Drága hazai gyógyszerek

A kórházakban és a szakambulanciákon használt gyógyszereknek 20, a járóbeteg-ellátásban használt orvosságoknak pedig 15 százaléka kerül többe Magyarországon, mint az unió országaiban – mondta Matejka Zsuzsa, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgatója az Országgyűlés egészségügyi bizottsága előtt, ahol beszámoltak a gyógyszerártárgyalások alakulásáról és a gyógyászati segédeszközpiacon tervezett változásokról.

2002. 09. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ártárgyalásokat azt követően kezdte meg az egészségbiztosító a gyártókkal, hogy a kormány úgy döntött: nem hajtja végre az Orbán-kabinet és a gyártók közti 3 éves megállapodást, azaz 2002 júliusától nem engedélyez áremelést. Az eddigi eredményeket sorolva Matejka Zsuzsa úgy fogalmazott: a gyártók 435 esetben visszalépnének az áremelési igénytől, 215 esetben a jelenlegi ár alá mennének, 238 készítménynél a korábban meghatározott áremelési mértéket csökkentenék, 434 esetben pedig úgynevezett feltételes árcsökkentésre tettek ajánlatot. A mostani feltételes árajánlatokkal és a támogatotti körben való bekerülés miatti „áráldozatokkal” azt érné el az egészségbiztosító, hogy a júliusban elmaradt 6,4 százalékos áremelés helyett a gyártók igénye csak 3,2 százalék körül lenne.
Székely Julianna, az Innovatív Gyógyszergyártók Szövetségének elnöke szerint az OEP-pel folytatott ártárgyalások nem zajlanak tisztességes feltételekkel, az OEP ugyanis nem tesz konkrét ajánlatokat. Orbán István, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke azt hangsúlyozta, hogy először az előző kormánnyal kötött megállapodás szálait kellene elvarrni. „Megkezdődött az egyeztetés a gyógyászati segédeszközpiac szereplőivel is” – mondta Kökény Mihály, az egészségügyi tárca politikai államtitkára. Kiemelte, hogy nagyon rossz, ezért változtatni kell azon a belső finanszírozási arányon, ami a gyógyszerek és a gyógyászati segédeszközök között áll fenn. Míg nálunk a gyógyszerek támogatása hétszerese a segédeszközökének, addig az unióban csak háromszorosa.
Tárgyalnak arról is: a gyógyászati segédeszközöknél is bevezetnék a hatósági árrést, s pontosítanák a tb-támogatotti körbe és a közgyógylistára való bekerülés szabályait. A reklámra, a piaci tevékenység szabályozására vonatkozó előírásokra is szükség lenne, ezek nélkül ugyanis a tisztességtelen befolyásolás, a pénzbeli és természetbeni juttatások széles körben elterjedtek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.