Őszi nagytakarítás a Balatonnál

Egy hónapjuk sincs azoknak a horgászoknak, akik a tóban felejtették a halleső „építményüket”: a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság hajójának személyzete könyörtelenül eltávolítja a tóban hagyott stégeket. Ezután már a téli nádvágás következhet.

2002. 10. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyilvántartás szerint megközelítően ezer, engedéllyel kihelyezett stég volt nyáron a tóban, és csaknem ugyanennyi illegális tákolmány „ékesítette” a vizet. A türelmi idő október 31-én lejár, így aki a tóban hagyja a „rendszámmal” (névvel, lakcímmel és a kihelyezési engedély számával) ellátott stégét vagy az engedély nélkül telepített „tákolmányát”, annak fizetnie kell a horgászkellék elszállítási költségét, és még büntetésre is számíthat – mondta lapunknak Hanga Csaba, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság balatoni kirendeltségének tanácsosa. Hozzáfűzte: nem tűrhetik, hogy bármi is veszélyeztesse a késő őszig közlekedő hajókat, kompokat.
Balatonmária, Szemes, Zamárdi és Balatonvilágos üdülőtulajdonosai és önkormányzatai már példát adtak az őszi nagytakarításban, és a Balatoni Horgászszövetséghez tartozó néhány horgászegylet is bekapcsolódott a munkálatokba. Több helyütt már augusztus végén hozzáfogtak a fonalas alga kiszedéséhez. A vízügyesek közben új parti sétányok kialakítását is szorgalmazzák: a tópart szabályozási vonalterve alapján visszaszerzik az engedély nélküli feltöltésekkel „elrabolt” vízfelületet.
Amint befagy a tó, megkezdődhet a nád aratása. A Balatont 1100 hektárnyi „zöld koszorú” szegélyezi, amelyből nyolcszáz aratható le (de ennek általában csak mintegy fele kerül kévébe). Nagy gond a tóból eltávolított szennyezett iszap tárolása. A zagyterek megteltek, így a munkálatok folytatásáért újabb helyet kell kialakítani a mederkotráskor keletkező iszapnak. A vízügyesek Keszthelynél építtetnének újabb zagyteret, ugyanis a kotrás elsődlegesen a tó nyugati medencéjénél halaszthatatlan feladat. Tíz hektár nagyságú zagytérhez 10-12 millió forint szükségeltetne.
A déli parti önkormányzatok egyébként erőteljesen szorgalmazzák, hogy a tó „fekete flottája” újabb kotróhajóval gyarapodjon. (A strandfövenyesítés idén nyáron azért torpant meg, mert a Balatoni Hajózási Rt. mederkotró masináját oda kellett vezényelni, ahol az alacsony vízállás miatt sorra tört el a személyhajók csavarja.) A hajózási cég egyébként hínár, nádköteg (ne adj’ isten), haltetemek és egyéb, a vízbe került szemét összegyűjtésére alkalmas hajót is építtetett. A kéttörzsű vízi jármű nyár végén már munkába is állt.
A balatoni vízügyi kirendeltség minden tőlük telhetőt megtesz a tó rendbetételéért, ám a nagytakarításhoz segítségül hívja az önkormányzatokat, az üdülőtulajdonosokat és a horgászokat is. – Azt szeretnénk, ha jövő tavasszal nem úgy találnának rá a tóra az ide látogatók, ahogyan azt augusztus végén elhagyták – mondta Hanga Csaba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.