Drágulással zárták a hetet az ázsiai piacok, miután a Nikkeien és a Hang Sengen jelenlévő befektetők optimisták voltak a mikroelektronikai eszközöket gyártó cégek jövőbeni eredményeit tekintve. A felfutást elemzők szerint a Nasdaq erősödése indukálta, így főként az exportra termelő cégek árai javultak.
Szakértők még az európai nyitások előtt pesszimista hangot ütöttek meg, szerintük a napokban tapasztalt árfolyam-növekedések lassan háttérbe szorulnak és újból a profitrealizálók és a negatív hírek mozgathatják a részvények árait. A borúlátó elemzőket igazolta az amerikai WorldCom újabb baljóslatú bejelentése és a német gazdaság állapotának stagnálásáról érkező hírek. A csődben lévő amerikai WorldCom a korábbi 3,85 milliárd dolláros könyvviteli csalás bejelentése után, csütörtökön, tőzsdezárást követve újabb 3,3 milliárd dolláros könyvelési visszaélésről adott hírt. A WCom által közölt információk szerint az 1999–2000-es évek részletes könyvvizsgálata során kiderült, hogy nem 3,85 milliárd dollárnyi, hanem valójában összesen 7,15 milliárd dollárnyi az az összeg, amit a cég helytelenül könyvelt el. A tőkepiaci elemzők úgy nyilatkoztak, hogy várhatóan a tőzsdékre komolyabb hatást nem gyakorol a WCom híre. Az Európai Unió bizottsága többek között a WorldComhoz hasonló esetek kivédése érdekében új, a társaságok tájékoztatási kötelezettségeit megreformáló szabályozást javasol. Az Európai Bizottság egységesíteni akarja a befektetők tájékoztatására vonatkozó előírásokat.
Negatív erővel jelentkeztek a frankfurti piacon Ernst Welteke, a német szövetségi jegybank elnökének, az Európai Központi Bank igazgatótanácsi tagjának a német gazdaság felívelésének elmaradásáról szóló aggályai. A Bundesbank elnöke szerint a német gazdaság növekedési szintje alacsony, de állandó, így az idei és a jövő évben remélhetőleg folyamatosan növekszik a GDP. Szakértők hozzátették, hogy a Welteke és a kormányzat által várt 0,75 százalékos növekedés valószínűleg nem érhető el az idei évben.
A veszteségre álló európai tőzsdékre erősen hatottak a szintén mínusz előjellel nyitó amerikai börzék. A tegnapi Wall Street-i kereskedés ideje alatt már a spekulánsok nem foglalkoztak a brazil hitelekkel, pedig annak érdekében, hogy fizetőképes legyen a dél-amerikai ország, a kölcsönt adók lassan túllicitálják egymást. Ay IMF hitele után a Világbank és az Amerika Közi Fejlesztési Bank döntött arról, hogy több mint 4 milliárd dolláros hitelt akar adni Brazíliának. Sőt a brazil hitelek mellett az idei második negyedévben a várt 0,8 százaléknál gyorsabban, 1,1 százalékkal nőtt az amerikai gazdaság mezőgazdaságon kívüli szektorainak termelékenysége, így a tőzsdei árfolyamok csökkenését csupán a haszonrealizálók indukálták.
A nemzetközi trendeknek megfelelően Budapesten is gyengültek az árfolyamok, a BUX értéke 7125 pontig tudott emelkedni, majd lassan 7000 pont alá csúszott. A BÉT zárásának pillanatában éppen a javulás volt a meghatározó, de a hazai részvényeket átfogó index még így is 30,10 pontos csökkenéssel került a partvonalon túlra. A 3,6 milliárd forintos forgalom jól jelezte, hogy a rossz idő ellenére még mindig tart a nyári uborkaszezon. A vezető részvények között megosztottság jelentkezett, a Matáv, OTP, Richter hármas a BUX-ot visszahúzva, enyhe gyengüléssel zárt, ezzel szemben viszont a Mol ára erősödött.
Varga-Bajusz Veronika: A kormány célja, hogy minden élethelyzetben támogassa a gyermeket vállalókat