A Globál Investment Kft. lakópark építésére kapott engedélyt egy csaknem harmincezer négyzetméteres telken, a zuglói Dorozsmai utca, az Öv utca és a Miskolci utca között. A Zöldváros lakópark néven meghirdetett létesítményt három ütemben kívánja megépíteni a beruházó. Az egykori Univerzum Autójavító területe telekegyesítéssel került az ICL–1 Budapest Kft. és a Global Kft. közös tulajdonába. Az ingatlan egy részére egyelőre 240 lakás felépítését határozták el. A későbbi építésekkel együtt összesen 708 lakhely létesülne, egymással összekapcsolt, 18 méter magasságú, hat-hét emeletes épületekben, tömbön belüli garázsokkal, amelyek csak a Dorozsmai utca felől lennének megközelíthetők.
A lakóparkot körülvevő lakóövezetben – egy-két távolabbra eső tízemeletes panelház kivételével – többnyire alacsony, néhány emeletes, illetve egyszintes, kertes házak vannak. Nemrég az önkormányzat képviselő-testülete a helyi szabályozási terv módosításával munkahelyiből intézményi övezetbe sorolta a területet, így 80 százalékos beépítésre adtak lehetőséget az építtetőknek. A beruházó állítása szerint ennek a felét sem használják majd ki, de a környék lakóinak nem tetszik, hogy olyan épülettömbök kerülhetnek a házaik közvetlen közelébe, amelyek az oromfalakkal együtt több mint húszméteres magasságot érhetnek el. Az építkezés megkezdése előtt a területet kármentesítenie kell a beruházónak, mivel az ott végzett több évtizedes autójavító és karbantartó tevékenység miatt jelentős króm-, ólom- és szénhidrogén-szenynyeződés halmozódott fel a talajban és a talajvízben.
Kármánné Herr Franciska a környék lakóinak képviseletében nemrég 180 aláírást gyűjtött össze, tiltakozásul a „környezetbe nem illő, zsúfolt lakótelep” ellen, felkérve a helyi önkormányzatot, hogy a helyszínen csak 3-4 szintes, szabadon álló házak építését engedélyezzék.
– Kezdetben nem tekintettek ügyfélnek, mert nem vagyok közvetlen telekszomszéd, hiszen a házunk a Dorozsmai utca másik oldalán helyezkedik el – mondta el a lakók képviselője. – Ezt követően fellebbeztem a Fővárosi Közigazgatási Hivatalnál, mert az államigazgatási törvény szerint az is ügyfélnek tekinthető, akinek az érdekeit erősen érintheti a beruházás – tette hozzá.
Kármánné állítja, hogy az építési törvényt is sérti a képviselő-testület határozata és az engedélyek kiadása, mert nem valósult meg a települési és a magánérdekek összhangjának megteremtése.
Az aláírások összegyűjtője a közigazgatási hivataltól kérte a szabályozási terv felülvizsgálatát is, törvényességi vizsgálatot kezdeményezett, és meghívta Baráth Etelét, a kerület MSZP-s országgyűlési képviselőjét egy helyszíni bejárásra. Szerinte az eddig elvégzett környezetvédelmi tényfeltárás sem megfelelő, mert a felmérést a munkálatok egy ütemére végezték el, kevésbé szigorú szabályok szerint, mintha az egész területet vizsgálták volna.
– A lakóknak a rendezési tervvel vannak gondjaik, de mi a felét sem használjuk ki az intézményi területbe sorolás adta lehetőségeknek az ingatlan beépítésével – szögezte le Lovro Adrienn, az ICL–1 Budapest Kft. képviselője, aki szerint csak a terület harminc százalékát építik be. – A kármentesítést is a teljes területre vállaltuk, és erre készült el a felmérések alapján a hatástanulmány is, amelyet jóváhagyott a környezetvédelmi felügyelőség – jegyezte meg a társaság vezetője, aki szerint már így is több mint tízmillió forintot költöttek a kármentesítés előkészítésére. Megpróbáltuk elérni a városrész polgármesterét és főépítészét is, de nyári szabadságukat töltötték. Halász Iván, a kerület szocialista alpolgármestere egyelőre nem tud nyilatkozni az ügyről, mert azt nem ismeri minden részletében.

Nincs több kegyelem a drogkereskedőkkel szemben: elfogadta a parlament a kábítószerek betiltását