Néhány negatív profitjóslat és a piac egyből „behull”, elemzők szerint a napokban a pszichológia lesz a legnagyobb úr a tőzsdéken. A kérdés csak az, hogy ki bírja tovább eladás nélkül tartani a részvényeit. A „rossz idegzetű” kisbefektetőknek nem kellett sok ahhoz, hogy belássák: nincs mit tenni, bármi áron meg kell szabadulni a portfólióiktól. Ezt mutatta a hétfői amerikai, a tegnapi ázsiai és európai kereskedés, a tőzsdéken a tickerek (árfolyamjelző táblák) gyengülést jeleztek, olyan részvények is gyengültek, melyek eddig stabilan tartották az árukat. A brókerek Tony Blair brit miniszterelnök Irak elleni katonai fellépésével indokolták a tőkepiacok gyengülését. Az amerikai–NATO közös akció eróziós hullámait próbálta gyengíteni Ernst Welteke, az Európai Központi Bank igazgatóságának tagja, a Bundesbank elnöke, aki a német gazdaság és az eurózóna állapotáról és a kamatszintről tartott előadást. Bár a bankvezető a közel-keleti állapotokról azt is mondta, hogy a bizonytalanság és a háborús fenyegetettség korlátozza a beruházásokat, a piaci fogyasztást és a tőzsdei befektetéseket. Welteke szerint a rövid és a hosszú távú reálkamatok egyaránt az átlag alatt vannak és nem hátráltatják a beruházásokat. A likviditás bőséges, a monetáris viszonyok kedvezőek – idézte a banki vezetőt az MTI-ECO. Az unió gazdaságáról Welteke úgy nyilatkozott, hogy szerinte a valutauniós gazdaság továbbra is a fellendülés felé tart, és nem valószínű a double deep (kettős merülés), a recesszió újbóli megjelenése.
A beeséseket tegnap szinte egy részvény sem tudta elkerülni, a német piacon a HypoVereinsbank-, az Infineon-, a BMW- és a Lufthansa-papírok vezették a zuhanásokat, míg az FTSE piacán a Wolseley, a British Telecom, valamint a Barclays gyengülése volt számottevő. A francia tőzsdén a France Telecom és mobilszolgáltató leányvállalatának, az Orange-nak a gyengülése hozta lázba a spekulánsokat. A távközlési cégek rövidebb időre kikerültek a partvonalon túlra, mivel árfolyamesésük meghaladta a tőzsdei szabályokban meghatározó tízszázalékos limitet. A magyar tőzsde zárásakor enyhe korrekciós hullám indukálódott, de még így is ötéves, 1997 második felében mért szinten álltak a vezető európai tőzsdeindikátorok. A fordulatot az amerikai Conference Board által közzétett, a vártnál jobb szeptemberi fogyasztói bizalmi érték okozta. A gazdaságkutató társaság szerint 93,3 pontos lett az év kilencedik hónapjában mért fogyasztói bizalom, az elemzők 92,5–92,3 pontot jósoltak.
Budapesten a nemzetközi eseményekkel együtt zuhant a BUX kurzusa, az előző zárószintjén nyitó index a kereskedés nagy részét visszacsúszással töltötte. Az árfolyamjelző 7156 pontig esett, majd a zárás utolsó órájában korrigált és végül csupán 56,81 pontos veszteséggel zárt. A vezető részvények közül csupán az OTP (+5 forint) drágult, a Richter 2,7 százalékkal, a Mol 0,1 százalékkal, a Matáv 1,5 százalékkal lett olcsóbb. A nap nyertese a Globus lett 2,8 százalékos javulásával. A konzervipari cég részvényei azért drágultak, mert a társaság közzétette nyolchavi működési adatait, amiben igen kedvező értékeket tüntetett fel. A januártól szeptember végéig tartó időszak alatt 1,3 milliárd forint adózás előtti nyereségre tett szert, ami 12,8 százalékkal magasabb, mint az előző év hasonló időszakában. A Globus és az OTP mellett emelkedő árat jelzett még a Pick, a TVK, az Inter-Európa Bank és a kárpótlási jegy.
Reagált a Sándor-palota a baloldal támadására