Sortűzper: egyetlen elítélt

Pszichikai bűnsegédje volt E. József az 1956. október 25-i Kossuth téri sortűznek, amelyért kétéves, öt évre felfüggesztett börtönbüntetést kapott a Fővárosi Bíróság tegnap kihirdetett elsőfokú ítélete szerint. Az ügyészség több emberen elkövetett emberöléssel megvalósított emberiség elleni bűntett miatt vádolta E. Józsefet. A bíróság elismerte, hogy a vádlott tevőlegességére érdemi bizonyítéka vagy tanúvallomása nincs, csupán maga a vádlott ismerte el, hogy lövéseket adott le.

2002. 10. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lényegében a vádirat megállapításait emelte az ítéletbe a bíróság. Eszerint E. József 1956 októberében a kormányőrség operatív alosztályának vezetője volt. A forradalom és szabadságharc kitörésekor, október 23-án, géppisztolyos társaival a fővárosi Akadémia utca 17. szám alatti Magyar Dolgozók Pártjának székházába vonult, hogy ott biztosítási feladatokat lásson el. Az épületben október 25-én a Központi Bizottság több szovjet pártvezető társaságában ülésezett. Amikor a délelőtti órákban E. József meghallotta a Parlament felől a lövöldözést, egy társával kirohant az utcára, és géppisztolyával két-három rövid sorozatot adott le.
Minderre egyedüli bizonyítékként a 74 éves vádlott három, egymásnak részben ellentmondó nyilatkozata szolgál. Bűnösségét egyetlen alkalommal sem ismerte el. A bíróság az ítélet indoklásában meg is jegyezte, hogy a vádlott még megbánást sem tanúsított.
A szóbeli indoklásban a bíróság emlékeztetett a történelmi előzményekre, így felsorolta az 1956. október 23. és november 4. közötti sortüzeket, amelynek egyik szerves része a legismertebb és legtöbb vitát kiváltó Kossuth téri. 1956. október 25-én – máig tisztázatlan körülmények között – szovjet tankok és a magyar kormányerők tagjai tüzet nyitottak a Parlament előtt békésen gyülekező, mintegy ötezer fős fegyvertelen tömegre; a percekig tartó sortűznek mintegy száz halálos áldozata és százötven sebesültje volt. A bíróság tényként említette: az akkori diktatórikus kormány fegyvert is bevetett az ország lakossága ellen.
A bíróság hangsúlyozta, hogy ebben az eljárásban nem a Kossuth téri sortűzről mond ítéletet, csupán az ügyészi vádról, amely egyetlen személy, E. József bűnösségének kimondását indítványozta. A vádlott bűnössége – miután arra nincs kétséget kizáró bizonyíték, hogy a lövéseitől bárki megsérülhetett –, csak a Kossuth téri vérengzés mindmáig ismeretlenül maradt tetteseinek pszichikai bűnsegédjeként állapítható meg. Eszerint E. József magatartása az elkövetőkre szándékerősítő, míg a sértettek védekezésére bénító hatást gyakorolt.
A vádlott évekkel ezelőtt újságíróknak azt nyilatkozta, hogy két-három rövid sorozatot adott le a Kossuth téren álló tömeg felé. Ez a nyilatkozat azonban a büntetőeljárásban bizonyítékként nem használható fel, így a bíróság a nyomozati eredményekre, illetve a tárgyaláson elmondottakra hagyatkozhatott. E. József a nyomozáskor tanúként még azt vallotta: a pártközpont védelmében ösztönösen, futás közben adott le riasztólövéseket az utca hosszában, de arrafelé nem voltak emberek.
Majd a tárgyaláson vádlottként már úgy emlékezett: csak a levegőbe lőtt.
Az elsőfokú bíróság enyhítő körülményként értékelte a vádlott büntetlen előéletét, bűnsegédi magatartását, illetve azt, hogy ténybeli beismerésével maga segített feltárni az eseményeket, mi több, nyilatkozatai nélkül ügy sem lett volna. A büntetéskiszabás kapcsán a bíróság utalt arra, hogy ilyen súlyú bűncselekménynél csak szabadságvesztés jöhet szóba. A bíróság szerint mindenképpen érzékeltetni kell, hogy e bűncselekmények elkövetői az időmúlástól függetlenül számíthatnak a felelősségre vonásra. Ugyanakkor az enyhítő körülmények figyelembevételével a bíróság lehetőséget látott a szabadságvesztés végrehajtásának felfüggesztésére. Az ügyész súlyosításért, végrehajtandó fegyházbüntetés kiszabása érdekében fellebbezett, a védelem három nap gondolkodási időt kért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.