Veszélyben a budai hőforrások

Szennyeződéseket találtak az ürömi kőfejtő környéken végzett próbafúrás során a felszín alatti vizekben, ezért felgyorsítják a hatvanas években ideszállított gáztisztító massza felszámolását – ígérte meg Kemény Attila, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVVM) közigazgatási államtitkára. A hatvanezer tonnányi veszélyes hulladék kármentesítését várhatóan szeptemberben kezdik meg. A budafoki barlanglakások gázmasszájának ártalmatlanítására jövő tavasszal jelölik ki a megfelelő vállalkozót.

2002. 07. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feltételezhetően szennyeződés került a felszín alatti vizekbe az ürömi csókavári kőfejtőben elhelyezett gázgyári maszszából, ezért a lehető leggyorsabban el kell végezni a terület kármentesítését – jelentette ki Kemény Attila, a KVVM közigazgatási államtitkára. A felszámolás időtartamát, költségeit a kármentesítés augusztus 15-éig elkészülő, beavatkozási tervében fogalmazzák meg. Ez alapján a szenynyezés pontos kiterjedését, a technológiát és a környezeti kockázatot is meghatározzák majd. Amennyiben a karsztvizek jelentős mértékben szennyeződtek, a felszámolás évekig is eltarthat, a beavatkozás pedig több mint tízmilliárd forintba kerülhet.
A szeptemberi munkálatok költségeit a környezetvédelmi tárca állja, a teljes rehabilitációt azonban a központi költségvetésből fedezik majd. Az államtitkár tájékoztatása szerint azért van szükség azonnali lépésekre, mert a gáztisztító masszától 25 méterre telepített 115 méter mély észlelőkútban többek között nehézfémeket, arzént és ciánt mutattak ki, és ez veszélyezteti a mindössze másfél kilométerre található észak-budai termál- és karsztvizeket.
– A közeli térségben és a környék barlangrendszereiben egyelőre nem tapasztaltak vízszennyezettségre utaló jeleket, de a fokozott biztonság érdekében sürgősen intézkedni kell – hangsúlyozta az államtitkár, aki emlékeztetett arra, hogy a kármentesítést a Legfelsőbb Bíróság tavalyi döntése alapján kell a magyar államnak végeznie.
A minisztérium a helyszíni tényfeltárási munkákat az idén márciusban kezdte meg, de a szennyezett vizek szivattyúzását már régebb óta végzik. Mint arról már többször beszámoltunk, a csókavári kőfejtőben már 1967-ben elkezdődött a cianidot és különböző aromás szénhidrogéneket tartalmazó gázgyári hulladék felhalmozása.
A Fővárosi Gázművek által az óbudai gázgyárból Ürömre szállított, több mint 60 ezer tonnányi veszélyes hulladék ártalmatlanítását eddig nem vállalta magára senki, pedig a szakértők egy része szerint a veszélyes anyagok már rég átjutottak a bányaüreg alján elhelyezkedő márgarétegen. Orsovai Imre geológus, az állapotfelméréseket készítő és a kármentesítés technológiáját kidolgozó munkacsoport szakértője évekkel ezelőtt felhívta a figyelmet arra, hogy a feltöltött bányaüreg aljától hatvan méter mélyen is kimutatták a cianidot. Szerinte a szennyeződés bekerült a karsztvízbe és könnyen átjuthat a budai fürdőket tápláló forrásokba is. A szakértő már ekkor sürgős lépéseket kezdeményezett, hogy megelőzzék a katasztrófát. Hangsúlyozta, hogy egyelőre az anyag nagy része csak lekötött formában van jelen, de bármikor komoly szennyeződés alakulhat ki az észak-budai termálforrásokban.
A gázgyári hulladékot engedéllyel lerakó Főgáz Rt. nem ismeri el felelősségét, s nem fedezi a kármentesítés öt-hat milliárd forintra becsült költségeit. A gázműveknél arra hivatkoznak, hogy a lerakás idején a gázmassza nem számított veszélyes hulladéknak, csak 1992-ben minősítették azzá. A környezetvédelmi hatóságok is hiába kötelezték a veszélyes hulladék elszállítására és ártalmatlanítására a társaságot. A Főgáz megfellebbezte a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség és a másodfokon eljáró Természet- és Környezetvédelmi Főfelügyelőség határozatát, ezzel az ügy a bíróság, majd a Legfelsőbb Bíróság elé került. A bírák állásfoglalása szerint a hatósági engedéllyel történt hulladéklerakás esetén a vétlen cég nem kötelezhető a kárelhárításra. A döntést követően a gázművek a kőfejtő mélyén felhalmozódó, különösen szennyező, agresszív összetevőket tartalmazó csurgalékvíz felszivattyúzását sem fejezte be. A munkát a környezetvédelmi felügyelőség folytatta, hogy megelőzzék a savas anyagok vegyi reakcióját a vízzáró réteggel.
– A felügyelőség nemrég újabb tényfeltárásra kötelezte a Környezetgazdálkodási Intézetet, amely már elvégezte a vizsgálatot – közölte Kónya Károly, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség vezetője, aki szerint csak a konkrét felmérési eredmények ismeretében lehet dönteni az intézkedésekről.
Kónya Károly elmondta: feltehetőleg az államnak kell állnia a kárfelszámolás költségeinek nagy részét, ahogyan állami pénzből indul meg a budafoki barlanglakásokba töltött gázmassza eltávolítása is. Budafokon azonban már jövő tavasszal kijelölhetik a kárfelszámolás kivitelezőjét a pályázó cégek közül, mert ennek az ártalmatlanításnak állami forrásból biztosították a több milliárd forintos költségeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.