Közéleti valóságshow a fürdőhelyen

Lehallgatókészüléket fedezett fel irodájában Bogács frissen megválasztott polgármestere. A működőképes poloska százötven méteres körzetben sugározta az autórádión is fogható adást. A mezőkövesdi rendőrkapitányság magánokirat-sértés gyanújával eljárást indított az ügyben.

2002. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felbolydult a falu a bogácsi „poloskafogás” óta. A Köteles Csaba polgármester mögött álló Bogácsi Vállalkozók Körének tagja, Fülöp Géza felháborítónak tartja a történteket, és a választásokon vereséget szenvedő politikai ellenfél kezét gyanítja a dologban. – A pártállami módszereket juttatja az eszembe ez a szégyenletes poloskaügy. Várható volt, hogy nem veszik tudomásul a közakaratot – summázza véleményét. Finomabban fogalmaz, de nem gondolkodik másképpen az utca embere sem. A gyógyfürdő előtti piacon árusító Kiss Viktorné is úgy vélekedik: csak a most távozott vezetőgarnitúrának állhatott érdekében, hogy megtudja, miről folyik a szó a polgármesteri hivatalban. – Nagy pénzről van itt szó – mondja. – A felvégiek, akiknek a fürdő környékén van ingatlanjuk, mindig is sokat kerestek az idegenforgalommal, mi meg az alvégen alig tudjuk néha kiadni a szobákat.
– Alig néhány nappal a választások után azt vettem észre, hogy meglehetősen szűk körben elhangzó információk kerülnek ki az utcára – avat be a poloskaügybe Köteles Csaba polgármester. – Ezt is érdekesnek találtam, de még inkább gyanút fogtam, amikor az irodámban elhangzó részletek „kiszivárogtak”, a hivatal más helyiségében ugyanarról a kérdésről hozott döntés viszont nem került nyilvánosságra. Ekkor fordult meg a fejemben, hogy esetleg lehallgatnak, és hogy ennek véget kell vetni.
A polgármester november 14-én éjjel végére járt a dolognak: egy rádió-tévé szerelővel féléjszakányi keresés után meg is találták a „bűnöst” – egy lengyel gyártmányú, fél öngyújtónyi kis készüléket – a televízió mögött, és működőképességéről is nyomban megbizonyosodtak.
– Az ágyból rángattak ki a kollégák, nem mondták, hogy mit akarnak, de nagyon feldúltak voltak – meséli az ominózus éjszaka részleteit Nagyné Márkus Eleonóra alpolgármester. – A hivatal elé érkezve beállították az autórádiómat, és az autómban hagytak. Nemsokára a legnagyobb meglepetésemre tisztán hallottam, hogy miről beszélgetnek a polgármester szobájában.
A falu első embere először maga szerette volna kideríteni, hogy ki is tehette oda a kis eszközt, de végül is feljelentést tett ismeretlen tettes ellen. Megindult a nyomozás. Egyedné Novodonszky Éva, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság sajtószóvivője kérdésünkre elmondta: a szakértői vizsgálat igazolta, hogy a polgármester szobájában talált készülék alkalmas volt százötven méteres körzetben sugározásra. Nem tartotta kizártnak, hogy az elhangzottakról magnófelvételt is készítettek, ám erről a nyomozás érdekében nem kívánt nyilatkozni.
A történtek hátterét kutatjuk Köteles Csabával. – A legnagyobb baj az, hogy korábban nem fejlődött eléggé a gyógyfürdő, pedig ez Bogács megélhetésének alfája és ómegája – summázza véleményét a polgármester. – Az emberek nyolcvan százaléka fizetővendéglátásból él télen-nyáron, mert a strand egész évben nyitva tart. Nem mindegy tehát, hogy mennyi vendéget vonz. – Egyesek szerint az előző polgármester a meglévő fürdő fejlesztésére nem gondolt, helyette egy teljesen új látványfürdőt tervezett. Mi ezzel szemben azt gondoljuk, hogy a meglévő termálfürdő az alap, azt nem szabad elhanyagolni, s emellett kell megoldani a látványfürdő építését is.
Az új vezetés szerint az előző képviselő-testület idején megvalósult beruházások és ingatlanügyletek kívánnivalót hagynak maguk után, s erre fényt kell deríteni. Különösen a laktanya eladását, a fürdő területén lévő szolgáltatóház építését emlegetik kérdőjelekkel, s azt, hogy valójában a tervezett látványfürdő koncepciója sem szolgálta volna a település érdekeit.
A 2200 lakosú település korábbi polgármestere, Szajlai Sándor, aki 1982-től tanácselnök volt, és vezető pozícióját a 2002-es választásokig megőrizte – nevetségesnek tartja a lehallgatásügyet és felháborítónak a gyanúsítgatást. Szerinte ilyesmi soha nem volt divat Bogácson, s valószínűleg ezután sem lesz. Úgy véli, hogy az új polgármester találta ki a lehallgatási ügyet, hogy ellenfelét kényelmetlen helyzetbe hozza. – Már a választások alatt rágalomhadjárat indult ellenem, a választások éjszakáján éjfél előtt körbehordott brosúrája miatt pedig kénytelen voltam eljárást kezdeményezni. Elképesztő, hogy azzal vádolnak: nem fejlődött a település, hiszen 1998-től 2002-ig két új üzletház, termálhotel és három új medence épült a strandon – szögezi le.
A vendégeket nem különösebben zavarja Bogács belső vitája. A vízben ücsörgő Bence Domokos és felesége például húsz éve idejár Budapestről, s nagyon elégedettek a gyógyvízzel. Mint mondják, ennek sehol nincs párja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.