Gyorsabbá és hatékonyabbá válhat a katasztrófavédelmi bázisok munkája egy olyan rendszer kiépítésével, mint amilyen a somogyi. S bár a lengyel autóbusz húsz áldozatot követelő balesetekor volt alkalmam meggyőződni a megyei tűzoltók, illetve a katasztrófavédelmi szakemberek hozzáértéséről, remélem, a legkorszerűbb informatikai eszközökkel felszerelt kommunikációs és veszélyhelyzet-kezelési központ még szakszerűbb munkára sarkallja őket – mondta a 157 millió forintos költséggel megújult kaposvári intézmény avatásán Lamperth Mónika. Leszögezte: a belügyi tárca és a kormány a közbiztonságon a komplex biztonságot érti, a természeti katasztrófák, háborúk, terrortámadások megelőzését, illetve a vészhelyzetkezelés gyorsaságát, szakszerűségét.
Komplex biztonsági stratégiát készít a belügyi tárca, amely három területre helyez különösen nagy hangsúlyt: a katasztrófavédelmi szervezet tökéletesítésére, a rendvédelmi szervek közötti együttműködésre és az uniós követelményként is megfogalmazott nemzetközi kapcsolatápolásra. Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője kérdésre válaszolva elmondta: a somogyihoz hasonló – a főigazgatóság és a Belügyminisztérium számítógépes rendszeréhez kapcsolódó –, korszerű informatikai, veszélyhelyzet-kezelési központ az ország további hat megyéjében van, és hamarosan Zalában, Bács-Kiskunban és Hevesben is lesz. Lamperth Mónika ehhez hozzáfűzte: a jó tempóban folyó informatikai beruházássorozat folytatásához a jövő évi BM-költségvetésben meg kell teremteni a fedezetet.
Lapunk kérdésére válaszolva közölte: a katasztrófavédelmi főigazgatóság élén történő személyi változás kérdését nem látja indokoltnak napirendre tűzni.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának