Mol: fiktív számlák

Több száz millió forint értékű fiktív számlát foglalt le a Mol Rt.-nél az APEH Bűnügyi Igazgatósága, és eljárást indított csaknem ezer dolgozó ellen – tudta meg a HavariaPress. A gyanú szerint az olajtársaság alkalmazottai éveken át fiktív számlákkal igazolták saját szabadidős tevékenységükre fordított kiadásaikat.

2002. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felkai György, a Mol kommunikációs igazgatója szerint csupán 200 millió forintnyi fiktív számláról lehet szó. Elmondta: a részvénytársaság minden évben minden dolgozónak saját felhasználásra háromszázezer forintnyi béren kívüli juttatást fizet ki. Ebből a pénzből a munkatársak a meghatározott témában a keretösszeg erejéig igénybe vehetnek például sport- és egészségügyi szolgáltatásokat vagy étkezési hozzájárulásra költhetik. Ezeket számlával kell igazolniuk.
Felkai György közölte: a tavalyi év első felében feltűnt, hogy bizonyos cégektől több számla érkezik a megszokottnál. A végén kiderült, hogy többen nem vették igénybe a szolgáltatást, de a számlát kiállították arról. Felkai György elmondta azt is: találtak olyan számlát, amely mögött cég sem volt.
Felkai szerint az alkalmazottak nem okoztak egyetlen fillérnyi kárt sem a Mol Rt.-nek, mert béren kívüli juttatásról van szó, amit amúgy is kifizet a cég. Az APEH-et viszont veszteség érte, ugyanis a 200 millió forint után – ha nem a szolgáltatást veszi igénybe a dolgozó – adó- és társadalombiztosítási járulékot kellett volna fizetni.
A HavariaPress információi szerint az olajtársaság munkatársai fiktív számlákkal igazolták költségeiket, s mindezzel 500 millió forintos kára keletkezett a Mol Rt.-nek. A rendőrség három évre visszamenőleg vizsgálja a gyanús számlák eredetét. Az adatok szerint a dolgozók nem egy számlagyárból szerezték a fiktív bizonylatokat, hanem ismerőseik vállalkozásain keresztül, 10 százalék körüli áron jutottak hozzá azokhoz. A Molnál belső vizsgálat idején többen is beismerték a számlavásárlást.
Felkai György szerint 500-600 fő, többségükben vidéki fizikai dolgozók nyújtottak be fiktív számlákat. Az igazgató közölte: a büntetőeljárás eredményétől függ, hogy a Molnál maradhatnak-e vagy elbocsátják őket. Szigorították a béren kívüli juttatások kifizetését – tette hozzá.
A BRFK sajtóosztályán az ügyeletes elmondta: az APEH Bűnügyi Igazgatósága tavaly augusztusban rendelte el a nyomozást, majd az ügyet a napokban áttették a BRFK vizsgálati osztályára. A nyomozók jelenleg is a vaskos anyagot tanulmányozzák, ezért részleteket nem árultak el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.