Központilag figyeli a vényellenőrző rendszer azokat a recepteket, amelyekkel a betegek nem teljes áron váltottak ki orvosságot, azaz amelyekhez a patikák támogatást kapnak az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól (OEP). A program ellenőrzi, hogy a recepten szereplő orvosi pecsét száma valós-e, illetve hogy ahhoz az azonosítóhoz valóban a gyógyszert felíró orvos neve tartozik. Ezzel megakadályozható például, hogy a pecsétet a doktor halála után valaki jogtalanul használja – mondta Donkáné Verebes Éva, az OEP főigazgató-helyettese. A rendszer nyilvántartja az ingyenes gyógyszerkiváltásra jogosító közgyógyigazolványok számát, illetve azt, hogy az azonosítókhoz milyen taj-szám tartozik. Így elkerülhető, hogy elhunyt személyek igazolványával mások jussanak ingyenorvossághoz. A rendszerben található egy úgynevezett vényszámnyilvántartó is. Minden receptnek van ugyanis sorszáma, ami alapján tudható, hogy azt melyik orvos kapta az egészségbiztosítótól. A központi ellenőrzéssel elkerülhető, hogy a vényeket hamisítsák. A rendszer rögzíti az egyes orvosságok árát és a hozzájuk nyújtható támogatás mértékét is.
Júniusig az OEP az említett hibák ellenére kifizette a támogatást. Azokat csak az utólagos helyszíni ellenőrzés szűrhette ki, akkor visszavonták a támogatást. Működött a kézi vényellenőrzés is, de az évi 170 millió receptnek alig egy százalékát tudták így vizsgálni. Az új rendszer a pontatlanságot a pénz kifizetése előtt észleli. Ha vélhetően a patika vétett, akkor a biztosító korrekciót kér, addig nem fizet. Egyébként csak rögzítik a hibát, pénzt nem tartanak vissza, s ha az sokszor előfordul, ellenőrzésre kerülhet sor az orvosnál vagy a patikánál. Ilyen például, ha taj-számmal kapcsolatos a gond (ez havonta 30-40 ezerszer fordul elő) – szögezte le a főigazgató-helyettes. Hozzátette: egy-kétmilliárd forintos megtakarítást remélnek az új vényellenőrzéstől.
Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara elnöke szerint a rendszer üzembe helyezésével sem derül fény több hibára a patikáknál, mint amenynyit azelőtt a helyszíni ellenőrzéssel és a vények bekérésével kiszűrtek. Ezért érthetetlen számára, hogy az OEP miért remél milliárdos megtakarítást, amikor az évente nem lehet több néhány tízmillió forintnál, még akkor sem, ha olyan adatokat is rögzítenek, amelyekkel az orvosok is ellenőrizhetőek.
Hallgat Magyar Péter arról, hogy melyik EP-képviselője agyhalott, melyik alkalmatlan, melyik Soros-ügynök