Folytatódik a balatoni határvita

Öt és fél éve, Szántód önálló községgé nyilvánítása óta tart a határvita a kompkikötő környékiek és Zamárdi között. Milliókat költött már mindkét település sztárügyvédre, és – mert a közigazgatási határokról folyó vita mellett még az önkormányzati vagyonmegosztás is hátravan – gyanítható, sokba kerül a további pereskedés is.

2002. 10. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megcsonkítottnak érzi magát a nagyközségi rangot viselő Zamárdi, a 387 állandó lakost számláló Szántód ugyanis a kiválásával és önálló községgé nyilvánításával területarányosan jutott nagy értékű bel- és külterületekhez. A Balaton déli partjának leghosszabb s egyik legszebb szabad strandját Szántódnak ítélte a bíróság, és a kompkikötő környékieknek jutott három, jelentős idegenforgalmi adóbevétellel járó kemping is. – Odakerült a község büszkeségének számító, Tihanynyal szemközti Kő-hegy, a község millenniumi kilátója, nem beszélve a szépen ápolt szőlőkről és a pincesorokról – sorolta a sérelmeiket Kiss Jenőné, Zamárdi polgármestere.
A minap a sokadik, újra elrendelt pereskedési procedúra elsőfokú tárgyalásán jogerős döntés született a felperes Zamárdi javára. E szerint a „megcsonkított” nagyközség hozzájutott a 240 hektár belterületi részből 200-hoz, és közigazgatási határa a szántódi révhez futó útig jelöltetett ki. Zamárdi önkormányzata értesülésünk szerint elégedett. Szántódé viszont nem. Az időközben látványosan fejlődő Szántód nem hagyja annyiban, így csaknem bizonyos, hogy a határvita újfent a Legfelsőbb Bíróságon folytatódik. – Sok függ még a közigazgatási határ kijelölését lezáró igazságszolgáltatási procedúra eredményétől – mondogatják az önkormányzati háborúba már igencsak belefáradt szántódiak. – Vészjósló ítéletet hozott a bíróság, mindazonáltal nem csak ezzel magyarázható a visszafogott jövő évi költségvetés – érvel Karabinszky Gyula, Szántód polgármestere.
Az önkormányzati vezetőt és képviselőtársait legfeljebb az vigasztalhatja, hogy a vasárnapi választás napjától a község és a Köröshegy közötti, eddig „lebegő állapotú” falurész, a már önálló helységnévtáblával jelölt Somos – a településrész lakóinak akarata szerint – Szántódhoz fog tartozni. Mindeközben a Köröshegyhez közelebb lakó somosiak vasárnap Köröshegyen adták le voksukat.
Nincs béke a kompkikötő környékén. Félő, újrakezdődik a helységnévtábla-háború, és további viszályt szül majd az önkormányzati vagyonmegosztás is.
És sokasodnak majd itt is, ott is a jogi képviselőket megillető honoráriumok, nem beszélve az ugyancsak tetemes perköltségekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.