Hattyúk tava

Krúdy Gyula Álmoskönyve szerint hattyúról álmodni szerencsét, sőt mi több, „kellemetes” házasságot, viszonzott szerelmet, hűséget, sok gyereket és hosszú életet jelent, Kerner Jusztinus orvos pedig azt tartja a gyakran húszkilósra is felhízó „óriás lúd”-ról, hogy ha róla álmodunk, gazdag asszonyunk lesz. Az álmok madara több mint húsz éve „ékesíti” a balatoni hajókikötőket és a strandokat, és miközben látszólag szelíden hagyja, hogy etessék, kíméletlenül bánik a tó őshonos vízimadaraival, bosszantja a horgászokat, ürüléke bűzével pedig a kikötőmunkásokat.

2002. 08. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még csak szórványosan fordult elő hazánkban a múlt század végén a Németalföldről és Lengyelországból betelepített bütykös hattyú (Cygnus olor), ám napjainkban már sok állóvizünkben megtalálható. A három nagy testű állat, az énekes, a fekete és a bütykös hattyú közül a magyar vizek az utóbbit „fogadták be”. Egyesek azt állítják: valakik kimondottan díszmadárként telepítették a Balatonba a fehér tollú bütyköst, megfeledkezve arról, hogy a gyorsan szaporodó állat mára már jóval több gondot okoz a természetvédőknek, mint amennyi örömet szerez az őt etető nyaralóknak.
Amióta megjelentek a hattyúk a Balatonon, szüntelen vita folyik arról, elbír-e a tó ennyi jövevényt. Néhány éve – amikor már 60-70 pár költött a Balatonnál – a hattyútojások lakkozásával igyekeztek gátat vetni szaporodásuknak, és volt példa arra is, hogy a fölöslegesnek vélt példányokat dobóhálóval fogták ki, és az ország más állóvizébe szállították. Két éve – a légi felvételek szerint – hétszáznál is több hattyú úszkált a tavon, és előfordult, hogy egyik napról a másikra több strandot is megszálltak.
Mivel a természetvédők féltőn vigyázzák a tó jellegzetes, értékes vízimadarait, Megyer Csabától, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park zoológiai felügyelőjétől azt kérdeztük:
– Melyek azok a madarak, amelyeket kiváltképpen féltenek az időnként rendkívül agresszív óriás lúdtól?
– A téli időszakban – az úgynevezett ramsari egyezmény alapján – a védelmet elsődlegesen az itt átvonuló, illetve áttelelő fajok, jelesül a récefélék tömegei indokolják. A tőkésréce-állomány télen nemegyszer a tízezret is meghaladja, és hasonló egyedszámú a fehér mintázatú kerce-, illetve kontyos réce, csaknem hatezerre tehető a barátréce egyedszáma, és ugyancsak jelentős a hegyi, a jeges és a füstös réce, a kikötők védett öbleiben tanyázó apró termetű kisbukó, továbbá a rokonságába tartozó örvös és nagybukó. Ezek kétségtelenül veszélyeztetettek a hattyúk által, amelyek az etetéssel is növelt táplálékbőség, illetve az új, nagy kiterjedésű élőhelyigény révén konkurensei a kisebb termetű fajoknak.
A balatoni bütykös hattyú agresszív viselkedéséről igaz és kitalált történetek egyaránt keringenek a tó környékén. Vannak, akik látták, hogy a nagy testű madár betaposta a vízbe a nyári lúd fiókáit, és ugyancsak több szemtanúja volt annak az esetnek, amikor a fiókáit féltő anyaállat Siófoknál súlyosan megsebesített egy, a közelében fürdőző kisfiút. Egyesek szerint a hattyúk túlszaporodásával is magyarázható, hogy a Balatonban egyre kevesebb a kacsa és a szárcsa, és nem kizárt, hogy a sirályok ritkulása is ezzel hozható összefüggésbe.
Tény viszont, hogy a „díszletmadár” igen jól érzi magát a magyar tengernél, mert ott az életteréhez tartozó nyílt víz és a növényvilág egyaránt jelen van. A fészkét nádból és gyékényből készíti, állítólag egy felnőtt embert is elbír.
– A hajóvezetőket különösképpen nem zavarják a hattyúcsapatok, a kikötőkben felettébb gyorsan elúsznak vagy felrepülnek a vízi járművek elől, augusztus közepe táján viszont már kellemetlen látvány a tó felszínére kerülő bűzös hattyúürülék – mondja Horváth Gyula, a Balatoni Hajózási Rt. vezérigazgatója.
A hajóstársaság siófoki állomásfőnökét, Kovács Miklóst is a víz felszínén úszó, undorító látványt nyújtó augusztusi hattyútrágya irritálja. Megfigyelte, hogy a műanyag testű kishajók burkolatát időnként veszélyeztetik a hattyúk igen erős csőrütései, és az is előfordul, hogy egy-egy ingerült állat olyan erővel csap a kikötői mólót védő terméskövekre, hogy azokról le-lepattan egy darab.
