Hárommilliárd a bornak

A kormány által már elkülönített másfél milliárd forint után még egyszer ennyi juthat a borágazatnak – derült ki a kétmillió hektó hamis borról is beszámoló szocialista agrárvezetők szavaiból a balatonboglári szüreti napokon. A KSH előzetes számai szerint közel 93 ezer hektárnyi hazai szőlőterület van itthon, miközben a szakemberek az elégtelen bormarketinget sérelmezik.

2002. 08. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Értékesítési gondok miatt kesergő borászokkal találkozott a hagyományos boglári szüreti napok megnyitóján Szanyi Tibor, a földművelésügyi tárca politikai államtitkára, akinek a dél-balatoni gazdák elpanaszolták: a mai nyomott áron ráfizetéses a szőlőtermesztés. A hegyközségek vezetői egyebek mellett a borexport, a mustsűrítmény és a borpárlat értékesítéséhez kértek kormánytámogatást.
Szanyi Tibor közölte: a már elkülönített 1,5 milliárd forinton túl újabb támogatást remélhetnek a szőlőtermesztők. Pásztohy András, a parlament mezőgazdasági bizottságának szocialista alelnöke úgy fogalmazott: reményei szerint további másfél milliárdra számíthat a szőlő- és borágazat. Szanyi azt állította: a 3,5 millió hektoliter borfeleslegből 2 millió hamisítvány, amit a kormány nem kíván támogatni. Hozzátette: a hamis bor piacról való kiszorítását a cukrozás tiltása, az édesítőszer mennyiségének radikális korlátozása, s a vendéglátóhelyi bor szigorú ellenőrzése segíthetné.
A boglári szőlősgazdák elmondták: a nagy hírű boglári borkombinát (BB) tulajdonosa, a Henkell-Söhnlein-Hungária Kft. „kihátrál” a termelők mögül, ezzel szerződést is szegve. Boglár polgármestere, Sós Zoltán szerint az iparűzési adónál az utóbbi három évben drasztikusan csökkent a BB részesedése. Ő úgy tudja: a BB-nél újabb létszámleépítés várható, és éveken belül megszűnhet a cég. A Henkell ügyvezetője, Gacsályi Tamás elismerte: a cég értékesítési gondokkal küzd. A boglári és a környékbeli gazdáktól 17 tonna szőlőt vesznek át, ami az általuk felvásárolt bornak valónak a 60 százaléka. Ha többet vennének meg, még alacsonyabbak lennének a felvásárlási árak – érvelt az ügyvezető, aki szerint a Henkell-Söhnlein ragaszkodik a BB-hez.
*
Az mostaninál jóval több, évente legalább mintegy 500 millió forintos közösségi bor-marketingprogramra lenne szükség ahhoz, hogy a magyar borkivitel elérje a kilencvenes évek közepén regisztrált egymillió hektós regisztrált csúcsszintet – mondta el Zilai Zoltán, a Magyar Szőlő- és Borkultúra Kht. ügyvezető igazgatója az MTI-nek annak kapcsán, hogy szeptember 7–17. között rendezik meg – több mint száz kiállítóval – a XI. Budapesti Nemzetközi Bor- és Pezsgőfesztivált. A szakember rámutatott: korábban százmillió dollár felett volt az éves exportbevétel a bor révén, míg most ez 60-70 millió dollárnyi.
***
Gyarapodó kimérések. Termelői borkiméréssel 2001 végén 1681 kiskereskedő foglalkozott, szemben a megelőző év december végi 362 kimérőhelyével – közölte a statisztikai hivatal (KSH). A két éve érvényes rendelet szerint ezeknél a termelő szőlőborát csak elvitelre értékesítheti. A legtöbb, 437 borkimérőhelyi engedélyt Veszprém megyében adták ki. Az előzetes adatok szerint 2001-ben a szőlővel beültetett terület 92 782 hektárt tett ki, aminek 32 százaléka Bács-Kiskun megyében található. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.