Hat év előzetes után házi őrizetben

Hat évet ült előzetes letartóztatásban Cs. Ferenc, aki egy DNS-tesztnek köszönhetően október eleje óta házi őrizetben van, s így védekezhet a bíróság előtt – értesült a Magyar Nemzet. A negyvenkét éves férfit az ügyészség különös kegyetlenséggel elkövetett emberöléssel vádolja.

2002. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vádirat szerint Cs. László és barátnője, B. Erika rendszeresen italoztak, s emiatt többször veszekedtek is. 1996. november 3-án otthonukban összekaptak, s a vádirat szerint Cs. Ferenc a vita hevében többször megütötte, megrugdosta, majd egy konyhakéssel ötször megszúrta a nőt. Az áldozaton az orvos szakértő 32 sérülést regisztrált. A vádlott olyan ittas volt, hogy másnap – vallomása szerint – nem is emlékezett az esetre, de barátnőjét holtan találta lakásában, ezért elment a rendőrségre. Ott azt állította: elképzelhető, hogy ő volt a gyilkos, de nem biztos benne. A helyszíneléskor rögzített nyomokat a szakértők megvizsgálták, s kiderült: hajszálcsomókat találtak az áldozat kezében, valamint több ujjlenyomatot is rögzítettek a konyhakésről. Az elsődleges vélemények szerint a hajcsomó szőkére festett hajú személytől származik, a késen pedig találtak a férfitől származó ujjlenyomatot is. Így az elsőfokú bíróság életfogytiglani börtönbüntetésre ítélte Cs. Ferencet. Legkorábban húsz év múlva szabadulhatott volna. A Legfelsőbb Bíróság (LB) azonban 1998 májusában hatályon kívül helyezte az ítéletet. Nem derítették föl kellőképpen az ügyet – indokolták a döntést. A nyomozók ezután újabb szakértői véleményt szereztek be, és további tanúkat kutattak fel. A Fővárosi Bíróságon május óta folyó megismételt elsőfokú tárgyalást vezető bíró, Lassó Gábor szerológus szakértő kirendeléséről és DNS-teszt elvégzéséről döntött.
A szakvéleményeket a bíróság október 3-i tárgyalásán ismertette. Kiderült: a DNS-teszt eredménye szerint nem a vádlott hajából származik a nő kezében talált hajcsomó, a késen pedig idegen ujjlenyomatot is talált a szakértő. Ezek a tesztek olyan technológiával készültek, amelyet 1996-ban még nem alkalmaztak.
A házi őrizetbe helyezést a bíróság október 3-i tárgyalásán rendelte el, a DNS-vizsgálatok eredményére hivatkozva. Az ügyészség fellebbezett, ezért a jogerős döntést a Legfelsőbb Bíróság hozza majd meg.
Cs. Ferenc lapunknak elmondta: elképzelhető, hogy viszszakerül a börtönbe, mert az önkormányzati lakásából a polgármesteri hivatal kijelentette, így nincs hova mennie. Édesanyja önkormányzati szükséglakásába – ahol jelenleg ő is tartózkodik – nem jelentkezhet be, viszont az állandó lakcím feltétele a házi őrizetnek.

Korlátlan a letartóztatás ideje. A magyar büntetőeljárási törvény, közte az előzetes letartóztatásra vonatkozó szabályozás megfelel az uniós követelményrendszernek – közölte lapunkkal Bócz Endre, az Igazságügyi Minisztérium főcsoportfőnöke. Megjegyezte: az európai jogrendszerekben szinte azonos az előzetes letartóztatásra vonatkozó követelmény, mint Magyarországon, de egyes országokban maximálták a kényszerintézkedés időtartamát. Olaszországban például két évnél tovább nem maradhat senki előzetes letartóztatásban. Bócz Endre megjegyezte: korábban több ügyvéd is kezdeményezte, hogy a bizonyítás sikere érdekében elrendelt előzetes letartóztatás idejét korlátozzák, de ez nem történt meg. (Sz. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.