A múlt évben felavatott, legszebb balatoni vitorláskikötő, a lellei egyik kikötőmestere is nyugodtabb lenne, ha a hosszú nyakú madárcsapatok nem boszszantanák. Kiss Ernő büszkén kalauzol végig a luxusigényeket is kielégítő, pedáns rendben tartott jachtparkolón, majd rámutat az árbocos sorok közötti tiszta vízre:
– Nem hiszi el, innen néha zsákszám merjük ki a hattyúk által idehordott zsömle-, kifli-, tartóskenyér- és kétszersültdarabkákat. Amit a nekik bedobáltból nem tudnak azonnal megenni, idehordják, aztán itt is hagyják. A vitorláskikötő kijáratát is gyakran eltorlaszolják, ám amint meglátják a kergetésükre használt árbocosunkat, riadtan úsznak el vagy emelkednek a magasba – mondja a kikötőmester. Majd örömmel újságolja, hogy főként a hattyúk távoltartására hamarosan „új fegyvert vetnek be”. A minap megérkezett Keszthelyről egy Volvo motorcsónak, így a jövőben azzal indulnak hattyúkergetésre.
A vitorlásparkoló tó felőli kijárata közelében, a hullámtörő móló végén reményvesztett pecások áztatják a zsinórt.
– Ezek az átkozott dögök sorra szakítják el a zsinórt – zsörtölődik az egyik idős horgász. – Persze jól érzik itt magukat, mert tiszta a víz, és állandóan etetik őket – mutat a tőle húsz-harminc méterre lakmározó hattyútömegre. Majd amikor elmondom neki, hogy a szakemberek becslése szerint a tóban körülbelül hétszáz nagy testű madár úszkál, bosszúsan közbevág:
– Ha itt, Lellén kilencvennégy van, nehogy elhigygye, hogy az egész Balatonon hétszáz tanyázik…
– Amióta itt tartom a hajómat, nincs gondom a hattyúkkal. Korábban rendkívüli módon bosszantott, hogy a vízparti nyaralóm nádasába fészkeltek, és mohón falták a sarjadó, fiatal nádat. Lehet, hogy van, akinek örömet szerez ez a sok madár, de hallani olyan hangokat is, hogy ideje lenne már megtizedelni őket – mondja bosszúsan az egyik lellei hajós. Jól értesült társa rögvest hozzáteszi: tudomása szerint a hattyú néhány éve már nem védett faj, következésképpen korlátozni lehetne a szaporodását, és ha indokolt, drasztikus módon is szabályozhatnák az állományt. Azt azért a hattyúk legádázabb ellenségei sem gondolják, hogy vadászpuskával kellene ritkítani őket, ám dobóhálóval történő kifogásukat és áttelepítésüket „hattyúban szegény állóvizekbe” többen is szorgalmaznák. Sőt van, aki azt ajánlja, hogy amiként a XVIII. és XIX. századi nyugat-európai előkelőségek, a magyar újgazdagok is betelepíthetnének családi rezidenciájuk díszkútjába néhányat.
Természetesen vannak „hattyúpárti” balatoniak is. Ők azzal érvelnek, hogy a szép fehér tollú állat színben is jól illik a kikötők hajóskékre pingált bútorzatához, és a strandoló vagy a mólókon sétálgató gyerekek meg a szüleik is szomorúak lennének, ha nem etetgethetnék a nagy ludakat. Formájuk egyébként a strandjátékkészítő kisiparosokat is megihlette: néhány éve megjelent a fürdőhelyi kölcsönzők vízijáték-kínálatában a hattyúnyakra emlékeztető vízibicikli, és a balatoni emléktárgyak között is akad már üvegből, fából vagy műanyagból készült „jellegzetes” magyar tengeri hattyúszuvenír.
A „díszletmadár” emberi fogyasztásra állítólag alkalmatlan, és az állat gyakran fél méternél is hoszszabb szárnyával sem lehet mit kezdeni. Mindazonáltal az utóbbi időben arról is hallani, hogy a tó északi partján étkezési szándékkal önkéntes csapatok ritkítják a hattyúállományt. Az egyik tóparti kisváros vendéglőse „hattyúpaprikás csalafinta nádvágó módra” elnevezésű étellel csábítja a nyaralókat.
– Két éve a balatoni hattyúk egyedszáma meghaladta a hétszázat, ami már nemcsak a konkurens fajoknak, hanem a fürdőzőknek is számos problémát okozott. A növekvő állomány tovább terjeszkedik a tó környéki mesterséges tavakra is, nem egy esetben kiszorítva az őshonos fajokat – figyelmeztet a Balaton-felvidéki Nemzeti Park zoológiai felügyelője. Megyer Csabától megtudtuk: a hattyúállomány növekedése következtében a faj védett státusa megszűnt, így lehetővé vált a szaporulat korlátozása. A szabályozás következtében a már nemkívánatos állomány azokon a strandokon, kikötőkben koncentrálódik, amelyekben jól tartják, rendszeresen etetik.
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park igazgatósága az elmúlt években minden indokolt esetben kiadta az engedélyt a hattyúk strandokon történő riasztásához, zavarásához, a végrehajtás azonban nem a hatóság feladata. A helyes eljárás az volna, ha az önkormányzat megkérné a zavaráshoz szükséges hivatalos engedélyt, majd ezt követően gondoskodna a hattyúk eltávolításáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.