A támogatotti körbe kerülő mintegy 80 készítmény többségében ugyanazt a hatóanyagot tartalmazza, amelyet más, most is támogatással kapható orvosságok – mondta Kerekesné Nemes Mária, az OEP főtanácsadója. Ezért új terápiás lehetőséget nem nyújtanak, ugyanakkor olcsóbbak lesznek. Kérdés, hogy az intézkedés hány betegnek jelent előnyt, hiszen a bevált gyógyszerekről sokszor sem a beteg, sem az orvos nem szívesen tér át másikra.
Kerekesné Nemes Mária hozzátette: az említetteken túl mintegy 8 hatóanyag (ez több készítményt jelent) átkerül az egyedi méltányossági körből az úgynevezett külön keretbe. Egyedi méltányossággal általában a nagyon drága, a tb által nem támogatott gyógyszereket igényelhették a betegek. Ezeknek a gyógyszereknek a beszerzése sokba kerül az egészségbiztosítónak, mert nem folytathat az árukról alkut a gyártókkal. A külön kerettel spórolhat a biztosító, hiszen lehetősége lesz úgynevezett beszerzési tender kiírására, azaz leszoríthatja az árat.
Csak jövőre várható árcsökkentés azoknál a készítményeknél, amelyeknél az OEP megállapította, hogy Magyarországon drágábban kínálja azt a gyártó, mint az uniós országokban – ezt Matejka Zsuzsa főigazgató is megerősítette. Az ártárgyalások végső kimenetele egyébként is kérdéses: továbbra is éles az ellentét a gyártók és az egészségbiztosító között.
Fekete Tibor, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének szóvivője szerint továbbra sincs érdemi eszmecsere az OEP és a cégek között, ezért három gyártói szövetség is a miniszterelnökhöz fordult. Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Szövetségének elnöke elmondta: sem szükség, sem jogi alap nincs a tárgyalások folytatására, hiszen már minden gyártó megtette árajánlatát, amit csak ki kellene hirdetni. Szerinte az ártárgyalások mögé bújva a támogatási rendszer átalakítása folyik az OEP-ben, ami – ha nincs megfelelő szakmai egyeztetés – súlyos problémákat okoz a gyógyszerpiacon.
Kiderült, mi okozta a tüzet a miskolci Barlangfürdőben - videó