A szigetmonostori önkormányzat 92 lakótelket alakított ki a falu és Horány közötti belterületbe vont térségben. Ebből a képviselő-testület 62 ingalant jelölt ki értékesítésre, de eddig csupán 12 lakótelket sikerült eladni. A helyiek egy része szerint az eladások olyan mértékű betelepülést eredményeznének, hogy az a faluközösség ellehetetlenítését jelentené. – Az ügyben tíz éve volt utoljára falugyűlés, így a döntéseket a nyilvánosság kizárásával hozták meg – állítja Zákányiné Török Ágnes, aki szerint nem kérdezték meg a falubelieket arról a hídról sem, amelyet Szentendre és Szigetmonostor között kívánnak létesíteni, növelve a falu gépkocsiforgalmát és megszüntetve annak védettségét. Ezért népszavazás kiírását kezdeményezték a lakótelkek és a hídépítés ügyében, s másfél hét alatt 120 aláírást gyűjtöttek össze. A népszavazáshoz azonban 343 aláírás szükséges, így kérdésessé vált az akció sikere.
– Ez annak tulajdonítható, hogy a polgármester levélben rémisztette meg a lakosságot, azt írva a helyieknek, hogy 300 milliót veszít a falu, és működésképtelenné válik, illetve ötmilliárdos állami támogatást veszíthetünk a hídépítés elmaradásával – panaszolta Zákányiné. Az aláírásgyűjtők szerint ennyi építési telek eladása azért sem kedvez a falunak, mert ez hosszú távon rengeteg beruházással és kiadással jár majd, és nem adnak kedvezményt a helyi fiataloknak sem a vásárlásra.
– Személyesen javasoltam, hogy kapjanak kedvezményt a falubeliek, de a képviselő-testület nem szavazta meg – szögezte le Szilágyi Lajos, Szigetmonostor polgármestere. Kijelentette: jegyzőkönyvekkel tudják bizonyítani, hogy a telekeladásokról és a hídépítési tervekről több falugyűlésen és hirdetőtáblán értesítették a lakosságot. – A falu ráadásul fizetésképtelenné válhat, amennyiben az eddig eladott 12 telek szerződésben vállalt közművesítését nem végzi el, és több tízmillió forint kártérítést kell fizetnie – tette hozzá a polgármester, aki elismerte, hogy a betelepülések hosszú távon újabb kiadásokat jelenthetnek majd, de szerinte a telekeladások nélkül az önkormányzat képtelen elvégezni a fejlesztéseit. A híddal kapcsolatosan megjegyezte, arról az Országgyűlésnek kell döntenie.
*
Az aláírásgyűjtők szerint az önkormányzat minden erejével próbálta megakadályozni, hogy népszavazásra hívják fel a lakosságot. A jegyző első fokon elutasította a kezdeményezést, a szentendrei bíróság viszont nem látott jogi kifogást, és úgy döntött, hogy elkezdhetik az akciót.

Miközben keresztényeket ölnek, az unió Koránt kutat – ez lenne a prioritás?