Az ártárgyalásokat azt követően kezdte meg az egészségbiztosító a gyártókkal, hogy a kormány úgy döntött: nem hajtja végre az Orbán-kabinet és a gyártók közti 3 éves megállapodást, azaz 2002 júliusától nem engedélyez áremelést. Az eddigi eredményeket sorolva Matejka Zsuzsa úgy fogalmazott: a gyártók 435 esetben visszalépnének az áremelési igénytől, 215 esetben a jelenlegi ár alá mennének, 238 készítménynél a korábban meghatározott áremelési mértéket csökkentenék, 434 esetben pedig úgynevezett feltételes árcsökkentésre tettek ajánlatot. A mostani feltételes árajánlatokkal és a támogatotti körben való bekerülés miatti „áráldozatokkal” azt érné el az egészségbiztosító, hogy a júliusban elmaradt 6,4 százalékos áremelés helyett a gyártók igénye csak 3,2 százalék körül lenne.
Székely Julianna, az Innovatív Gyógyszergyártók Szövetségének elnöke szerint az OEP-pel folytatott ártárgyalások nem zajlanak tisztességes feltételekkel, az OEP ugyanis nem tesz konkrét ajánlatokat. Orbán István, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke azt hangsúlyozta, hogy először az előző kormánnyal kötött megállapodás szálait kellene elvarrni. „Megkezdődött az egyeztetés a gyógyászati segédeszközpiac szereplőivel is” – mondta Kökény Mihály, az egészségügyi tárca politikai államtitkára. Kiemelte, hogy nagyon rossz, ezért változtatni kell azon a belső finanszírozási arányon, ami a gyógyszerek és a gyógyászati segédeszközök között áll fenn. Míg nálunk a gyógyszerek támogatása hétszerese a segédeszközökének, addig az unióban csak háromszorosa.
Tárgyalnak arról is: a gyógyászati segédeszközöknél is bevezetnék a hatósági árrést, s pontosítanák a tb-támogatotti körbe és a közgyógylistára való bekerülés szabályait. A reklámra, a piaci tevékenység szabályozására vonatkozó előírásokra is szükség lenne, ezek nélkül ugyanis a tisztességtelen befolyásolás, a pénzbeli és természetbeni juttatások széles körben elterjedtek.
Autósok ragadtak egy kompon Mohácsnál - videó