Védelemre szorul a Háros-sziget

Helyszíni bejárást tartottak a napokban a nagytétényi Zöld Jövő Környezetvédelmi Egyesület és a Duna– Ipoly Nemzeti Park munkatársai a XXII. kerületi, szigorúan védett Háros-szigeten. Eddig nem sérült az itteni egyedülálló állat- és növényvilág, de a jövőben gondot okozhat a területtel szomszédos Hunyadi laktanya hasznosítása. Az ingatlant kezelésbe venné a helyi önkormányzat, ám még nem kapott választ az ÁPV. Rt.-hez benyújtott pályázatára.

2002. 07. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Siklósi Engelbert, a Duna–Ipoly Nemzeti Park munkatársa nemrég helyszíni bejáráson állapította meg, hogy a szigorúan védett XXII. kerületi Háros-sziget állat- és növényvilága egyelőre háborítatlan. Szerinte veszélyt egyedül a közvetlen szomszéd, a laktanya hasznosítása jelenthet, hiszen ha szálloda épül a területen, akkor nehéz lesz megakadályozni az alkalmi kirándulók károkozását. Kizárólagos garanciát a szakember szerint is az jelenthet, ha a terület az önkormányzathoz kerül, mert a kerület pályázata szerint környezetvédelmi állomást létesítenének a volt laktanyában.
Kiss Péter, a kerületi vagyont kezelő Vax XXII Rt. vezérigazgatója elmondta: egyelőre nem kaptak választ a pályázatukra, pedig más jelentkező hivatalosan nem volt a jelenleg az ÁPV. Rt.-hez tartozó ingatlanra. Ugyanakkor korábban jelentkeztek olyan befektetőcsoportok, amelyek szállodát vagy öregek otthonát alakítanának ki a területen, esetleg veszélyeztetve a csak engedéllyel látogatható sziget élővilágát.
A Háros-sziget a Duna fővárosi szakaszának jobb partján, a Budafok és Nagytétény közötti pleisztocén terasz előterében fekszik. Keleten és délen a Duna, északnyugaton egy holt-Duna-ág határolja. Valójában ma már félszigetnek tekinthető, mivel északi részét a Duna 1911-es szabályozásakor feltöltötték, azóta a kisebb Hunyadi-szigettel együtt csatlakozik a Budafok–Nagytétény partszakaszhoz. A két félsziget területe mintegy 100 hektár, a kisebbik Hunyadi-szigeten találjuk a Magyar Honvédség halásztanyáját, míg a laktanyát magában foglaló Háros-sziget egy része tárolótér, nagyobb része pedig érintetlen. A terület 1928 óta áll a Magyar Honvédség kezelésében, a II. világháború előtt, alatt és után intenzív katonai tevékenységet folytattak rajta. Az ötvenes évek végén, hatvanas évek elején a szigetet juhokkal legeltették, ekkortájt fát is termeltek ki. E tevékenységek megszűnése után a sziget 1963 óta lényegében háborítatlan volt s a bejáratnál található laktanya gátolta a nagyobb mértékű emberi beavatkozást a mintegy 55-60 hektáros ártéri erdő életébe. A hatvanas években még kísérlet történt egy üdülőtelep kialakítására a sziget délnyugati végén, de a tervet az azóta ismétlődő árvizek elmosták. A sziget 1993 decembere óta országos, kiemelt védettséget élvez, csak a Duna–Ipoly Nemzeti Park engedélyével látogatható, elsősorban oktatási-kutatási célzattal. A szomszédos Hunyadi-sziget védelem alá helyezése most van folyamatban, míg a környezetvédők reményei szerint a hárosi Duna-ág is védőövezeti besorolást kap majd. A speciális élőhely, a liánokkal átszőtt őserdő és a ligeterdők talaja rendkívül gazdag ízeltlábú-populációnak biztosít élőhelyet. A kilencvenes évek első felében végzett felmérések 45 pókfajtát mutattak ki, rengeteg ikerszelvényest, ászkarákokat és ugróvillásokat, amelyek egy része igen ritka a világban. Ezeken túl igen gazdag a sziget lepkeállománya, több futóbogár-, bőrfutrinka-, holyvaféle is van.
A madárállományt a 90-es évek első felében több madarásztábor vizsgálta a szigeten, amelyek 96 madárfaj előfordulását bizonyították be és ebből 55 fészkel a szigeten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.