Lebukott a pénzügyőr

Akár tizenkét évi szabadságvesztésre is számíthat az a pénzügyőr, aki külföldről behozott autók vámterheinek elkerüléséhez nyújtott segítséget különböző vállalkozók vámügyintézőinek. Pénzt is elfogadott, sőt egy nagy értékű Audit is kapott ügyfeleitől. A Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálata és a vám- és pénzügyőrség közös nyomozásának eredményeképp bukott le.

2002. 09. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négyrendbeli, folytatólagosan hivatalos személy által kötelességszegéssel elkövetett vesztegetés és legalább kétszázrendbeli, hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás bűntettének elkövetése miatt H. Mihály pénzügyőr törzsőrmestert tegnap az ügyészség indítványára a Budai Központi Kerületi Bíróság előzetes letartóztatásba helyezte – tájékoztatta lapunkat Borbély Zoltán, a Fővárosi Főügyészség szóvivője.
A nyomozás adatai szerint szeptember 11-én a hegyeshalomi határátkelőhelyen három pécsi lakos nevére szóló iratokkal Opel típusú gépkocsik lépték át a vámhatárt. A jogszabályok szerint a vámterhek megállapításához tételes vámvizsgálatot kell tartani. A külföldről behozott gépjárművek esetében a tételes vámvizsgálatot az országos hatáskörrel rendelkező budapesti VII. számú vámhivatal végzi. Az említett járművek úgynevezett bemutatási határnapját a vámhatóság szeptember 13-ra tűzte ki. Ilyenkor a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokának utasítása értelmében a gépjárművek állapotát egy vizsgálólapon rögzítik.
H. Mihály – az említett VII. számú vámhivatal egykori szakügyintézője – szeptember 12-i dátummal a három Opel vizsgálólapját saját kézjegyével látta el, úgy, hogy sem akkor, sem más alkalommal nem kerültek bemutatásra a vámhivatalban. Így a pénzügyőr törzsőrmester a gépkocsik megtekintése nélkül valótlan adatokat írt a vizsgálólapra, amely egyébként közokiratnak számít. De azt is elintézte a vele együttműködő vámügyintézőknek, hogy a Pécsről Budapestre és onnan a visszaszállítási költséget nem fizettette meg velük.
A gyanúsított feltáró jellegű beismerő vallomásában a nyomozóknak elmondta: mintegy 200 alkalommal fogadott el készpénzt, több millió forint összegben az autókat behozó vállalkozók vámügyintézőitől. Egyik alkalommal egy több millió forint értékű Audi gépkocsit is elfogadott. A házkutatáskor 1,5 millió forint készpénzt és az Audit lefoglalták. A nyomozás adatai szerint öt vámügyintéző szervezetten, egymás cselekményéről tudva, jelentős összegeket fizettek H. Mihálynak, valamint a nyomozáskor még nem azonosított pénzügyőröknek. Kiderült az is, hogy az autókat külföldről behozók a pénzügyőrök segítségével a kocsikat hamis adatokkal látták el. Nemegyszer a kilométeróra számlálóját is megváltoztatták azért, hogy később a VII. számú vámhivatalban történt bemutatáskor az autó forgalmi értékét is megváltoztassák. Mindezt H. Mihály aláírásával hitelesítette. Az öt vámügyintéző szabadlábon védekezhet, míg a pénzügyőrt 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték. Ha H. Mihály bűnössége bebizonyosodik, a halmazat miatt akár tizenkét évi szabadságvesztésre is számíthat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.