zemélyek és vagyon elleni, több alkalommal bűnszövetségben elkövetett zsarolás, csalás, valamint egyéb bűncselekmények elkövetésében találta bűnösnek első fokon a városi büntetőtanács tavaly áprilisban az Abu Mohamed-ügy tizenhárom vádlottját.
A 2000 őszén kezdődött perben a bíróság huszonkét vádpont alapján vonta felelősségre a vádlottakat. Abuék a vádirat szerint egy székesfehérvári nyomozóiroda segítségével olyan személyes adatokat szereztek meg, amelyek lehetővé tették áldozataik megzsarolását, illetve megfélemlítését. Székesfehérvárott olyan pénzbehajtóként ismerték őket, akik megfelelő jutalék ellenében tartozásokat, követeléseket érvényesítettek, nemegyszer erőszakkal is. Állandó találkozóhelyeik voltak s a csoportban mindenkinek megvolt a maga feladata: volt, aki megfélemlített, más információkat szerzett vagy a behajtásban vett részt – áll a vádiratban.
A legsúlyosabb büntetést a csoport két vezéregyénisége, a jordániai Abu Mohamed és a székesfehérvári P. Róbert kapta. Az előbbit hét év, társát pedig hét év nyolc hónapos börtönbüntetésre ítélte a bíróság.
Abu Mohamed védője, Novák Péter lapunknak elmondta: védence még mindig előzetes letartóztatásban van, sorsáról a másodfokú bíróság dönt majd. A tárgyaláson elsősorban Abu felmentését vagy az ügy hatályon kívül helyezését indítványozza.
M. Ákost – aki egyben a székesfehérvári maffiaügy elsőszámú vádlottja is – egy év két hónapos börtönbüntetéssel sújtották bűnsegédként elkövetett zsarolás miatt.
Az Abu-ügy és a tavaly nyáron kirobbant székesfehérvári maffiaügy szorosan kapcsolódik egymáshoz, hiszen még az ügyészség is elismerte, hogy a fehérvári korrupciós eset egy 1999-es zsarolási ügy alapján indult. Korábban már beszámoltunk arról, hogy Abu Mohamed azt ígérte a fehérvári bűnüldöző szerveknek, hogy a főleg védelemmel és pénzbehajtással foglalkozó vállalkozása segítségével rendet tart a megyeszékhely alvilágában. Cserébe a rendőrök nem vonták őt felelősségre „ügyes-bajos” dolgai miatt. Mohamed azonban elkezdett kábítószerrel is foglalkozni s ezt a tevékenységet már nem tudta fedezni a hatóság. Így eljárás indult ellene, de még ekkor is bízott rendőrkapcsolataiban. Magas rangú rendőr barátai viszont cserbenhagyták. Ekkor a jordán vállalkozó feljelentett szinte mindenkit, aki ellene nyomozott. Mohamed korábban ügyvédjei útján cáfolta értesüléseinket.
A botrányos ügy az éppen szerveződő Központi Ügyészségi Nyomozóhivatalhoz került. Az új hatóság emberei kommandósok segítségével tavaly júniusban húsz székesfehérvári igazságügyi dolgozót, ügyészt, rendőrt, ügyvédet, büntetésvégrehajtási dolgozót vettek őrizetbe. Ekkor fogták el otthonában az egyetlen civilt, M. Ákos vállalkozót. Később tizennégy gyanúsított ellen emeltek vádat államtitoksértés, bűnpártolás, hivatalos személy által elkövetett vesztegetés és viszszaélés, valamint más bűncselekmények miatt.
A Legfőbb Ügyészségnek a Fejér megyei ügyészségi szervek érintettsége miatt gondot okozott a vád képviselőjének kijelölése. Az Abu Mohamed-ügy másodfokú eljárásában végül a Veszprém megyeiekre esett a választás.
Nem volt jobb helyzetben a Fejér Megyei Bíróság sem, hiszen az elsőfokú tárgyalásokon – amelyek a városi bíróságon zajlottak – igencsak nagy nyomás nehezedett a testületre a vádlottak és védőik részéről. Ráadásul a megyeiek is szerették volna az érintettségnek még a látszatát is elkerülni, így ők is elfogultságot jelentettek be. A Legfelsőbb Bíróság ezért úgy határozott, hogy az ügyet a Veszprém Megyei Bíróság tárgyalja másodfokon.
Új szóviője lett a Fidesz-frakciónak: Ibolya Csenge Gabriella