerint így sem menthetők meg az itteni értékek. A terület átminősítését eddig a Duna–Ipoly Nemzeti Park akadályozta meg a földhivatalnál, a bírósági eljárás jelenleg is folyik. A környezetvédők és a természetvédelmi hivatal sem mondott le a terület megóvásáról.
Mészáros Péter, a helyi Zöld Jövő Környezetvédelmi Egyesület elnöke szerint a terület egészének védettségére meg is lenne a remény, mert az egyesület tavaly benyújtott védelmi javaslatai alapján rövidesen országos védelemre terjesztik fel a fővároson belüli lőteret övező gyeprétes, cserjés térséget és egy nagyobb törökbálinti honvédségi területet is. Így a korábban védetté nyilvánított fővárosi magterülettel együtt egy több száz hektáros összefüggő védett fennsík alakulhat ki, de a Nemax ingatlanjának ügyében nagyobb erőfeszítésekre lesz szükség.
Turai István törökbálinti polgármester szerint nem kifizetődő hosszú távon a terület beépítése, hiszen az ebből következő fejlesztési kötelezettségek költségei elvihetik a beruházás kapcsán keletkező bevételeket. A település vezetője annak idején egyebek mellett ezért sem szavazta meg a helyi településszerkezeti tervet, de azonosul a képviselők akaratával, mert végre kell hajtania a testület határozatát.
Hegyi Zoltán, a Duna–Ipoly Nemzeti Park igazgatóhelyettese elmondta: jelenleg együttműködési megállapodásokat készítenek elő a növények esetleges áttelepítéséről, de a természetvédelmi hivatal egyelőre csak azoknak a területeknek a védettségét javasolta, ahol megvan a tulajdonosok hozzájárulása.
Ennek ellenére a hatóság nem feledkezett el a többi területről sem – szögezte le Sinkóné Póka Mária, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium Természetvédelmi Hivatalának osztályvezetője.
Tájékoztatása szerint a Nemax területén eddig azért nem kezdeményezték a védetté nyilvánítást, mert még várják a bíróság döntését a cég természetkárosításával kapcsolatos perben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.