Torgyánt kihallgatja a rendőrség

Várhatóan kihallgatja Torgyán Józsefet, a kisgazdapárt elnökét az egyik agrárügyben folyó nyomozás kapcsán az ORFK – tudtuk meg Papp Csabától. Az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának (SZBEI) gazdaságvédelmi osztályvezetője elmondta: a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) egykori vezetőjét a GMS 96 Kft. több ügylete – például külföldi utak szervezése – kapcsán tanúként hallgatják ki.

2002. 09. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizennyolc úgynevezett FVM-es ügyben nyomozott a rendőrség – közölte Papp. Két kivétellel mindegyikben a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal
(KEHI) tett feljelentést. Az elsőt 2001 februárjában, az utolsót 2002 májusában kapta meg a rendőrség.
A tizennyolc nyomozásból a rendőrség eddig hatot fejezett be: két ügyben a nyomozást bűncselekmény hiányában megtagadta, kettőt megszüntettek, kettő pedig a vádemelési javaslatig jutott. A nyomozásban huszonkilenc személlyel közöltek alapos gyanút, ezek közül hetet vettek előzetes letartóztatásba, de már csak ketten vannak jelenleg is fogdában, méghozzá a múlt hét végén elfogott személyek.
Három gyanúsítottat köröznek, közöttük Simon Lászlót, Torgyán egykori személyes tanácsadóját, aki Izraelben bújkál, s nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellene. A káröszszegek a százezres nagyságrendtől a milliárdos tételekig mozognak – ismertette az agrárügyek eddigi mérlegét Papp Csaba.
A múlt héten vádjavaslattal lezárt ügyről Papp elmondta: az Agrármarketing Centrum (AMC) Kht. 2000-ben egy keretmegállapodást kötött a Best Press Kft.-vel, különböző szakmai propagandaanyagok elkészítésére. A rendőrség szerint az AMC Kht. közel ötmillió forinttal számlázott túl a megrendelésekben foglalt mennyiségek viszonylatában. Azonban a sikkasztást, vagy a csalást nem tudták bizonyítani, de hat esetben a szerződéseket meghamisították, így hatrendbeli közokirat-hamisítás miatt az AMC Kht. propagandafelelőse, E. Attila ellen élt a rendőrség vádemelési javaslattal.
A másik, néhány napja lezárt nyomozásról a rendőrtiszt úgy nyilatkozott: a GMS 96 Kft. vezetője, B. Csaba 1611 tonna takarmánykukorica tárolásáról fiktív nyilatkozatot állított ki, valamint annak szállításáról is hamis okiratot írt alá. Később fiktív árubizonylatként befogadta a kft.-be a búzát, amivel 32 millió forint vagyoni hátrányt okozott munkáltatójának. B. a hamis bizonylatokkal az áru után még az áfát is visszaigényelte, 3,4 millió forint értékben. Mindezekkel a hűtlen kezelés, adócsalás és okirat-hamisítás bűncselekményét követte el – áll a vádjavaslatban. Papp Csaba elmondta azt is: N. Zoltán, a GMS 96 Kft. egyik vezetője a Seregélyesi Szövetkezettel szemben a fizetésképtelen Farmer Rt. nevében fizetési kötelezettséget vállalt több tonna búza vételekor, ám a 10,8 millió forint ellenértéket nem fizette ki. Ez csalás alapos gyanúját veti fel.
A gyanúsított még egy csalási kísérletet is elkövetett a rendőrség szerint: a kukorica-adásvétellel foglalkozó KITE Rt. felé 11,5 millió forintos összegben hamis váltót bocsátott ki.
A múlt hét végén vették előzetes letartóztatásba a fentebb említett N. Zoltánt és a Nexon Bróker Rt. – amely tevékenységét időközben felfüggesztette az Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelet – vezérigazgatóját, K. Imrét.
Papp Csaba a nyomozás eddigi adatairól elmondta: az Agrofort Kft. ügyvezető igazgatója, H. Zsuzsanna, valamint a GMS 96 kft.-s N. Zoltán, valamint a tőzsdei tevékenységet folytató Nexon Bróker Rt. vezérigazgatója, K. Imre megegyeztek arról, hogy a Seregélyesi Szövetkezet elnökét megtévesztve, a vételár megfizetése nélkül szállítanak el a szövetkezettől és értékesítenek saját hasznukra ezerötszáz tonna búzát, majd a bevételen osztozkodnak. A gyanúsítottak azt a látszatot keltették, hogy a Nexonon keresztül a búzát a tőzsdére viszik, és úgy értékesítik. Ezt a búzamennyiséget 2001 novemberében szállították el a szövetkezettől, de saját csatornáikon keresztül adták el. Az ügyletből a szövetkezetnek mindössze hétmillió forintot juttattak, a fennmaradó 26,5 millió forinton megosztoztak a gyanúsítottak. Ezért a három gyanúsított ellen csalás miatt folyik a nyomozás.
Papp Csaba elmondta még: tizenkét ügyben még folyik a nyomozás, várhatóan az év végén pontot tehetnek az ügyek végére. A megszüntetett nyomozások közül kettőben a KEHI panaszt tett a megszüntetés ellen, amelyet az ügyészség bírál el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.