Kisebb mértékű árrés?

A Mikola István volt egészségügyi miniszter által tervezettnél kisebb mértékben növelné a kormány a patikák árrését, viszont jelentősen emelné a jelenleg receptenként járó bruttó két forint 50 filléres, úgynevezett vénykezelési díjukat – értesültünk. A gyógyszerészek többsége szakmailag nem ért egyet a tervezettel, de „a semminél ez is jobb” elve alapján elfogadná azt.

2002. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A patikák árrése jelenleg átlagosan 14,5 százalék, a pontos mérték 1993 óta változatlan ársávok szerint van meghatározva.
Miután az előző kormány a 3500 forintnál drágább orvosság után 630 forintban maximálta az árrést, szándéknyilatkozatban rögzítette: az átlagos mértéket 2002 júliusától 17,5 százalékra, egy évvel később pedig 20 százalékra emeli. Az új kormány azonban ezt nem teljesítette. A szakma számonkérését az egészségbiztosító korábban azzal védte ki, hogy a gyógyszerfogyasztás növekedése ellensúlyozza az áremelés elmaradásából adódó bevételkiesést. Ezzel szemben Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara (MGYK) elnöke azt hangsúlyozta: 1993-ban még 28 százalék volt az árrés. Ezt a csökkenést nem kompenzálja semmilyen fogyasztásnövekedés.
– Azt követően, hogy az MGYK vizsgálata szerint a 2060 közforgalmú gyógyszertár közül 1100 patika veszteséges vagy nullszaldós, nem is beszélve a felhalmozott hitelekről, úgy tűnik, a kormány is hajlik az árrés emelésére – jelentette ki Hávelné Szatmári Katalin. Az egészségbiztosító ugyanis erről tájékoztatta a kamarát, bár annak módját hivatalosan nem közölték. Úgy tudjuk: a kormány egy kisebb árrésemelésben gondolkodik, amit főként azzal érne el, hogy az árrésmaximumot emelné. Emellett a vénykezelési díjat növelnék, eltérően a kisebb forgalmú patikák javára.
A kamara adatai szerint egyre többen adják vissza a gyógyszertár működtetéséhez szükséges személyi jogot, és megfigyelhető az is, hogy sok helyen nem tartanak a készletben 3500 forintnál drágább orvosságot. Ha a kormány nem állítja meg az árrés értékvesztését, a helyzet súlyosbodni fog – vélekedett Hávelné. A gyógyszerészek közül sokan úgy gondolják: a vénykezelési díj emelése nem oldja meg azt a problémát, hogy a nagyon drága gyógyszerek készletben tartása többe kerül, mint amennyit a maximált árrés fedez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.