Aszálypénz a Balatonnak?

Kormányzati „aszálypénzre” tart igényt a siófoki vállalkozók egy elkeseredett csoportja, mondván: nyáron természeti katasztrófa sújtotta a Balatont. A tavi turizmus idei veszteségeiről szólva egyesek 40-50 százalékos, a szakemberek 25-30 százalékos kiesést említenek.

2002. 11. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Központi forrásból az idén minden korábbinál több pénzhez jutott a Balaton. A Széchenyi-terv például a fürdőzés feltételeinek javítására, az egészségturisztikai fejlesztésekre, a műemlékek rendbetételére, a parti sétányok kialakítására és horgászturisztikai célokra 1,1 milliárd forintot juttatott az üdülőrégióba. A biztató szezonkezdetet mégsem követte főszezoni turistaroham. A Balaton (idén is) alulmaradt az európai üdülőhelyek vendégekért vívott versenyében, amit csak részben magyaráz az alacsony vízállás.
– Baj van a minőséggel, amely még mindig a tömegturizmus igényeihez igazodik. Felül kell vizsgálni a marketing módszereit is – figyelmeztetett a minap Rosta Sándor, a Balatoni Regionális Idegenforgalmi Bizottság elnöke. Hasonló okokkal magyarázza a turisztikai fiaskó okát a Somogy Megyei Utazási Irodák elnöke, a siófoki Csehlán Sándor is. – Ma már a középosztálybeli hazai balatoni vendégeknek sem kínálhatunk lepusztult szállodát. Miután évek óta haldoklik a fizetővendéglátás, a balatoni szobakiadók ezreinek nincs miből komfortosítani, korszerűsíteni a vendégnek szánt lakrészt. Az utazási irodák jó része is tönkremegy. Nyáron Siófokon több mint harminc próbált szerencsét, az utószezonban hat tartott nyitva. A fürdőzésen kívül nincs más csábító erő a Balatonnál, hiányoznak az élményparkok, esőnapi látnivalók. A kereskedelmi szálláshelyek az utóbbi hetekben az úgynevezett reklámutakra építenek.
Csehlán úgy vélte: az agráriumból élők mellett az ugyancsak természeti kárt elszenvedett balatoni vállalkozókat is megilletné a bevételkiesést enyhítő aszálypénz. – Az időjárás a felelős a turisták elmaradásáért, nem pedig a szolgáltatók. Mi nem tehetünk arról, hogy romlottak a vendégfogadás körülményei, hogy fogy a víz a tóból, iszaposodnak a strandok. Ha az államnak fontos a balatoni turizmus – amely még gyenge években is jelentős bevételt hoz –, akkor ez is megérdemelne annyi állami támogatást, mint amennyit a mezőgazdaság.
A Miniszterelnöki Hivatal turizmusért felelős politikai államtitkára, Pál Béla az ágazat jövő évi terveivel kapcsolatban nemrég azt mondta: biztató tárgyalások folynak a pénzügyi tárcával arról, hogy a központi költségvetés turisztikai célelőirányzata 2003-ban húsz százalékkal haladja meg az ez évit, így jövőre 33 milliárd forint juthat. Közben a Széchenyi-tervi fejlesztések is gyarapítják a balatoni vagyont, új négycsillagos szállodák várják majd a vendégeket, és egy tucatnyi strand is megszépül. Kérdés viszont, hogy a kormányváltás után kinevezett új turisztikai vezérkar mikor áll elő a többször is megígért idegenforgalmi válságkezelő stratégiával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.