A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) munkatársai tegnap helyszíni szemlét tartottak az egyedi műemléki védettségű, régészeti és természeti védelem alatt álló, a világörökség részének számító Lődombon. Megállapították, hogy a területen engedély és tulajdonosi hozzájárulás nélkül felépített kávézó, illemhely és terasz bontását a KÖH által megadott határidőre az építtető Citadella 4U Kft. nem kezdte el és a létesítmény minden hatósági engedély nélkül üzemel. A hivatal megállapítja, hogy ezek után megvan a lehetősége a hatósági végrehajtásnak, de egyelőre annak tartalmáról, időpontjáról nem nyilatkozhatnak.
Veres István, a Citadella 4U Kft. ügyvezetője szintén megtagadta a nyilatkozatot, csupán egy közleményt juttatott el a sajtóhoz.
A szöveg leszögezi: tekintettel arra, hogy a konfliktus peres útra terelődött, a bíróság jogerős ítéletéig nem kívánnak nyilatkozni az ügyről. A Citadella-botrány néven elhíresült tragikomédia XXI. századi története valamikor 2000 májusában, egy vagyonkezelői szerződés megkötésével kezdődött. A dokumentumot a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) és a Citadella 4U Kft. írta alá és ettől kezdve a kincstár két évig a Citadella és intézményei kezelőjeként tartotta számon a társaságot. Az illegális építkezés megkezdése után viszont a KVI az építtetővel folytatott tárgyalások eredménytelenségére hivatkozva birtokvédelmi eljárást kezdeményezett a XI. kerületi önkormányzat jegyzőjénél. A beadványban kérték az eredeti birtokállapot visszaállítását és a Citadella 4U Kft. eltiltását a további jogsértésektől. A XI. kerületi önkormányzat hatósági irodájának igazgatási osztálya azonban úgy határozott, hogy elutasítja a Kincstári Vagyoni Igazgatóság kérelmét. A kerület arra hivatkozott, hogy a Polgári Törvénykönyv értelmében egy éven túli birtoklás esetén csak a bíróság dönthet. Az igazgatóság így kénytelen volt bírósági eljárást kezdeményezni az ügyben. Veres István, a Citadella 4U Kft. ügyvezetője kijelentette: a jegyzői határozat alapján jogosan birtokolja a területet, így a közeljövőben megnyitja a teraszt vagy lezárja a Citadellát. A KVI azóta felbontotta a céggel korábban kötött bérleti szerződését és ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a Budapesti Rendőr-főkapitányságon, ahol azóta nyomoznak természetkárosítás és rongálás bűntettének alapos gyanúja miatt. Nem vizsgálják azonban a Citadella 4U Kft. ügyvezetőjének – a sajtóban megszellőztetett – állítólagos üzleti kapcsolatait. Egyes feltételezések szerint az építkezés zavartalan lefolytatásában szerepet játszhatott az is, hogy Veres István kapcsolatban áll Samu Attilával, a BRFK márciusban távozott szóvivőjével, aki az 1999 végéig még a Samupress Kft. névre hallgató cég előző tulajdonosa. Korábban a sajtó Seres Zoltán, az 1999-ben Tahitótfalun gépkocsijában agyonlőtt, maffiakapcsolatokkal gyanúsított vállalkozó köreit is összefüggésbe hozta a Citadella-teraszt építtető üzleti csoporttal. A cégbírósági bejegyzés szerint ugyanis Seres egyik tulajdonosa volt a gellérthegyi Citadella sétányra bejegyzett Citadella New Club Szolgáltató Kft.-nek.
Az engedély nélküli teraszépítkezés egyébként már március 27-én elkezdődött, amikor a Citadella 4U Kft. bejelentette, hogy a Citadella melletti lődomb területén tereprendezési munkálatokat kezdett meg. A KÖH már ekkor határozatot adott ki, amelyben elrendelte a munkák leállítását, és letiltotta az építkezést. Néhány nap múlva, április 2-án helyszíni szemlén állapították meg, hogy a leállítási kötelezettségnek a cég nem tett eleget, ezért ismét utasították a helyszínen tartózkodókat a munkálatok azonnali befejezésére. A Citadella 4U Kft. április 5-én elküldte a beruházás engedélyezési dokumentációját a KÖH-nek, bejelentve, hogy a földmunkákat megkezdték, és kérik a fennmaradási engedély kiadását. A régészek április 8-án vonultak ki a területre, és megállapították, hogy őskori, valamint kelta töredékeket rongáltak meg az építkezéssel. Ezután többször figyelmeztették a kivitelezést végzőket, hogy fejezzék be a tevékenységüket. A KÖH elsőfokú határozata április 10-én született meg. Ebben elutasították a fennmaradási és továbbépítési engedélykérelmet, valamint kötelezték az építtetőt, hogy öt napon belül állítsa helyre az eredeti állapotot.
Az elsőfokú hatóság április 12-én a régészeti értékek megrongálása miatt 20 millió forint összegű örökségvédelmi bírságot szabott ki, majd három nap múlva a munkálatok azonnali leállításának elmulasztása miatt százezer forint végrehajtási bírsággal is sújtotta az építtetőt. Az újabb helyszíni szemle megállapította, hogy ennek ellenére folytatódik az építkezés, ezért újabb százezer forint végrehajtási bírság kiszabásáról rendelkezett a hatóság. Májusban a Citadella 4U Kft. már monolit vasbeton falakat és födémeket épített, nem törődve a KÖH utasításaival. A hivatal ezek után többször megerősítette korábbi határozatait, és elutasította a cég fellebbezéseit. Végül a KÖH június 20-án másodfokon is helybenhagyta a terepszintig visszabontásról szóló határozatot, és utasította az építtetőt, hogy nyolc napon belül bontási terveket nyújtson be a hatóságnak. A bontási terveket a Citadella 4U Kft. elkészítette, de ezek szerint a terepszintig bontás nem jelenti a terasz megszüntetését. Ezt az állítást Veres István szerint szakértőkkel is igazolni lehet, a hivatal szakembereinek viszont más a véleményük. A dokumentációt csak olyan változtatásokkal fogadták el, amelyek alapján le kell bontani az egész létesítményt. A bontás határideje a napokban lejárt, de a cég még el sem kezdte a határozat végrehajtását.
Időközben a XI. kerület is megbírságolta a társaságot, mert meg is nyitotta a Citadella Gardent, pedig nincs működési engedélye.

Azt hitte, nem látják: videón, ahogy tiltott tárgyat akarnak bejuttatni a balassagyarmati börtönbe