Korábbi ígérete szerint a kormány jövőre mindkét betegségcsoport esetében ingyenessé tette volna az alapvető gyógyszereket. Mindkét döntésre azonban jövőre valószínűleg nem lesz lehetőség – erősítette meg információinkat Matejka Zsuzsa, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója. Mint mondta: az ingyenes, szív- és érrendszeri betegségek kezelésére szolgáló orvosságok olyan terhet rónak a társadalombiztosítóra, hogy a csontritkulás terápiájára szolgálók jelenlegi 90 százalékos támogatásának növelésére (azaz az ingyenessé tételre) csak egy későbbi időpontban kerülhet sor. Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztériumnál a hírt nem kommentálták, mondván, a költségvetés előkészítés alatt áll.
Magyarországon egyébként minden második ember szív- és érrendszeri betegség következtében hal meg. Az ilyen okokra visszavezethető halálozások hazánkban háromszor gyakoribbak az uniós átlagnál. Ez a betegségcsoport a korai halálesetek okai között is igen nagy súllyal szerepel, a férfiak esetében például 41 százalékos arányban.
A szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek mellett a csontritkulást tartják a legjelentősebb népegészségügyi problémának. Az oszteoporózis hazánkban mintegy 1 millió embert érint, és évente csaknem 30 ezer csigolya-, 21 ezer alkar- és csuklótáji, valamint 15 ezer combnyaktörésért felelős. Ez utóbbit elszenvedők 20 százaléka fél éven belül meghal. Egy, a csontritkulásról szóló tegnapi fórumon Lakatos Péter professzor elgondolkodtatónak nevezte, hogy a combnyaktörésen átesett betegeknek mindössze 5 százaléka kap csontritkulás elleni kezelést a baleset után.
Kiderült, hogy mi okozta a raktártüzet a Soroksári úton