A nyilvántartás szerint megközelítően ezer, engedéllyel kihelyezett stég volt nyáron a tóban, és csaknem ugyanennyi illegális tákolmány „ékesítette” a vizet. A türelmi idő október 31-én lejár, így aki a tóban hagyja a „rendszámmal” (névvel, lakcímmel és a kihelyezési engedély számával) ellátott stégét vagy az engedély nélkül telepített „tákolmányát”, annak fizetnie kell a horgászkellék elszállítási költségét, és még büntetésre is számíthat – mondta lapunknak Hanga Csaba, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság balatoni kirendeltségének tanácsosa. Hozzáfűzte: nem tűrhetik, hogy bármi is veszélyeztesse a késő őszig közlekedő hajókat, kompokat.
Balatonmária, Szemes, Zamárdi és Balatonvilágos üdülőtulajdonosai és önkormányzatai már példát adtak az őszi nagytakarításban, és a Balatoni Horgászszövetséghez tartozó néhány horgászegylet is bekapcsolódott a munkálatokba. Több helyütt már augusztus végén hozzáfogtak a fonalas alga kiszedéséhez. A vízügyesek közben új parti sétányok kialakítását is szorgalmazzák: a tópart szabályozási vonalterve alapján visszaszerzik az engedély nélküli feltöltésekkel „elrabolt” vízfelületet.
Amint befagy a tó, megkezdődhet a nád aratása. A Balatont 1100 hektárnyi „zöld koszorú” szegélyezi, amelyből nyolcszáz aratható le (de ennek általában csak mintegy fele kerül kévébe). Nagy gond a tóból eltávolított szennyezett iszap tárolása. A zagyterek megteltek, így a munkálatok folytatásáért újabb helyet kell kialakítani a mederkotráskor keletkező iszapnak. A vízügyesek Keszthelynél építtetnének újabb zagyteret, ugyanis a kotrás elsődlegesen a tó nyugati medencéjénél halaszthatatlan feladat. Tíz hektár nagyságú zagytérhez 10-12 millió forint szükségeltetne.
A déli parti önkormányzatok egyébként erőteljesen szorgalmazzák, hogy a tó „fekete flottája” újabb kotróhajóval gyarapodjon. (A strandfövenyesítés idén nyáron azért torpant meg, mert a Balatoni Hajózási Rt. mederkotró masináját oda kellett vezényelni, ahol az alacsony vízállás miatt sorra tört el a személyhajók csavarja.) A hajózási cég egyébként hínár, nádköteg (ne adj’ isten), haltetemek és egyéb, a vízbe került szemét összegyűjtésére alkalmas hajót is építtetett. A kéttörzsű vízi jármű nyár végén már munkába is állt.
A balatoni vízügyi kirendeltség minden tőlük telhetőt megtesz a tó rendbetételéért, ám a nagytakarításhoz segítségül hívja az önkormányzatokat, az üdülőtulajdonosokat és a horgászokat is. – Azt szeretnénk, ha jövő tavasszal nem úgy találnának rá a tóra az ide látogatók, ahogyan azt augusztus végén elhagyták – mondta Hanga Csaba.
Századvég: Őrzi vezető szerepét a Fidesz-KDNP