Két bányabaleset egy napon

Legalább tizenkilencen meghaltak Ukrajnában, amikor sújtólégrobbanás történt egy szénbányában. Az elmúlt hetekben ez a harmadik bányaszerencsétlenség az országban. Romániában harminchárom bányászt sodort el a tárnában végigszáguldó víz, Arges megyében. Egy ember eltűnt, a többiek megmenekültek. Hazánkban utoljára 1983-ban történt hasonló baleset.

2002. 08. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Donyec-medencében lévő Zaszagyko bányában szerdán késő este 1076 méteres mélységben sújtólégrobbanás történt. A baleset időpontjában körülbelül hétszáz bányász tartózkodott a közeli aknákban. A szerencsétlenség helyszínén húszan voltak. A mentőalakulatok éjfélig tizenkilenc holttestet találtak meg. Egy bányász eltűnt, a többiek épségben menekültek ki a tárnákból – adta hírül a BBC.
Az ukrán rendkívüli ügyek minisztériumának közlése szerint a balesetet metángáz és szénpor keverékének belobbanása okozta, miközben a szakemberek épp egy új akna megnyitásához végeztek kontrollált robbantásokat. A tragédia helyszínén 44 mentőcsapat dolgozott szerda éjszaka.
Ukrajna öregedő bányái nagyon rossz baleseti statisztikával rendelkeznek. A Világbank minősítése szerint ezek a világ leginkább veszélyes bányái. A Szovjetunió 1991-es felbomlása óta kényszerűségből bevezetett megszorító intézkedések még rosszabbá tették a helyzetet. A rossz biztonsági körülmények miatt évente átlagosan háromszáz bányász hal meg munka közben. Idén eddig százötvenen vesztették életüket. Az iparág dolgozói a tarthatatlan helyzetre a közelmúltban többször is demonstrációkkal hívták föl a figyelmet Kijevben.
Ukrajnában a Zaszagyko az egyik legnagyobb bánya, amely mintegy tízezer embert foglalkoztat. A létesítményt az utóbbi három évben szerencsétlenségek sorozata érte. Eddig összesen 105 bányász halt meg a tárnákban.
A tavaly augusztusi robbanásban 25-en vesztették életüket. A mostani baleset alig két héttel azután következett be, hogy hat ember meghalt, 18 megsérült egy észak-ukrajnai bányában bekövetkezett metánrobbanásban. Két hete 35-en haltak meg az ország keleti felében, amikor tűz ütött ki egy szénbányában, ahol a baleset után húsz embert bocsátottak el a biztonsági szabályok megszegéséért.
*
Arges megyében harminchárom romániai bányászt sodort el szerdán reggel a tárnában végigszáguldó víz – adta hírül az Eveniumentul Zilei. Harminckét bányásznak sikerült kimenekülnie, de az a férfi, aki riasztotta a mentőalakulatokat, a föld alatt rekedt. A bányászok a costesti tárnákban, 19 méterrel a föld felszíne alatt dolgoztak, amikor rájuk szakadt a tetőzet, és a járatokat erős sodrású víz, valamint sár lepte el. A férfiak kötéllel biztosították egymást, hogy el ne sodorja őket a tárna tetejéig érő ár, majd a kijárat felé indultak.
A tragédia estéjén a bányamentőknek és a tűzoltóknak nem sikerült bejutniuk a baleset színhelyére. Végül letettek tervükről, arra hivatkozva, hogy az túl veszélyes. A mentőcsapat vezetője, Laurentiu Grama szerint a mélyben rekedt férfinak csupán akkor van némi esélye a túlélésre, ha talált olyan helyet, ahol levegő is van.
Munkatársai és hozzátartozói rendületlenül hisznek abban, hogy a bányász még életben van, ezért a mélybe engedtek egy levegőztető- berendezést és a nyíláshoz lámpát helyeztek el, mondván, ez majd segíti a tájékozodásban.
A lap szerint az elmúlt napokban hatalmas mennyiségű eső zúdult le a környéken. A víz a völgyben, a bánya fölött gyűlt össze, majd észrevétlenül átszivárgott a bánya falain, és elöntötte a föld alatti járatokat.
***
Itthon kisebb a veszély. Hazánkban kilenc föld alatti szénbánya üzemel, amelyek közül a mányi, a márkushegyi, a balinkai és ajkai bányák a háromfokozatú sújtólég-veszélyességi skálán első (azaz leggyengébb) fokozatú besorolást kaptak – tudtuk meg a Magyar Bányászati Hivataltól. A sújtólégrobbanás szempontjából a legveszélyesebbek a mecseki bányák voltak, ezeket azonban már bezárták. Európa országai a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet ajánlásait és az EU irányelveit figyelembe véve saját biztonsági szabályok szerint működtetik bányáikat. Az elmúlt évtizedek legsúlyosabb magyarországi bányaszerencsétlensége Márkushegyen történt 1983 júniusában, amikor a berobbanó metángáz 37 ember bányász életét oltotta ki. Az azóta eltelt időszakban a bánya biztonsági berendezéseit jelentősen korszerűsítették – nyilatkozta lapunknak Havelda Tamás, a Vértesi Erőmű Rt. bányászati igazgatója. A tárnák szellőztetését nyomóból szívórendszerűvé alakították át, miközben a bánya különféle pontjain automata mérőfejeket helyeztek el. Az innen érkező adatokat diszpécserközpont felügyeli. A mérőműszerek számítógépes rendszere automatikusan feszültségmentesíti a bányát, ha a metán koncentrációja adott érték fölé emelkedik. A munkát ellenőrző felügyeleti szervek tagjait külön mérőműszerekkel látták el, amelyek folyamatosan ellenőrzik a metán, valamint többek közt a szén-dioxid és szén-monoxid szintjét is – fűzte hozzá az igazgató.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.