Kórházak: szűk lehet a konszolidációs keret

2002. 11. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harminckét kórház és más egészségügyi intézmény jelentkezett az adósságkönnyítési programra, amelyek összesen mintegy 4,3 milliárd forintot igényeltek. Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium az idei évben mintegy 2,6 milliárd forintot szán erre a célra, amit kamatmentes kölcsönként kaphatnak meg az intézmények.
Arra a felvetésre, hogy az igényelt és a rendelkezésre álló összeg között lényeges a különbség, Győrfi István miniszteri biztos azt felelte: a 2,6 milliárd forint körülbelül elegendő lehet, hiszen az intézmények tulajdonosainak 20 százalékos önrészt kell vállalniuk, és várhatóan a beszállítók is hajlanak majd a kamatok csökkentésére, a tartozások gyors kifizetése fejében. A támogatásra jelentkező 32 intézmény közül négy található a főváros területén. Feltűnő, hogy több jelentkezés érkezett Észak-Magyarországról, Miskolc és Kazincbarcika térségéből. A legnagyobb igény 420, a legkisebb 5,9 millió forint volt. Győrfi István szerint összesen 40-45 intézmény jöhetett volna számításba a programnál.
Azok az intézmények jelentkezhettek, akiknek a lejárt, harminc napon túli szállítói tartozása meghaladja az éves, egészségbiztosítótól származó bevétel egy százalékát, és szakértő bevonásával vállalják olyan fejlesztési program elkészítését, amely megakadályozza az adósság újratermelését. További feltétel, hogy a tulajdonos 20 százalékos önrészt és anyagi felelősséget vállaljon a program végrehajtásáért. A vállalások teljesülését folyamatosan ellenőrzik, s ha visszásságot találnak, a programiroda felmondhatja a megállapodásokat. A pénzt december 20-ig folyósítják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.