Keserédes borünnep

Villáműző Szent Donát napja, augusztus 7-e lesz a csúcspontja a ma kezdődő egyhetes borünnepnek Balatonlellén. A rendkívül gazdag programra hívogató műsorfüzet felhőtlenül vidám rendezvényt ígér, ám a hegyközség borbírája szerint azon várhatóan csak a vendégek fogják jól érezni magukat. Balatonlelle szőlősgazdáit minden eddiginél jobban aggasztják az értékesítési bizonytalanságok.

2002. 08. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Balatonboglári Borgazdaság Rt.-vel az utóbbi években voltaképpen sosem voltunk egyenrangú alkupozícióban, idén viszont kiváltképp kritikus helyzetbe került a lellei hegyközség 505 hektáron szorgoskodó 554 szőlősgazdája – mondta lapunknak Búzássy László hegybíró. Hozzáfűzte: miután a környék legnagyobb felvásárlója jelentősen lecsökkentette a megvásárolni kívánt szőlő mennyiségét, a termelők jó része súlyos értékesítési gondok elé néz. – Hadd hangsúlyozzam: a lellei hegyközség tagjai nem hobbiból foglalkoznak a szőlőtermesztéssel, hanem megélhetési kényszerből. Következésképpen félő, hogy sokan feladják, és abbahagyják a több évszázados szőlőtermesztést, elhagyják az ültetvényeket, kivágják szőlőiket, ami hosszú távon beláthatatlan következményekkel jár. A szőlőtermesztés és a borászat jobbára eddig is veszteséges volt a mediterrán klímájú lellei lankánkon, ám miután csordultig állnak a hordók eladatlan óborral, és félő, az újnak se lesz piaca, semmi sem ösztönzi a gazdálkodókat.
Búzássy László emlékeztetett: a szőlőtermesztés ősi hagyomány Lellén. Már 1848-ban 372 magyar holdnyi szőlőterületet írtak össze a településen, és negyvenkét jobbágycsaládnak adott megélhetést a szőlőművelés. A múlt század elején több mint negyven szőlőfajtáról tesznek említést a feljegyzések, ám azok közül néhány, például a gilicelábú, a csókaszőlő, a vörösvállas, a Balaton-fekete vagy a tökszőlő mára feledésbe merült.
A dél-balatoni borút ízletes nedűkre vágyó vendégei ma a lellei Kishegyen és az Úszóhegyen elsősorban a zöld vetelinit, a rizlingszilvánit, az olaszrizlinget, a chardonnay-t, a királylánykát, a Savignon Blanc-t és a Semillon fajtákat, a kékszőlőkből készült itókák közül a merlót-t, az Oporto Blanc-ot és a kékfrankost kortyolgathatják.
A ma kezdődő lellei bornapokon tizenöt gazda csaknem nyolcvan borát kóstolhatják meg a vendégek, akik egyebek közt részesei lehetnek majd a hagyományos borkirálynő-választási ceremóniának és a Balaton szépe címért folyó vetélkedőnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.