Több lehetőséget vizsgál az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) arra, hogy miként ossza szét jövőre azt az egymilliárd forintos (plusz áfa) összeget, amelyet a kormány nemrég hagyott jóvá a patikák jövedelmezőségének javítására.
Az egyik variáció szerint a vények beváltásáért járó, jelenlegi bruttó 2,5 forintos vénykezelési díjat emelnék differenciáltan a kisforgalmú patikák javára. Felvetődött az is, hogy normatív támogatást juttatnának a gyógyszertáraknak, szintén a rosszabb helyzetben lévőket preferálva. Nincs döntés arról sem, hogy a jóváhagyott pénzből minden gyógyszertár részesül-e, még ha differenciáltan is. Vizsgálják, hogy csak a 17, a 15 vagy a 10 milliós havi forgalom alattiak kapnának az öszszegből. A szakértői anyagokból kiderül: ebben az esetben az OEP maximálná – egymillió forint körüli összegben – az egy patikának kifizethető összeget.
Bár a Pénzügyminisztérium eddig nemigen támogatta az árrésmaximum módosítását, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár most mégis vizsgálja ezt. Mint ismert: tavaly a 3500 forintnál drágább készítményeknél 630 forintban befagyasztották az árrést, emiatt a drága gyógyszereket nem éri meg készletben tartani a gyógyszertáraknak, azokért sok helyen a betegnek vissza kell mennie.
A patikusok által leginkább igényelt árrésemelés ellenérveként az egészségbiztosító szakemberei azt hangsúlyozzák, hogy egymilliárd forintból csak apró korrigálásra lenne lehetőség, s nem lehet a nehezebb helyzetben lévő patikákat jobban támogatni.
Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerészkamara elnöke szerint ebből a pénzből csak látszatintézkedésre futja. A mintegy 1500 gazdaságtalanul működő patikának átlagosan így havi 50 ezer forint jutna, ami még egy szakképzett gyógyszerész alkalmazására is kevés.
Napi balfék: Magyar Péter nagyon büdös