Tizennyolc úgynevezett FVM-es ügyben nyomozott a rendőrség – közölte Papp. Két kivétellel mindegyikben a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal
(KEHI) tett feljelentést. Az elsőt 2001 februárjában, az utolsót 2002 májusában kapta meg a rendőrség.
A tizennyolc nyomozásból a rendőrség eddig hatot fejezett be: két ügyben a nyomozást bűncselekmény hiányában megtagadta, kettőt megszüntettek, kettő pedig a vádemelési javaslatig jutott. A nyomozásban huszonkilenc személlyel közöltek alapos gyanút, ezek közül hetet vettek előzetes letartóztatásba, de már csak ketten vannak jelenleg is fogdában, méghozzá a múlt hét végén elfogott személyek.
Három gyanúsítottat köröznek, közöttük Simon Lászlót, Torgyán egykori személyes tanácsadóját, aki Izraelben bújkál, s nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellene. A káröszszegek a százezres nagyságrendtől a milliárdos tételekig mozognak – ismertette az agrárügyek eddigi mérlegét Papp Csaba.
A múlt héten vádjavaslattal lezárt ügyről Papp elmondta: az Agrármarketing Centrum (AMC) Kht. 2000-ben egy keretmegállapodást kötött a Best Press Kft.-vel, különböző szakmai propagandaanyagok elkészítésére. A rendőrség szerint az AMC Kht. közel ötmillió forinttal számlázott túl a megrendelésekben foglalt mennyiségek viszonylatában. Azonban a sikkasztást, vagy a csalást nem tudták bizonyítani, de hat esetben a szerződéseket meghamisították, így hatrendbeli közokirat-hamisítás miatt az AMC Kht. propagandafelelőse, E. Attila ellen élt a rendőrség vádemelési javaslattal.
A másik, néhány napja lezárt nyomozásról a rendőrtiszt úgy nyilatkozott: a GMS 96 Kft. vezetője, B. Csaba 1611 tonna takarmánykukorica tárolásáról fiktív nyilatkozatot állított ki, valamint annak szállításáról is hamis okiratot írt alá. Később fiktív árubizonylatként befogadta a kft.-be a búzát, amivel 32 millió forint vagyoni hátrányt okozott munkáltatójának. B. a hamis bizonylatokkal az áru után még az áfát is visszaigényelte, 3,4 millió forint értékben. Mindezekkel a hűtlen kezelés, adócsalás és okirat-hamisítás bűncselekményét követte el – áll a vádjavaslatban. Papp Csaba elmondta azt is: N. Zoltán, a GMS 96 Kft. egyik vezetője a Seregélyesi Szövetkezettel szemben a fizetésképtelen Farmer Rt. nevében fizetési kötelezettséget vállalt több tonna búza vételekor, ám a 10,8 millió forint ellenértéket nem fizette ki. Ez csalás alapos gyanúját veti fel.
A gyanúsított még egy csalási kísérletet is elkövetett a rendőrség szerint: a kukorica-adásvétellel foglalkozó KITE Rt. felé 11,5 millió forintos összegben hamis váltót bocsátott ki.
A múlt hét végén vették előzetes letartóztatásba a fentebb említett N. Zoltánt és a Nexon Bróker Rt. – amely tevékenységét időközben felfüggesztette az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelet – vezérigazgatóját, K. Imrét.
Papp Csaba a nyomozás eddigi adatairól elmondta: az Agrofort Kft. ügyvezető igazgatója, H. Zsuzsanna, valamint a GMS 96 kft.-s N. Zoltán, valamint a tőzsdei tevékenységet folytató Nexon Bróker Rt. vezérigazgatója, K. Imre megegyeztek arról, hogy a Seregélyesi Szövetkezet elnökét megtévesztve, a vételár megfizetése nélkül szállítanak el a szövetkezettől és értékesítenek saját hasznukra ezerötszáz tonna búzát, majd a bevételen osztozkodnak. A gyanúsítottak azt a látszatot keltették, hogy a Nexonon keresztül a búzát a tőzsdére viszik, és úgy értékesítik. Ezt a búzamennyiséget 2001 novemberében szállították el a szövetkezettől, de saját csatornáikon keresztül adták el. Az ügyletből a szövetkezetnek mindössze hétmillió forintot juttattak, a fennmaradó 26,5 millió forinton megosztoztak a gyanúsítottak. Ezért a három gyanúsított ellen csalás miatt folyik a nyomozás.
Papp Csaba elmondta még: tizenkét ügyben még folyik a nyomozás, várhatóan az év végén pontot tehetnek az ügyek végére. A megszüntetett nyomozások közül kettőben a KEHI panaszt tett a megszüntetés ellen, amelyet az ügyészség bírál el.
Orbán Viktor is megszólalt Szalai Ádám rosszulléte kapcsán