Árcsökkentés csak jövőre

Körülbelül 80 gyógyszerrel bővül az idén a társadalombiztosító által támogatott orvosságok köre – többek között ez szerepel az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) ez évi terveiben. Azoknak a termékeknek az árcsökkentésére, amelyek itthon többe kerülnek, mint az uniós országokban, csak jövőre kerülhet sor.

2002. 09. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A támogatotti körbe kerülő mintegy 80 készítmény többségében ugyanazt a hatóanyagot tartalmazza, amelyet más, most is támogatással kapható orvosságok – mondta Kerekesné Nemes Mária, az OEP főtanácsadója. Ezért új terápiás lehetőséget nem nyújtanak, ugyanakkor olcsóbbak lesznek. Kérdés, hogy az intézkedés hány betegnek jelent előnyt, hiszen a bevált gyógyszerekről sokszor sem a beteg, sem az orvos nem szívesen tér át másikra.
Kerekesné Nemes Mária hozzátette: az említetteken túl mintegy 8 hatóanyag (ez több készítményt jelent) átkerül az egyedi méltányossági körből az úgynevezett külön keretbe. Egyedi méltányossággal általában a nagyon drága, a tb által nem támogatott gyógyszereket igényelhették a betegek. Ezeknek a gyógyszereknek a beszerzése sokba kerül az egészségbiztosítónak, mert nem folytathat az árukról alkut a gyártókkal. A külön kerettel spórolhat a biztosító, hiszen lehetősége lesz úgynevezett beszerzési tender kiírására, azaz leszoríthatja az árat.
Csak jövőre várható árcsökkentés azoknál a készítményeknél, amelyeknél az OEP megállapította, hogy Magyarországon drágábban kínálja azt a gyártó, mint az uniós országokban – ezt Matejka Zsuzsa főigazgató is megerősítette. Az ártárgyalások végső kimenetele egyébként is kérdéses: továbbra is éles az ellentét a gyártók és az egészségbiztosító között.
Fekete Tibor, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének szóvivője szerint továbbra sincs érdemi eszmecsere az OEP és a cégek között, ezért három gyártói szövetség is a miniszterelnökhöz fordult. Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Szövetségének elnöke elmondta: sem szükség, sem jogi alap nincs a tárgyalások folytatására, hiszen már minden gyártó megtette árajánlatát, amit csak ki kellene hirdetni. Szerinte az ártárgyalások mögé bújva a támogatási rendszer átalakítása folyik az OEP-ben, ami – ha nincs megfelelő szakmai egyeztetés – súlyos problémákat okoz a gyógyszerpiacon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.