A több ezer orvos praxisa és esetleges képviselői tisztsége közötti összeférhetetlenséget az önkormányzati törvény tavaly- előtti módosítása mondja ki, amelyet kétharmados többséggel fogadott el az Országgyűlés. Eszerint nem lehet önkormányzati képviselő az, aki a képviselő-testülettel vagy annak szervével kötött szerződés alapján önkormányzati feladatot lát el, illetve az, akinek személyes közreműködésével működő gazdasági társaság végez ilyen tevékenységet. Ugyanez vonatkozik a képviselő-testület bizottságának nem képviselő tagjaira is. Ez leginkább a háziorvosokat, a házi gyermekorvosokat és a fogorvosokat érinti. Ők elindulhatnak ugyan az önkormányzati választásokon, ám a voksolást követő harminc napon belül dönteniük kell, melyik hivatást választják.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) egyeztetést kezdeményezett a belügyminiszterrel az ügyben. – Az önkormányzati politizálásból kizárják a szakmaiságot, olyan gazdasági indokra hivatkozva, ami nem létezik – vélekedett Komáromi Zoltán, a MOK főtitkára. Az érintettek többsége valóban gazdasági társaságban működik, és a vállalkozások valóban az önkormányzattal állnak megbízásos jogviszonyban, ám közvetlen pénzügyi kapcsolat nem létezik, mivel a teljes finanszírozást az egészségbiztosítótól kapják. Így az önkormányzati döntések nincsenek kihatással a cég bevételeire.
Komáromi szerint körülbelül 2,5-3 ezer orvost érint a probléma, akik közül sokan most abban is bizonytalanok, hogy elkezdjék-e a kopogtatócédula gyűjtését. A bizonytalanságot az okozza, hogy az összeférhetetlenség megszüntetésére irányuló javaslatok nem kerültek napirendre.
Schwarcz Tibor, a szocialista javaslat egyik előterjesztője szerint az önkormányzati választások előtt már nem is igen van erre lehetőség. A MOK 2000 októberében az Alkotmánybírósághoz is fordult az ügyben, ám ott sem született döntés. Komáromi szerint vidéken, főként falun okoz nagy gondot az összeférhetetlenségi szabályozás, mert ott a kis létszámú polgármesteri hivatalokban egyáltalán nem dolgozik orvos, és most a képviselő-testületben sem lesz egészségügyi szakember.
Várható, hogy a képviselőségért járó néhány tízezer forintos tiszteletdíj miatt nem fognak lemondani praxisukról az orvosok, sőt néhány kistelepülésen – ahol ez a pénz segíthet az orvos megtartásában – orvoselvándorlást is okozhat. A MOK szakértői szerint van jogi lehetőség a módosításra, ennek megvalósítása politikai akarat kérdése.
Dióssy László, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke szerint is rengeteg orvos érdeklődött az elmúlt héhány hétben, hogy várható-e valamilyen módosítás az ügyben. Szerinte erre a választásokig nincs esély. Nem tartja ugyanakkor kizártnak, hogy az orvosok közül sokan mégis megmérettetik magukat – remélve a kedvező változást –, ám ekkor az új képviselő-testület működését hátráltathatják, s akár új választás kiírását is szükségessé tehetik, ha például egyéni választókörzetben szereznek mandátumot.
Mint azt Dióssy László hangsúlyozta, bebizonyosodott, hogy nem volt helyes döntés az összeférhetetlenség kimondása, főleg úgy, hogy az például az iskolaigazgatókra nem vonatkozik. Pedig nekik legalább olyan befolyásuk lehet a képviselő-testületre, mint például a háziorvosnak.
Magyar Péter eltűnt, nem jelent meg a meghirdetett programján