A Falusi Körzeti Orvosok Országos Szövetsége (Fakoosz) 1999-ben készített először vizsgálatot a háziorvosok egészségi állapotáról, amit nemrég ismét aktualizáltak. Lényeges változást a korábbiakhoz képest nem tapasztaltak. Simek Ágnes, a Fakoosz alelnöke elmondta: több mint ezer háziorvoshoz jutott el az adatlap, s mintegy ötven százalékuk válaszolt.
Megállapították, hogy a különböző betegségek előfordulási aránya körülbelül akkora a háziorvosoknál, mint a teljes népesség körében, de náluk a szövődmények gyakrabban és súlyosabb formában fordulnak elő. Ezt elsősorban az emésztőszervi, a daganatos, illetve a szív- és érrendszeri megbetegedéseknél tapasztalták. Az első infarktus körükben általában végzetes is – mondta.
Az orvosok által leírtakból kiderült, hogy több mint 60 százalékuk tud valamilyen pszichés betegség egy-egy tünetéről. Érdekesnek tartotta Simek, hogy csak 2 százalékuk gondolta úgy: depresszióban szenved, holott ez a leírt tünetekből ennél lényegesen nagyobb arányban volt gyanítható. Simek szerint többségük nem fordul orvoshoz időben, nem kezelteti magát, ami csak részben magyarázható túlterheltségükkel. Azt javasolják az egészségügyi tárcának, hogy az egykori pártüdülő Club Aligát ne továbbképzési központtá alakítsák, hanem az ágazati dolgozók egészségügyi és rekreációs központjává.
Jávor András, a népegészségügyi programiroda vezetője egyeztetést kezdeményezett arról, hogy a háziorvosok egy regionális központhoz fordulhassanak problémájukkal, s ne kelljen a területi kórházba menniük. Szerinte ugyanis sokan azért nem kérnek kezelést, mert kiderülne betegségük az egészségügyben dolgozó kollégák előtt, akiktől egyébként betegeik számára kérnek segítséget.
Napi balfék: Magyar Péter nagyon büdös