Két év alatt a többszörösére nőttek a helyi lakossági ügyintézési feladatai. A személyi és a vállalkozói igazolványok kiadása már 2000-ben az önkormányzatok hatáskörébe került, tavaly januártól pedig az összes közlekedésigazgatási ügyintézést utalták a kerületi okmányirodák feladatai közé. A kerületek ügyfélszolgálatai ugyanis létszámhiánnyal küszködnek, mert a Belügyminisztérium támogatása nem fedezi az irodák fenntartási költségeit. A felmérések szerint az okmányirodák rengeteg többletmunkájának köszönhetően az ügyfelek többnyire elégedettek, csak a hosszú várakozási idő okoz gondokat az egyes városrészekben. Van, ahol az ügyintézők néha arra kényszerülnek, hogy másnapra adjanak időpontot az ügyfeleknek. Számos helyen a hét egy-egy napján zárva tartanak az irodák, hogy elvégezhessék a szükséges háttérmunkát.
– Szerencsére a rendőrségtől sikerült áthívni kollégákat az okmányirodánkra és az önkormányzat is megemelte az állományt két fővel, így el tudjuk látni a feladatainkat – közölte Mészár Erika, a VIII. kerületi önkormányzat okmányirodájának vezetője. – A Belügyminisztérium csak tizenegy munkatárs alkalmazását finanszírozza, de mintegy kétszeresére kellett növelni az ügyintézők számát, így jelenleg 29 fővel dolgozunk – tette hozzá.
Az irodavezető szerint még hatékonyabb munkára lenne lehetőség, ha több gépet és embert biztosítanának a számukra, hiszen főleg a nyári időszakban előfordulhatnak kisebb fennakadások.
– A Belügyminisztérium által nyújtott támogatás nem elég a fenntartáshoz sem – szögezte le Filipsz Andrea, a XI. kerületi önkormányzat hatósági irodájának vezetője. Elmondta: a kerületnek saját erőből kellett megoldania az ebből származó létszámgondokat, így elérhették, hogy heti 46 óra nyitva tartással ma már ki tudják szolgálni az ügyfeleket, akik egy zsúfolt napon háromszázan is megjelennek az önkormányzatnál.
Salame Ágnes okmányiroda-vezető tájékoztatása szerint a képviselő-testületnek kellett három fővel kiegészíttetni a XIV. kerületi okmányiroda létszámát is, hogy elláthassák az egyre bővülő feladatokat. Jelenleg 21 fővel működik a helyi okmányiroda, és ebből mindössze 18 munkatárs bérét fizetik a Belügyminisztérium támogatásából. A munkatársak többletmunkájának és kitartásának köszönhetően a zuglói okmányiroda a Belügyminisztérium rögzítési statisztikái szerint a gépjárműves ügyintézésben a főváros és Debrecen mögött országosan a harmadik helyen áll. Ennek ellenére nehezen képzelhető el, hogy ennél több munkát vállaljanak a jövőben.
Amennyiben az útlevelek kiadása is hozzájuk kerül, azt csak átcsoportosításokkal és újabb támogatásokkal tudják megoldani.
– Mindössze 15 okmánygépet és 14 munkatárs alkalmazását támogatja a belügyi tárca, pedig ennél sokkal többre van szükség, hiszen az összes közlekedésigazgatási feladat elvégzése is ránk hárult – panaszolta Baráthné Illyés Piroska, a XVII. kerületi önkormányzat ügyfélszolgálati irodájának vezetője. Hozzátette: az önkormányzat hozzájárulásával, összesen 29 fővel működtetik az irodát, de legalább négy-öt plusz gépre és emberekre lenne szükség, mert így is gyakori a sorbaállás. Gondot okoz az általános illetékesség is, ami azt jelenti, hogy más városrészekből és az agglomerációból is ide járnak az ügyfelek, bővítve az elintézendő feladatokat.
– A XIX. kerületben huszonkét ügyintéző dolgozik az okmányirodán, de csak 13 alkalmazásához kapnak keretet a Belügyminisztériumtól – tudtuk meg Timár Béla polgármestertől. A 2000 óta másfélszeresére növelt létszám azoban még mindig alacsony, ezért a munkatársaknak gyakran túlórában kell elvégezniük a háttérmunkát. Az önkormányzatnak csaknem másfél millió forintjába kerül havonta, hogy kilenc ügyintézővel ki kellett egészíteni az okmányiroda munkatársi létszámát. – Eddig mindent megtettünk, hogy a kerületiek mindent egy helyen intézhessenek, új helyiséget alakítottunk ki a hivatalban, de előfordulhat, hogy kinőjük a városházát, ha az útlevelek ügyintézése is hozzánk kerül – fejtette ki a polgármester.
– A létszámbővítés szükséges keretét itt sem biztosította a Belügyminisztérium, ezért több munkatárs alkalmazását az önkormányzat finanszírozza – tájékoztatta lapunkat Gáltsch Józsefné, a XXII. kerületi okmányiroda vezetője. – Tavaly a folyamatos túlórák miatt előfordult, hogy csak másnap tudtak egy-egy ügyet elintézni, mert két és félszeresére nőtt az ügyfelek száma.
Lapunk megkeresésére a belügyminisztériumi illetékesek lapzártánkig nem reagáltak a kerületek által felvetett kérdésekre.

Magyar Péter véleménye 180 fokos fordulatot vett ebben a fontos kérdésben